اخبار

چه بلایی بر سر میهن ما آورده اند!

ادامه سقوط پول ملی ایران؛ نرخ یورو از ۲۵ و بهای پوند از ۲۸ هزارتومان گذشت.افزایش لگام‌گسیخته نرخ ارز در بیش از یک سال اخیر همراه با سوداگری دلالان و وابستگان رژیم، علاوه بر کاهش شدید قدرت خرید زحمتکشان، شرایطی ویرانگر را در زمینه عرصه های گوناگون نیز به‌وجود آورده‌اند….

با افزایش سرسام‌آور قیمت منزل و نرخ اجاره‌بها در تهران و کلان‌شهرها در یک سال اخیر، نقل‌مکان هزاران خانوار زحمتکش به شهرهای اطراف و حاشیه‌های کلان‌شهرها را شاهد بوده‌ایم.تقاضای دو خانوار برای سکونت در یک واحد مسکونی، از دیگر پیامدهای افزایش اجاره‌بها است. در اثر سیاست‌های فاجعه بار حکومت ولایی هر روز بر میزان فقر و محرومیت در جامعه ما افزوده می شود. در جامعه‌ای که تا پیش از کرونا بنا به‌‌آمار رسمی موجود، ۲۷ درصد آن زیر خط فقر روزگار می‌گذراندند، اکنون کرونا مزید بر علت شده تا همین نهادهای حکومتی- مانند مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی- نسبت به افزایش جمعیت زیر خط فقر هشدار بدهند و از افزایش حداقل ۲/۶ میلیون نفری جمعیت بیکاران ابراز نگرانی کنند.
یک روز پس از تاکید رئیس جمهوری ایران بر لزوم ساماندهی نوسان‌های نرخ ارز، قیمت یورو با عبور از مرز ۲۵ هزار تومان به بالاترین حد تاریخی خود رسید.

بانک مرکزی ایران در جریان معاملات روز چهارشنبه قیمت رسمی عرضه دلار از طریق صرافی‌های بانکی را در دو مرحله در مجموع ۴۵۰ تومان افزایش داد و به رکورد جدید ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان رساند. در مقابل، نوسان قیمت فروش آزاد دلار به دامنه ۲۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

همزمان قیمت هر یورو در بازار آزاد تهران تا ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان صعود کرد و بهای هر پوند نیز به ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافت.

ادامه کاهش نرخ برابری پول ملی ایران در برابر ارزهای عمده جهان در حالی روز چهارشنبه ادامه یافت که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز گذشته (سه‌شنبه) ساماندهی نوسانات ارزی را مبحثی مهم و تعیین کننده دانسته و بر برخورد قضایی با صادرکنندگانی که به تعبیر او «به قصد سوداگری و منفعت طلبی از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر و طبق ضوابط خودداری کرده اند»، شده بود.

آقای روحانی دو هفته پیش نیز در نشست هیات دولت گفته بود:«صادرکننده‌های ما باید بدانند ارز برای دولت است. فتوای صریح امام این بوده است که ارز و قیمت ارز در اختیار دولت است، بنابراین دولت مالک ارز است.»

به گزارش یورو نیوز، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز سه روز پیش با صحه گذاشتن بر نقش صادرکنندگان در گرانی دلار گفته بود که عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز به دلیل رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا عامل اصلی شوک مقطعی به بازار است که با گشایش‌های ارزی صورت گرفته، خنثی خواهد شد. او مدعی شده بود که صادرات نفتی ایران افزایش یافته و بخشی از منابع ارزی مسدود شده بانک مرکزی آزاد شده است.

با این حال، کارشناسان اقتصادی روند صعودی نرخ در ایران را که طی ۴۰ سال گذشته ادامه داشته، ناشی از عوامل بنیادینی همچون افزایش سالانه هزینه‌ها و کسری بودجه دولت، افزایش مستمر حجم نقدینگی و تورم و وابستگی بالای دولت به درآمدهای نفتی می‌دانند که تحت تاثیر محرک‌های کوتاه‌مدتی همچون تحریم‌های آمریکا و شیوع ویروس کرونا شتاب بیشتری به خود گرفته است.

همزمانی افزایش ۸ دلار قیمت جهانی طلا با ادامه رشد بهای دلار در بازار ایران موجب شد تا بهای هر قطعه تمام سکه طلا طی داد و ستدهای روز بازار طلای تهران بار دیگر به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد.

افت ۱۰ دلاری قیمت هر اونس طلا در مبادلات روز سه‌شنبه موجب شده بود که قیمت تمام سکه طلا در ایران تا به کمتر از ۱۰ میلیون تومان برسد. با این حال، بهای هر اونس طلا روز چهارشنبه به بیش از هزار و ۸۰۱ دلار رسید و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار ایران را دوباره به ۹۶۰ هزار تومان رساند.

ماحصل عملکرد رژیم برای مردم زحمتکش چیزی جز فقر و محنت و آوارگی نبوده و نیست. مسئله مسکن با دیگر مشکلات عظیم اجتماعی – اقتصادی کشور در پیوند است و تنها در چارچوب به‌وجود آوردن تحول‌هایی بنیادی در جامعه ‌حل‌شدنی‌اند

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا