بین‌المللی

روسیه موضع سازمان منع سلاح‌های شیمیایی علیه سوریه را شرم‌آور دانست

دیپلمات بلندپایه روسیه در وین تصمیم شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی علیه سوریه را ناشی از انگیزه‌های سیاسی و شرم‌آور دانست.

«میخائیل اولیانوف» سفیر و نماینده دایم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بامداد جمعه در پیامی توییتری با اشاره به تصمیم شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی علیه سوریه نوشت: همه استدلال‌های روسیه مورد غفلت واقع شد. هیچ کسی نتوانست [این استدلال‌ها] را رد کند. هیچ بحث تخصصی انجام نشد. همه چیز ناشی از انگیزه‌های سیاسی بود. این نشانه دیگری از بی‌آبرو کردن سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است.

اولیانوف در پیامی دیگر این مطلب را تایید کرد که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که اکنون خواستار بازرسی از پایگاه هوایی الشعیرات است، در سال ۲۰۱۷ دعوت سوریه و روسیه را برای این کار رد و از برداشت نمونه از این پایگاه خودداری کرد.

دیپلمات روس نوشت: این قطعا درست است. هم مدارک موجود است. سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به صورت شرم‌آوری از برداشت نمونه از پایگاه هوایی خودداری کرد، چراکه آن‌ها نمی‌خواستند نیت آمریکا و ضعف موضع خود را برملا کنند. این سازمان تنها در راستای منافع یکی از اعضای خود خدمت کرد. یک بار دیگر: شرم‌آور است!

شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در نشست روز پنجشنبه خود، گزارش تیم تحقیقات و شناسایی مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی در سال ۲۰۱۷ در منطقه اللطامنه در استان حما را تایید کرد.

شورای اجرایی این سازمان براساس گزارش این تیم که دولت سوریه آن را ساختگی و گمراه‌کننده خوانده است، تصمیم گرفت که مهلتی ۹۰ روزه به دمشق بدهد تا اقدامات خواسته شده توسط این شورا را انجام دهد.

این شورا از دولت سوریه خواسته است تا سلاح‌ها و مواد شیمیایی ادعایی تیم تحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را به همراه تاسیساتی که این سلاح‌ها و مواد ادعایی در آن ساخته شده، به دبیرخانه این سازمان اعلام و بازرسی دو بار در سال از پایگاه هوایی الشعیرات را بپذیرد.

شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی همچنین اعلام کرد در صورتی که سوریه در این مدت نتواند به خواسته‌های این شورا عمل کند، مدیر کل این سازمان موضوع را به کشورهای عضو شورا گزارش می‌دهد تا آن‌ها تصمیمات لازم را بگیرند.

وزارت خارجه سوریه فروردین ماه با صدور بیانیه‌ای گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در خصوص بکارگیری مواد سمی در سال ۲۰۱۷ در شهرک «اللطامنه» را گمراه کننده و ساختگی خواند.

وزارت خارجه سوریه تاکید کرد که این گزارش دربردارنده نتیجه گیری‌های ساختگی و جعلی است و هدف از آن وارونه نشان دادن واقعیت ها و متهم کردن دولت سوریه است.

وزارت خارجه سوریه توضیح داد: سازمان مزبور در تاریخ هشتم ماه مارس ۲۰۲۰ گزارش گمراه کننده‌ای تحت عنوان «تیم تحقیق و تشخیص هویت» منتشر کرد که سوریه و بسیاری از کشورها آن را یک تیم غیرقانونی و غیرقابل استناد دانستند.

در ادامه بیانیه مزبور آمده است: این گزارش مبتنی بر منابع جعلی تهیه شده توسط تروریست های جبهه النصره و به اصطلاح گروه تروریستی «کلاه آبی‌ها» است که به دستور آمریکا و ترکیه و برخی از کشورهای غربی تهیه و تنظیم شد و در آن تمامی اصول مربوط به یک تحقیق سالم و بی‌پیرایه نادیده گرفته شده است.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در گزارش خود مدعی شده که نیروی هوایی سوریه عامل بمباران شیمیایی سال ۲۰۱۷ در الطامنه واقع در غرب سوریه بوده است.

تیم تحقیق و شناسایی این سازمان ادعا کرده است که در آن زمان،‌ یک جنگنده سوخو ۲۲ نیروی هوایی سوریه با بلند شدن از پایگاه هوایی الشعیرات یک بمب سارین از نوع M۴۰۰۰ را در قسمت جنوبی اللطامنه انداخته است.

طبق ادعای این تیم تحقیقاتی، این هواپیمای جنگنده متعلق به تیپ ۵۰ لشکر هوایی ۲۲ سوریه حدود ساعت ۶ روز ۲۴ مارس ۲۰۱۷ (۴ فروردین ۹۶) این عملیات را انجام داده است. براساس گزارش ادعایی تیم مذکور، عملیات این جنگنده به همین ترتیب در روز ۳۰ مارس همان سال (۱۰ فروردین ۹۶) دوباره تکرار شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا