اخبار

اظهارات متناقض در باره واکنش احتمالی سران رژیم به انفجار نطنز

سخنگوی وزارت امور خارجه دولت روحانی، گفته است که در صورت اثبات نقش عوامل خارجی در نطنز، عواقب سختی در انتظار آنان خواهد بود. این در حالی است که برخی از مقامات رژیم، ادعای ناظر بر نقش اسرائیل در این انفجار را جدی نمی‌گیرند…..

پس از گذشت بیش از ده روز از انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، بازار گمانه‌زنی همچنان داغ است. عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرده است که موضوع انفجار در تاسیسات یاد شده از سوی مسئولان امنیتی در حال بررسی است.

هفته گذشته، رسانه‌های بین‌المللی و  از جمله نیویورک تایمز با انتشار گزارش‌های متعددی، مسئولیت انفجار در نطنز را متوجه اسرائیل دانسته بودند.

خبرنگاران نیویورک تایمز در گزارش خود حتی اعلام کرده بودند  که حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز از مدت‌ها پیش توسط اسرائیل و با اطلاع ایالات متحده آمریکا طراحی شده بود.

موضع وزارت امور خارجه دولت روحانی

ره گزارش دویچه وله، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی درباره انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز گفته است: «نهادهای امنیتی کشور در حال بررسی تمام جزییات حادثه نطنز هستند و اگر به این نتیجه برسند که دست عوامل خارجی در کار بوده است حتما اعلام می کنند که اگر اینطور باشد عواقب آن را خواهند دید.»

موسوی درباره احتمال نقش اسرائیل در انفجار نطنز گفت که این کشور «در هر اتفاقی که می‌افتد خود را جلو می‌اندازد، اما هنوز زود است که  درباره علت یا علل و عوامل اصلی این حادثه صحبت کنیم یا نتیجه بگیریم.»

موسوی برخلاف اخبار منتشر شده که حکایت از انفجار در مرکز تولید سانتریفوژهای پیشرفته در تاسیسات نطنز داشته، مدعی شده است که مکانی که انفجار در آن روی داده غیر فعال بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم به نقل از بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی مدعی شد که انفجار روز  پنجشنبه ۱۲ تیرماه تاثیری بر روی فعالیت‌های هسته‌ای ایران نداشته است.

این در حالی است که رسانه‌های بین‌الملل و از جمله نیویورک‌تایمز به نقل از کارشناسان هسته‌ای اعلام کرده بودند که انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، کار تولید سانتریفوژهای پیشرفته ایران و در نتیجه برنامه هسته‌ای ایران را دو سال به عقب انداخته است.

موسوی همچنین مدعی شد که رسانه‌هایی که مسئولیت این انفجار را به دولت اسرائیل نسبت می‌دهند، عملا هدف قدرتمند جلوه دادن این کشور را دنبال می‌کنند. سخنگوی وزارت امور خارجه قدرت و توان نظامی اسرائیل را “پوشالی” توصیف کرده است.

پر و بال دادن به شایعات

در ارتباط با انفجار در تاسیسات نطنز، سایت “خبرآنلاین” گفت‌وگویی با محمد اسماعیل کوثری، جانشین پیشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی داشته است.

کوثری در این گفت‌وگو مدعی شده است که اسرائیل با بهره گرفتن از رسانه‌های خارجی و شبکه‌های اجتماعی «تلاش دارد تا هر طور شده این اتفاق را به گردن بگیرد و بلوف بزند.»

کوثری مدعی شده است که اسرائیل و آمریکا «از سوی ایران ضربه خورده‌اند و کاری نمی‌توانند بکنند جز اینکه شایعه‌سازی کنند و بگویند که ما هم می‌توانیم کاری بکنیم.»

جانشین پیشین فرمانده قرارگاه ثارالله در این گفت‌وگو همچنین اعلام کرده است که شایعات مربوط به نقش اسرائیل در حمله به نطنز “دروغ محض” است.

این در حالی است که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در مقاله‌ای که روز دوشنبه به مناسبت پنجمین سالگرد امضای برجام در روزنامه اعتماد منتشر کرده  ضمن اشاره به اظهارات محافل سیاسی و محتویات گزارش‌های رسانه‌ها غربی در باره انفجار نظنز که در آنها اسرائیل به عنوان عامل این انفجار معرفی می‌شود، شکوه می‌کند که “در واکنش رسانه‌های بین‌المللی و مواضع کشورهای اروپایی نسبت به این حادثه لحنی که از آن تقبیح و محکومیت برداشت شود، مشاهده نمی‌شود.”

کمالوندی در ادامه گفته است  که واکنش جمهوری اسلامی به این انفجار “هوشمندانه و داهیانه و براساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت” خواهد بود. او توضیح بیشتری در این باره نداده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا