جوانان

کنکور۹۹با استرس اضافه

بر اساس برنامه سازمان سنجش علاوه بر آزمون دکتری که پنجشنبه پیش رو برگزار می‌شود، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته پنج‌شنبه ۲مرداد و جمعه ۳مرداد، کنکور سراسری پنج‌شنبه ۳۰ و جمعه ۳۱مرداد، آزمون فنی و حرفه‌ای جمعه ۱۴شهریور و آزمون کارشناسی ناپیوسته جمعه ۱۴شهریور برگزار خواهد شد….

همدلی: معاون وزیر بهداشت با حضور در یک برنامه تلویزیونی در خصوص برگزاری امتحاناتِ کنکور موضع قطعی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا را با گفتن جمله «امتحانات برگزار می‌شود، نمی‌توانیم دانشگاه‌ها را تعطیل کنیم.» اعلام کرد. این در حالی بود که طی هفته‌ها و روزهای گذشته حرف و حدیث‌های زیادی درباره امکان تعویق یا لغو کنکور شنیده شده بود. با این حال به نظر می‌رسد کسانی که خودشان را در طول سال گذشته برای یک ماراتون دانشگاهی آماده کرده بودند، امسال باید علاوه بر نگرانی قبول شدن برای ورود به دانشگاه، نگرانِ سلامتی خود هم باشند.
با وجود این‌که چندین مرتبه تاریخ برگزاری امتحان کنکور تغییر کرد، اما گویا این بار قرار نیست چنین اتفاقی بیفتد و کنکورهای مقطع دکتری، ارشد و البته کنکور مهم سراسری در تاریخ‌های اعلام شده به احتمال زیاد برگزار می‌شود. در این میان گروهی از خانواده‌ها و دانش‌آموزان به دلیل شیوع کرونا در کشور که در این روزها یک بار دیگر شدت گرفته است، نگرانِ سلامتی خود و فرزندان‌شان هستند. طی روزهای گذشته برخی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس درباره پیام‌های مردمی و ابراز نگرانی آنها از برگزاری کنکور سخن گفتند. در یک مورد هفته گذشته احمد نادری عضو این کمیسیون در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرد که «پیام‌های زیادی حاوی نگرانی کنکوری‌ها و خانواده‌هایشان از برگزاری کنکور با توجه به شیوع پیک دوم کرونا را داشتند. آنها نگران سلامت‌شان هستند.» کاربران شبکه‌های اجتماعی هم درباره برگزاری این آزمون‌ها و خطر تجمع تعداد زیادی از داوطلبان در آن بیکار نبودند و وزارت بهداشت و علوم را متوجه انتقادات خود کردند. حتی در مواردی به فشارهای مافیای کنکور برای برگزاری این آزمون‌ها پرداختند. اعمال فشارهایی که رئیس سازمان سنجش آن را رد می‌کند و معتقد است تعلیق و عدم برگزاری کنکور آسیب‌های بیشتری دارد.
«ابراهیم کدخدایی»، رئیس سازمان سنجش در واکنشی به این ادعا روز گذشته به خبرگزاری‌ها گفت: «سازمان سنجش با افراد یا مافیای کنکور هیچ نوع ارتباطی از جمله سیستماتیک ندارد، اما به نظر می‌رسد هر تغییری که عده‌ای دنبال آن هستند و همان اتفاق رخ ندهد، مافیای کنکور را مطرح می‌کنند.»
وی با اشاره به امکان لغو کنکورِ امسال، با بیان این‌که «تنها متضرران این مسأله داوطلبان هستند»، تاکید کرد: «درصورتی که کنکورها برگزار نشود و به سال آینده واگذار شود، سال آینده که ظرفیت‌ها دو برابر نمی‌شود. این افراد از ظرفیت ورودی محروم می‌شوند؛ چون دانشگاه به یک باره ظرفیت‌های ورودی را ۲برابر نمی‌کند.»
در همین رابطه، «امین» که خودش را برای کنکور امسال آماده کرده است به روزنامه همدلی می‌گوید:«قبول دارم در برگزاری کنکور امکان خطر مبتلا شدن به کرونا هست، اما من یک سال برای چنین روزی درس خواندم، اگر برگزار نشود یک سال از عمر من نابود شده و بعدش هم معلوم نیست کِی کنکور مجدد برگزار می‌شود و برای من چه اتفاقی می‌افتد.»
او ادامه می‌دهد:«در میان دوستان من کسانی که خودشان را برای کنکور آماده کردند هیچ کدام‌شان رضایت به عوض شدن تاریخ کنکور نمی‌دهند، تا اینجا هم کلی استرس به ما وارد شده، چه برسد به این‌که اعلام کنند کنکور به طور کلی لغو می‌شود.»
همان طور که مشخص هست اختلاف نظرها زیاد است، گروهی از داوطلبان و خانواده‌ها معتقدند که کنکور امسال لغو شود یا این‌که به تعویق بیفتد، اما گروهی از آنها هم معتقدند نباید چنین شود چرا که احساس می‌کنند در نهایت حقی از آنها گرفته خواهد شد.
با این وجود به نظر می‌رسد تمام تلاش وزیر بهداشت، ستاد ملی مقابله با کرونا، وزیر و وزارتخانه علوم و تحقیقات بر برگزاری این آزمون‌ها در تاریخ‌های اعلام شده باشد، علیرغم این‌که در این روزها موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا افزایش پیدا کرده است. «سعید نمکی» وزیر بهداشت، شنبه گذشته بعد از پایان جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در یک گزارش تصویری از طریق اینستاگرام در این باره گفت: «یکی از نگرانی‌هایی که به من منتقل شده بود احتمال آلودگی فرزندان ما در شرایط برگزاری کنکورهاست. در حال حاضر (غروب شنبه) نشستی داریم که به ما اعلام شود با چه مکانیزمی می‌توان هم به دانشجویان و هم به خانواده‌های آنها اطمینان بدهیم که کمترین آسیب را خواهند دید و هم از برگزاری این رقابت کشوری محروم نشویم.»
آنچه مشخص است خروجی این جلسه و جلسات بعد از آن درباره برگزاری کنکور نباید چیزی جز اجرای دستورالعمل‌های سفت و سخت بهداشتی باشد. در این باره ساعتی بعد از پیام ویدیویی وزیر بهداشت، ایرج حریرچی معاون این وزارتخانه با حضور در برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه دو تلویزیون، علاوه بر آنکه از انواع ماسک‌های خانگی رونمایی کرد، و ماسکی را که خودش بر صورت داشت باقی‌مانده از یک پیژامه دانست، در خصوص برگزاری کنکور گفت: «باید به بحث برگزاری آزمون‌ها متعادل نگاه کنیم ضمن این‌که برخی از امتحانات، آزمون‌های ورودی هستند و ما نمی‌توانیم دانشگاه‌های خود را ببندیم. از یک طرف سینماها را باز می‌کنیم و از سوی دیگر دانشگاه را تعطیل کنیم، این امکانپذیر نیست.»
حریرچی ادامه داد: «در امتحانات پیش رو و کنکور افراد با فاصله شرکت می‌کنند و داوطلبان در شهرهای خودشان حضور دارند، فاصله‌های میان آنها مناسب است، ضمن این‌که داوطلبان در جلسه آزمون ماسک خواهند زد.» در این باره، چند روز گذشته بود که آزمون مشابهی در کشور چین برگزار شد. شاید بررسی پروتکل‌های آنها بتواند الگویی باشد برای برگزاری آزمون‌های پیش‌رو در ایران، آن طور که ایرنا نوشته در آزمون کنکور سراسری در چین برای حدود هر ۱۵شرکت کننده اتاقی تدارک دیده شده و میزها به فاصله دو متر از یکدیگر چیده شده بودند، هر مدرسه و مرکز امتحانی نیز موظف بود که چند اتاق پشتیبانی در نظر بگیرد تا در موارد اضطراری از آنها استفاده شود. در بدو ورود به جلسه امتحان، دانش‌آموزان تب‌سنجی و ضدعفونی می‌شدند و از اتاقک‌های مخصوص بهداشتی عبور می‌کردند، در تمام طول مدت امتحان همه ماسک بر صورت داشتند و فاصله‌گذاری را هم رعایت می‌کردند. اما نکته جالب این بود که دانش‌آموزانی که در این آزمون شرکت کردند باید از مدت‌ها پیش، حدود ۱۴روز قبل، روزانه درجه تب خود را به مدیران مدرسه اعلام می‌کردند. با این وجود در حالی قرار است اولین کنکور امسال برای پذیرش در مقطع دکتری پنجشنبه هفته جاری، ۲۶تیرماه برگزار شود که حداقل از اعلام تب روزانه توسط شرکت کننده‌ها خبری نبوده است. مسئله‌ای که شاید برای کنکورهای بعدی مسئولان برگزاری آن را لحاظ کنند. از سوی دیگر سخنگوی سازمان سنجش روز گذشته از ابتلای ۱۷۳نفر از داوطلبان دکتری خبر داد. وی تاکید کرد: «تعداد ۱۶۸نفر از این افراد در قرنطینه خانگی و ۵ نفر نیز در بیمارستان هستند.» پیش از این فاطمه زرین‌آمیزی به ایسنا گفته بود که «داوطلبانی که در بیمارستان‌ها بستری هستند با هماهنگی وزارت بهداشت در این بیمارستان‌ها می‌توانند آزمون خود را بدهند اما داوطلبانی هم که در منزل بستری هستند می‌توانند مدارک خود را به باجه‌های رفع نقص مراجعه ببرند. ما برای آنها حوزه‌های مجزا برای آزمون در نظر می‌گیریم.»
بر اساس برنامه سازمان سنجش علاوه بر آزمون دکتری که پنجشنبه پیش رو برگزار می‌شود، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته پنج‌شنبه ۲مرداد و جمعه ۳مرداد، کنکور سراسری پنج‌شنبه ۳۰ و جمعه ۳۱مرداد، آزمون فنی و حرفه‌ای جمعه ۱۴شهریور و آزمون کارشناسی ناپیوسته جمعه ۱۴شهریور برگزار خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا