زحمتکشان

خصوصی‌سازی یا رها کردن کارگران؟

اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه که در این چند سال به روش‌های مختلف ادامه دارد و هنوز به نتیجه خاصی نرسیده است. بعد از پنج سال اعتصاب و اعتراض و شکایت مداوم کارگران این شرکت و پاسخگو نبودن مسئولان، هنوز حقوق معوقه آنان پرداخت‌نشده و تکلیف کار بیشتر آن‌ها معلوم نیست…..

به گزارش همدلی، طرح نیشکر هفت‌تپه که ۶۰سال پیش اجرا شد، نزدیک به ۳۰ هزار هکتار از اراضی مردم منطقه را در برگرفته است. در سال ۱۳۵۴ به شرکت تبدیل شد و زیر نظر وزارت کشاورزی و منابع طبیعی به فعالیت خود ادامه داد. داستان شرکت نیشکر به همین‌جا خاتمه نیافته و بعد از انقلاب بعد از چند بار دست‌به‌دست شدن بین وزارتخانه‌های مختلف باوجود مقاومت‌های اندکی، به سازمان خصوصی‌سازی سپرده شد و سرانجام در سال ۱۳۹۴، با کارشناسی‌های عجیب در مورد قیمت مزارع هفت‌تپه و همچنین باوجود ایرادهای حقوقی به بخش خصوصی واگذار شد. افرادی که هیچ‌گونه تخصصی در این زمینه نداشتند، کارخانه را به هر طریقی صاحب شدند و از قرار معلوم پولی بابت آن پرداخت نکرده‌اند.
درحالی‌که هدف از خصوصی‌سازی، اشتغال‌زایی و رونق تولید بوده، اکنون مسئله خصوصی‌سازی‌ها در ایران به معضلی جدی تبدیل‌شده است و در حقیقت نوعی رهاسازی صورت گرفته که نه دولت مسئولیتی در قبال کارگران دارد و نه مالک حقوق آن‌ها را پرداخت می‌کند. از روز اول خصوصی‌سازی، اعتراضات کارگران شروع شد و عملکرد مدیران جدید در قبال کارگران، درشدت گرفتن این اعتراضات تأثیرگذار بود؛ به‌گونه‌ای که مردم منطقه نسبت به سیاست‌های خصوصی‌سازی بدبین شدند. رفتار نامناسب خریداران این شرکت با وعده‌های دروغین و تکراری به‌علاوه سیاست‌های نادرست دولت، کاسه صبر کارگران و بومی‌های این منطقه را لبریز کرد. پرداخت نکردن حقوق کارگران که گاه بیش از ۳ ماه به درازا می‌کشد، باعث شده که آن‌ها بعد از پیگیری‌های فراوان و مراجعه به نهادهای مختلف از همه طرف ناامید شوند و ناگزیر صدای خود را با آمدن به خیابان به گوش مسئولان برسانند. این روزها ۶ هزار نیروی رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری شرکت هفت‌تپه با حضور در جلوی فرمانداری شوش و خیابان‌های این شهر منتظر تعیین تکلیف وضعیت کارخانه هستند؛ کارخانه‌ای که به مالک آن اتهاماتی واردشده و جلسات آن در دادگاه در حال برگزاری بوده که در ارتباط با دریافت و نحوه هزینه‌کرد ارز دولتی و نه حقوق عقب‌افتاده کارگران است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا