دیدگاه‌ها

اتفاقاتی که عمدی یا سهوی بودن آنها هنوز مشخص نیست

چند روز پیش انفجار مجتمع غنی‌سازی نطنز اصفهان، انفجار در مجتمع پارچین تهران و دیروز هم شایعه انفجار از مجتمع هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد اردکان در استان یزد که البته این مورد تکذیب شد.همه اینها گوش‌ها را تیز و حساس‌تر کرد. هر چند که این انفجارها و آتش‌سوزی‌ها تکذیب شوند اما وقوع این موارد باعث نگرانی مردم می‌شود.

آتش سوزی های سریالی مشکوک

همدلی| آسو محمدی: طی هفته‌های گذشته آتش‌سوزی‌های سریالی در بوستان‌های تهران، شهروندان را به این اتفاقات حساس کرد. برخی این آتش‌سوزی‌ها را عمدی و برخی غیرعمدی می‌دانستند.
در واکنش به این اخبار سردار حمید هداوند، جانشین رئیس پلیس تهران در گفت‌وگویی اعلام کرده بود: «در تهران حدود ۶۰ نفر به دلیل دست داشتن در آتش سوزی‌ها‎‌ی اخیر دستگیر شده‌‌اند‎‌ اما عمدی بودن عمل آنها به دلیل غرض ورزی یا اهداف خرابکارانه نبوده است.»
چند روز پیش انفجار مجتمع غنی‌سازی نطنز اصفهان، انفجار در مجتمع پارچین تهران و دیروز هم شایعه انفجار از مجتمع هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد اردکان در استان یزد که البته این مورد تکذیب شد.همه اینها گوش‌ها را تیز و حساس‌تر کرد. هر چند که این انفجارها و آتش‌سوزی‌ها تکذیب شوند اما وقوع این موارد باعث نگرانی مردم می‌شود.
در این میان در ارتباط با انفجار مجتمع هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد اردکان دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی در خبری اعلام کرد: «در پی انتشار ادعای کذب عناصر ضد انقلاب در رسانه‌ها مبنی بر وقوع انفجار در مجتمع هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد اردکان در استان یزد، به آگاهی می‌رساند هیچ حادثه‌ای در این مجتمع هسته‌ای رخ نداده است و ادعای عناصر ضد انقلاب در خارج کشور به منظور همراهی با رژیم تروریست و جنگ‌طلب صهیونیستی و در راستای فضاسازی رسانه‌ای، ایجاد ناامیدی و همراهی با فشار حداکثری شیطان بزرگ به ملت سربلند ایران اسلامی است.
یادآوری می‌‌کند عکس‌های انتشار یافته ماهواره‌ای نیز مربوط به این مجتمع نیست.»
اما مسئله فقط این انفجارها نیستند. در ادامه روند آتش‌سوزی‌ها هم دو روز پیش آتش‌سوزی در بوستان نهج البلاغه واقع در شمال غرب شهر تهران اتفاق افتاد که رئیس پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری سه عامل آتش‌سوزی این بوستان خبر داد.
سرهنگ علی محمدی گفت: «متهمان ۸۰۰ متر مربع از بوستان را به آتش کشیدند.»
به گزارش پایگاه خبری پلیس، علی محمدی اظهارکرد: «بررسی اولیه ماموران کلانتری نشان از این داشت که ۸۰۰ متر مربع از مراتع و فضای سبز این بوستان دچار حریق شده است و در ادامه به ظن عمدی بودن آتش‌سوزی به علت و شناسایی عامل یا عاملان آتش سوزی پرداختند.»
او با اشاره به اینکه در این رابطه دو متهم شناسایی و برای بررسی‌های دقیق‌تر هر دو عامل آتش سوزی با هماهنگی‌های قضائی به پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی انتقال یافتند، گفت: در تحقیقات پلیسی، عمدی بودن این آتش‌سوزی قوت گرفت و در ادامه متهم اصلی پرونده شناسایی شد.
رئیس پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی ادامه داد: «صبح دیروز ۱۷ تیرماه متهم اصلی پرونده در مخفیگاهش در حوالی خیابان ستارخان با هماهنگی‌های قضائی در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد و هر سه متهم به بزه ارتکابی با همکاری یکدیگر اعتراف و علت آن را خودنمایی اعلام کردند.»
رئیس پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در پایان با اشاره به اینکه هر سه متهم برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند، اظهارکرد: «پلیس با افرادی که به مراتع و سرمایه‌های ملی آسیب بزنند قاطعانه برخورد خواهد کرد.»
اما ۱۸ خرداد ماه همچنین محسن‌ها‎‌شمی، رئیس شورای شهر تهران در خصوص آتش‌سوزی در فضاهای سبز تهران نیز با تاکید بر اینکه وقوع آتش سوزی‌ها در سراسر کشور و نه تنها تهران است گفت: «ما در مورد این حریق‌ها از نهادهای امنیتی سوال پرسیدیم و آنها گفتند که تا کنون دلیلی برای خرابکاری احصاء نشده است.»
او با ارائه توضیحات محیط زیستی گفت: «باران در تهران به شدت باریده است و سبب رویش گیاهان و علف‌ها در تهران شده است و بعد از آن شاهد موج گرمای شدید در تهران بودیم که این مسئله سبب شد این علف‌ها به سرعت خشک شوند هر چند که به قول میرلوحی عضو دیگر شورا باید این علف‌ها را هرس کرده و به دام‌ها می‌دادیم اما ما که دام نداریم.»
او افزود: «از سوی دیگر زباله‌ها به خصوص شیشه و ظروف پلاستیکی نیز به شدت در طبیعت رها می‌شوند که این مسئله سبب می‌شود شیشه‌ها در معرض نور خورشید تبدیل به ذره بین شده و سبب حریق علف‌های خشک شده می‌شوند و این آتش نیز به سرعت به علف‌های دیگر سرایت می‌کند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا