گوناگون

۶۶ درصد مردم یمن به غذا دسترسی ندارند

کمیته صلیب سرخ جهانی بر نیاز بیش از نیمی از مردم یمن به کمک‌های غذایی برای ادامه حیات تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی بر نیاز بیش از نیمی از مردم یمن به کمک‌های غذایی برای ادامه حیات تاکید کرد.

کمیته صلیب سرخ جهانی روز گذشته -شنبه- با انتشار پیامی توئیتری اعلام کرد: «۶۶ درصد از مردم یمن هیچ غذایی ندارند و ۱۱ درصد نیز از سؤتغذیه شدید رنج می‌برند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «۶۴ درصد از مردم یمن از مراقبت‌های بهداشتی محروم هستند و ۵۸ درصد آن‌ها به آب پاکیزه نیاز دارند.»

یمن ۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد و بیش از پنج سال است که مورد حمله جبهه ائتلاف متجاوز سعودی قرار دارد و در محاصره است.

به گزارش بامداد یکشنبه الجزیره، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در توییتی نوشت: ۲۰ میلیون از جمعیت ۳۰ میلیونی یمن اکنون فاقد امنیت غذایی هستند.

سازمان ملل افزوده است: باید جان میلیون‌ها یمنی را نجات داد و اقدامی کرد.

دفتر سازمان ملل در ادامه تأکید کرده است؛ شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توان در انتظار ماند و باید هرچه سریعتر برای کمک‌های انسانی منابع مالی در نظر گرفته شود.

پیش‌تر «لیز گراندی» هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن گفته بود: برنامه کمک‌های سازمان ملل متحد که نیازهای بهداشتی، درمانی و غذایی را در بر می‌گیرد، به دلیل کمبود منابع متوقف شده و به نظر می‌رسد که شرایط اقتصادی به صورت نگران‌کننده‌ای وضع مشابهی دارد و در بدترین مراحل بحران قرار گرفته و آن هم زمانی که میلیون‌ها نفر با گرسنگی مواجهند.

همچنین «ینس لارکیه» سخنگوی هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در ویدیو کنفرانسی در شهر ژنو، از کشورها خواسته بود تا با توجه به بحران انسانی در یمن، هرچه سریعتر به تعهدات مالی خود عمل کنند.

در همین حال، سازمان ملل متحد در کنفرانس ماه ژوئن تنها به اندازه تقریباً نیمی از ۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون دلار مورد نیاز برای کمک به یمن، کمک‌ها را افزایش داد.

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی- آمریکایی، تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما ظرف تقریباً شش سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز هم‌اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا