زنان

قانون اساسی سودان به نفع زنان اصلاح شد

مقامات سودان بندهایی از ماده ۸ قانون اساسی این کشور برای اجرا در دوره انتقالی را تصویب کردند که بر اساس آن برخی از قوانین که موجب خدشه دار شدن عزت و کرامت زنان می شود، لغو شده است.

خبرگزاری رسمی سودان (سونا) روز یکشنبه به نقل از بیانیه وزارت دادگستری این کشور اعلام کرد که قوانین جدید،  قانون اصلاحی سازمان حقوقی و سیستم دادگستری برای سال ۲۰۲۰ را شامل می‌شود.

علاوه بر قوانین اصلاح شده متفرقه (حقوق و آزادی‌های اساسی) برای سال  ۲۰۲۰ بخشی از مواد قانون اساسی درباره حقوق انسان و آزادی از جمله رعایت عدالت در حقوق زنان و کودکان اصلاح شده است و برخی از قوانین که موجب خدشه دار شدن عزت و کرامت زنان مانند جرم ختنه می‌شود، لغو شده است.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری سودان، در قوانین اصلاح شده زنان حق دارند در هنگام مسافرت به خارج از کشور فرزندان خود را به همراه ببرند.

در این بیانیه تصریح شده است که در قوانین اصلاح شده مصوب، تغییراتی در قانون مبارزه با جرایم اطلاعاتی (هویتی) بوجود آمده است و به منظور حمایت از حقوق کاربران و حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از شایعات و انتشار [ مطالب ] مضر، قانون کیفری برای مجازات جعل هویت دیگران تغییر یافته و مجازات ۱۰ سال به جای ۶ ماه حبس برای این افراد در نظر گرفته شده است.

وزارت دادگستری سودان تاکید کرد که این برنامه‌ها ( اصلاحات) زیربنای توسعه عدالت در این کشور را فراهم می‌کند و موجب ارتقای سازمان دادگستری سودان با در نظر گرفتن معیارهای عدالت بین‌المللی می‌شود.

در همین ارتباط، روزنامه ” سودانی” به نقل ” نصر الدین عبد الباری ”  وزیر دادگستری این کشور نوشت: بر اساس قانون اساسی جدید، جرم ارتداد کاملاً از بین رفته و آزادی دینی تضمین شده است.

وی افزود:  نوشیدن مشروبات الکلی برای غیرمسلمانان و رد و بدل شدن در بین آن‌ها هیچ مجازاتی را شامل آن‌ها نمی‌کند.

این اصلاحات قانونی پس از تغییر ۷ وزیر از ۱۸ وزیر دولت انتقالی به ریاست ” عبدالله حمدوک ” انجام شد.

” حمدوک ” در این زمینه خاطرنشان کرد که این تغییرات در پاسخ به مطالبات مردمی و ظاهرات میلیونی “۳۰ ژوئن” انجام شد تا عملکرد دولت اصلاح شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا