اجتماعی

بازگشت ماسک‌های آلوده به چرخه مصرف

جمع‌آوری ماسک‌های دور ریخته شده نشان از آن دارد که سودجویان ماسک را به عنوان یکی از مهم‌ترین کالاهای پیشگیری از کرونا هدف سودجویی خود قرار داده و با احتکار یا فروش ماسک‌های استفاده شده در بازار به دنبال پر کردن جیب خود هستند.

کاسبی غیرانسانی از وضعیت کرونا

همدلی| در روزهایی که کرونا همه ابعاد زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار داده است و هر روز بر نگرانی‌ها درباره شیوع این ویروس افزوده می‌شود، عده‌ای به دنبال کاسبی از بحران و ماهی‌گیری از آب گل‌آلود هستند. آنان با سوءاستقاده از وضعیت کرونایی کشور به دنبال سود اقتصادی خود هستند. بعد از احتکار ماسک از سوی عده‌ای سودجو، اکنون بسته‌بندی و فروش ماسک‌های استفاده شده خبرساز شده است.

دو روز پیش فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد برخی از افراد به قیمت مرگ هموطنان‌شان، ماسک‌های استفاده شده را از سطل‌های زباله جمع‌آوری و برای استفاده مجدد اتو و پرس کرده و مجددا اقدام به فروش آن می‌کنند. در ویدیوی منتشر شده عده‌ای زباله‌گرد را نشان می‌دهد که در حال جمع‌آوری ماسک‌های استفاده شده از میان پسماندهای مردم در یک مخروبه هستند. علاوه بر انتشار این ویدیو، چند روز پیش متنی از سوی یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با این مضمون منتشر شد:«لطفا ماسک‌های استفاده شده‌تون رو قیچی کنید و دور بیندازید و به دوستان و خانواده و اقوام هم پیشنهاد بدید، امروز یکی از این بچه‌هایی که زباله جمع می‌کردند و دیدم ماسک‌هارو جدا می‌کرد پرسیدم اینارو می‌خوای چکار کنی؟ اول جواب نمی‌داد، بعد کمی براش خرید کردم و اعتمادشو جلب کردم. گفت: خاله ماسک‌های کثیفت رو سوراخ کن، ما اینارو جمع می‌کنیم می‌شوریم می‌ذاریم تو پرس اتو می‌کنیم، دوباره می‌فروشیم».

حالا که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده و بازار خرید ماسک و وسایل بهداشتی برای پیشگیری از این بیماری بسیار داغ شده، ظاهراً زباله‌گردها به غیر از جمع‌آوری ضایعات پلاستیک و فلزات، به ماسک‌های استفاده شده نیز روی خوش نشان دادند. آنان این ماسک‌های دور ریخته شده را از میان پسماندها جمع‌آوری می‌کنند و بعد از آماده‌سازی آنها را درون بسته‌بندی‌های جدید وارد چرخه مصرف می‌کنند. جمع‌آوری ماسک‌های دور ریخته شده نشان از آن دارد که سودجویان ماسک را به عنوان یکی از مهم‌ترین کالاهای پیشگیری از کرونا هدف سودجویی خود قرار داده و با احتکار یا فروش ماسک‌های استفاده شده در بازار به دنبال پر کردن جیب خود هستند. این در حالی است که مسئولان و کارشناسان بهداشتی همواره توصیه می‌کنند ماسک‌های آلوده بدون تماس دور انداخته شود، اما با این اتفاق گویا از این به بعد باید ماسک‌های استفاده شده را قیچی کرد و سپس دور انداخت.

ماسک‌های مصرف شده زباله‌های عفونی هستند

به دنبال انتشار ویدیویی منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر جمع‌آوری ماسک‌های مصرف شده توسط زباله‌گردها و فروش دوباره آنها، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت به این فیلم واکنش نشان داد.
کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا و در این رابطه گفت: «چگونگی امحای ماسک‌های مصرف شده، بسیار مهم است. مردم دقت داشته باشند که ماسک‌های مصرف شده می‌توانند به نوعی زباله عفونی تلقی شوند، بنابراین چگونگی امحای آنها اهمیت ویژه‌ای دارد». جهانپور با اشاره به اهمیت چگونگی امحای ماسک‌های استفاده شده افزود: «در سطح شهرها خانواده‌ها دقت کنند با توجه به این‌که احتمال سوء استفاده از ماسک‌های مصرف شده، وجود دارد، بعد از مصرف یا آن را به نوعی قیچی کنند یا طوری باشد که قابل استفاده مجدد نباشد، سپس آن را داخل کیسه فریزر قرار داده و در سطل‌های زباله بیندازند.»
جهانپور همچنین توصیه کرد مردم حتما ماسک را از مراکز مجاز نظیر داروخانه‌ها و فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی تهیه کنند. البته ماسک‌های خانگی و پارچه‌ای که در منزل تهیه شده نیز در کنترل و پیشگیری از بیماری بسیار تاثیرگذار است؛ این ماسک‌ها قابل شستشو بوده و افراد می‌توانند پس از هر بار مصرف آن را ضدعفونی و اتو کرده و مجددا استفاده کنند.

پرداختن ‌به ماسک‌های استفاده شده تشویش اذهان عمومی است

با وجود این که جهانپور تلویحا ورود ماسک‌های مصرف شده را تایید کرد، اما صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان پسماند شهر تهران پرداختن به این موضوع را تشویش اذهان عمومی دانست. وی در این رابطه به مهر گفت:«پرداختن به این موضوع جز تشویش اذهان عمومی نتیجه دیگری ندارد». علیپور با تاکید بر این‌که روال کار جمع‌آوری پسماند در حال حاضر بر پایه تفکیک زباله‌ها نیست، گفت: «این‌که نیروهای خدماتی شهری به این روش کسب درآمد دست بزنند را تکذیب می‌کنم و به نظر می‌رسد این مساله دامنه گسترده‌ای نداشته باشد.» برخی مورد توجه قرار گرفتن ماسک‌های دور ریخته شده را از سوی زباله‌گردها به افزایش قیمت ماسک گره می‌زنند و می‌گویند وقتی قیمت ارزانترین ماسک دو تا سه هزار تومان است و از طرفی این کالا نسبت به ضایعات دیگر وزن و حجم کمتری دارد، مورد توجه عده‌ای سودجو قرار گرفته تا با زحمت کمتری سود بیشتری به دست آورند.

قصاص با طناب دار در انتظار شیوع‌دهندگان کرونا

برخی فعالیت افرادی را که می‌خواهند ماسک‌های استفاده شده را وارد چرخه مصرف کنند، جرم تلقی می‌کنند و معتقدند می‌توان این عمل را جزء اعمالی دانست که به تازگی آن را مستوجب عمل قصاص دانسته‌اند. چرا که می‌توان این عمل را به مثابه شیوع عمدی کرونا دانست. چند روز پیش دستیار وزیر دادگستری در امور حقوق شهروندی اعلام کرد قصاص با طناب دار در انتظار شیوع‌دهندگان کرونا است. محمود عباسی در مورد این‌که چه مجازاتی برای فردی که عمدا دیگری را مبتلا به کرونا می‌کند، گفت:«کسی که با علم و اطلاع از ابتلای بیماری خود و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی موجبات ابتلای دیگران به کرونا را فراهم کند و در نهایت منجر به مرگ آنان شود، مرتکب جنایت عمدی و مستوجب قصاص است.»
محمود عباسی افزود:«مصوبات ستاد ملی کرونا در چارچوب قانون اساسی و مبتنی بر مصوبه شورای عالی امنیتی است که در حکم قانون تلقی می‌شود و قضات و دادستان‌ها مکلف به اجرای مصوبات این ستاد هستند.» وی اظهار کرد: «این مصوبات برای آحاد جامعه، مردم و مسئولان لازم‌الاتباع است و همه باید آن را به مورد اجرا گذارند». ناگفته پیداست وارد کردن ‌ماسک‌های استفاده شده به چرخه مصرف می‌تواند تبعات بهداشتی سنگینی برای مردم داشته باشد و مردم انتظار دارند که دستگاه‌های نظارتی در مورد این موضوع که مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است اهمال و کوتاهی نکنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا