گوناگون

جزئیات رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی به برخی مدیران بانک مرکزی

گزارش «آرمان ملی» از نخستین جلسه دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی و جزئیات رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی به برخی مدیران بانک مرکزی

آرمان ملی: اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی در مجتمع قضائی امام خمینی تهران به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. در این جلسه نماینده دادستان کیفرخواستی که مربوط به مشخصات متهمین و نوع اتهام آن‌ها بود را قرائت کرد و متهمان اسد بیگی و سجاد به دفاع از خود پرداختند و نماینده دادستان نیز اتهامات آنها را برشمرد.

نخستین جلسه

در ابتدای جلسه قاضی مسعودی مقام ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری، با قرائت اسامی متهمان پرونده از شاه محمدی نماینده دادستان خواست در جایگاه قرار گیرد و کیفرخواست را قرائت کند. میزان نوشت،شاه محمدی نماینده دادستان گفت: متهم امید اسدبیگی ارتباط بسیار نزدیکی با دو نفر از مدیران سابق اداره اموال بین‌الملل بانک مرکزی به اسامی محسن صالحی و سید رسول سجاد داشته است؛ گزارش سازمان اطلاعات سپاه استان تهران نشان‌دهنده ارتباطات غیرمتعارف متهم امید اسدبیگی با سید رسول سجاد است، به‌نحوی که در زمان تعطیلی بانک مرکزی امید اسدبیگی یکی از افرادی بوده است که به دفتر متهم سید رسول سجاد رفت و آمد می‌کرد. وی ادامه داد: گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بیان‌کننده آن است که متهم امید اسدبیگی جهت کارگزاری بانک مرکزی و تخصیص نوع ارز‌های دولتی برای واردات خط تولید شرکت رشوه‌هایی را به متهم رسول سجاد پرداخت کرده است. شاه محمدی بیان کرد: متهم مجتبی کحال‌زاده به صراحت اظهار داشته شرکت معتمد پارسه و امید اسدبیگی در موارد متعدد مبالغی را به‌صورت سکه و ارز به مدیران سابق بانک مرکزی از جمله رسول سجاد و محسن صالحی پرداخت کرده‌اند به‌طوری که یک مرتبه تعداد ۵۰ عدد سکه تمام بهار آزادی به دستور امید اسدبیگی توسط یکی از مدیران سابق خود به نام سید وحید حسینی تهیه و در بانک مرکزی تحویل رسول سجاد شده است. نماینده دادستان ادامه داد: متهم کحال‌زاده در اقاریرش از پرداخت ۵۰ عدد سکه تمام بهار آزادی برای دو ماه قبل از دستگیری و ۲۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی از سال ۹۱ تا ۹۶ و همچنین اینکه امید اسدبیگی بابت قرارداد کارگزاری تعداد ۲۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی به متهم محسن صالحی داده است، سخن گفته است. نماینده دادستان گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته متهم امید اسدبیگی ارتباطات نزدیکی با رسول سجاد و محسن صالحی داشته است؛ شاه محمدی ادامه داد: طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شد محسن صالحی به‌عنوان یکی از مدیران سابق بانک مرکزی از زمانی که سرپرستی یکی از اتاق‌های بانک مرکزی را برعهده گرفت، افرادی که به نامبرده مراجعه داشتند و او ارتباطات ناسالمی را برقرار می‌کرده و مبالغ نامشروعی را به‌صورت وجوه نقد و وجوه ارزی و دلاری و سکه‌های تمام بهار آزادی، املاک متعدد و ماشین‌های مدل بالا برای خود تحصیل و از ضعف نظارت سیستم بانکی استفاده می‌کرد.

متهمین پرونده

نماینده دادستان در بخش دوم کیفرخواست که مربوط به مشخصات متهمین و نوع اتهام آن‌ها بود، گفت: امید اسدبیگی فرزند احسان‌ا… متهم ردیف اول پرونده است. وی متهم به پرداخت رشوه‌های متعدد به مدیران بانک مرکزی، بانک کشاورزی و وزارت صمت شامل یک‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون تومان وجه نقد، ۱۰۰ سکه تمام بهار آزادی و ۱۲‌هزار دلار آمریکا به متهم محسن صالحی و ۸۰۰ سکه تمام بهار آزادی به متهم سید رسول سجاد است. همچنین وی متهم به پرداخت رشوه به متهم فرشاد طالبی به میزان یک‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون تومان وجه نقد و ۵۰‌هزار دلار آمریکا است. نماینده دادستان افزود: وی ۵۰‌هزار دلار آمریکا نیز به متهم مهدی توسلی رشوه داده است. جعل اسناد رسمی و اسناد عادی، جعل مهر‌های شرکت خارجی فروشنده کالا، استفاده اسناد مجعول در اسناد رسمی و عادی و استفاده از مهر‌های جعلی خارجی برای ثبت سفارشات کالا‌های اساسی و تخصیص ارز‌های دولتی و رفع تعهدات ارزی با همکاری متهمین مهرداد رستمی، مجتبی کحال‌زاده و جواد بصیرانی و مرتضی منزوی از دیگر اتهامات امید اسدبیگی است. وی افزود: مهرداد رستمی چگنی فرزند میرمحمد متهم ردیف دوم این پرونده است. وی به جعل اسناد رسمی و اسناد گمرکی و پروانه‌های سبز گمرکی به نام گمرک خرم‌آباد و استفاده از این اسناد مجعول جهت رفع تعهدات ارزی شرکت دریای نور زئوس در بانک اقتصاد نوین متهم است. نماینده دادستان افزود: متهم ردیف سوم مجتبی کحال زاده فرزند اکبر به جعل اسناد عادی و مهر‌های شرکت خارجی فروشنده کالا و استفاده از اسناد مجعول برای ثبت سفارش‌ها را در وزارت صمت و تخصیص ارز‌های دولتی در شبکه بانکی کشور با همکاری متهم امید اسد بیگی و مهرداد رستمی متهم است. وی ادامه داد: جواد بصیرانی فرزند علی متهم ردیف چهارم پرونده است. مشارکت در جعل اسناد و مهر شرکت‌های خارجی فروشنده کالا و همینطور استفاده از اسناد مجعول عادی و مهر جعلی برای انجام ثبت سفارش واردات کالا‌ها به نام شرکت معتمد پارس با همکاری امید اسدبیگی و محسن صالحی از دیگر اتهامات وی است. نماینده دادستان افزود: اکبر لارجانی متهم ردیف پنجم پرونده به مشارکت در جعل اسناد عادی و جعل مهر شرکت خارجی و استفاده از سند مجعول عادی و مهر جعل برای ثبت سفارش متهم است. نماینده دادستان گفت: بررسی فنی جریان مالی حساب‌های متهم محسن صالحی نشان می‌دهد وی به نام افراد مختلف استفاده مالی کرده است. وی بیان کرد: همچنین گزارش‌های متعدد سازمان اطلاعات سپاه، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان اطلاعات استان تهران و مدارک ارائه شده از شکایت‌های بانک کشاروزی، بانک رفاه کارگران، بانک سرمایه، بانک مسکن و بانک اقتصاد نوین از جمله دیگر موارد است.

به رشوه‌دهنده مدال نمی‌دهند

متهم اسدبیگی با قرار گرفتن در جایگاه گفت: من روزانه ۸۰۰‌میلیون حقوق می‌دهم در حالی که سرکار نمی‌روم، اگر یکی دو ماه دیگر نیز سرکار نروم شرکت هفت تپه از بین می‌رود. اگر نماینده دادستان دلش برای کشور می‌سوزد من هم دلم برای کشور می‌سوزد، ۲۰ نفر می‌خواهند شرکت را دولتی کنند. نماینده دادستان خطاب به متهم اسدبیگی گفت: شما گفتید باید مدال افتخار به من بدهند درحالی که دادسرای تهران به کسی که ارز دولتی را در بازار آزاد می‌فروشد و در بازار ارز کشور اخلال ایجاد می‌کند و رشوه داده و جعل می‌کند مدال افتخار نمی‌دهد بلکه برای او کیفرخواست صادر می‌کند. شاه محمدی یادآور شد: شما از مسئولان نام می‌برید و در رسانه‌ها نیز فعال بوده و به‌دنبال حاشیه سازی برای پرونده خود هستید؛ پرونده شما شفاف است. در ادامه نماینده دادستان خطاب به متهم اسدبیگی گفت: شما دنبال حاشیه نروید زمانی که اسناد ارایه می‌شود هیچ‌دفاعی ندارید، در مرحله مقدماتی اقرار کردید که رشوه پرداخت کردید. نماینده دادستان کیفی پر از سکه را در دادگاه نشان داد و گفت: کتمان کافی است این‌ها قریب به ۴۰۰ سکه است که بسته بندی سکه‌ها مربوط به صرافی پسرعموی شماست؛ این سکه‌ها از منزل سجاد و صالحی کشف شده است. شاه محمدی گفت: امروز با افرادی مواجه هستیم که رشا را قرض یا سرمایه‌گذاری در بورس می‌دانند.‌

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا