حقوق بشر

واکنش قوه قضائیه به نامه نرگس محمدی

نگرانی‌ها درباره سلامت زندانیان بخصوص زندانیان سیاسی با شیوع بیشتر ویروس کرونا افزایش یافته است. به تازگی نرگس محمدی، زندانی سیاسی در نامه‌ای اعلام کرده که در زندان زنجان به ویروس کرونا مبتلا شده است. اما سخنگوی قوه ‌قضائیه به خبرهای منتشر شده در این باره واکنش نشان داده و گفته «هرگاه نسبت به هر زندانی – حتی اگر مشکوک شدیم که کسی مبتلاست،‌ اقدامات لازم را برای همه زندانیان انجام می‌دهیم.»…
قوه قضائیه از آغاز ماجرای شیوع ویروس کرونا در کشور در راستای مسئولیت‌ها و وظایف خود، اقدامات متعددی را انجام داده که از آن جمله پیشگیری از شیوع این ویروس در زندان‌ها و تأمین سلامت زندانیان با اجرای برنامه‌های بهداشتی و اعطای مرخصی است که این رویکرد قوه ‌قضائیه با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شد. اما در روزهای اخیر با شیوع دوباره ویروس کرونا نگرانی‌ها از سلامت زندانیان افزایش یافته است. در واکنش به این نگرانی‌ها غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه دیروز سه‌شنبه ۲۴ تیر در بیست و نهمین نشست خبری خود درباره درخواست برخی زنان زندانی در زنجان برای انتقال به تهران و ادعای نرگس محمدی درباره شرایط بهداشتی و مراقبتی در زندان گفت: «سلامت زندانیان و بهداشت محیط زندان فارغ از میزان جرم و شخصیتی که دارند جزو برنامه‌های ماست و تمام تلاش خود را برای سلامت همه انجام می‌دهیم.» ب
به گزارش ایرنا، او ادامه داد: «تبعیضی بین زندانیان قائل نیستیم. سلامت آنها را در دستور کار قرار دادیم و این کار را انجام می‌دهیم.» اسماعیلی افزود: «هرگاه نسبت به هر زندانی – حتی اگر مشکوک شدیم که کسی مبتلاست،‌ اقدامات لازم را برای همه زندانیان انجام می‌دهیم.» سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: «جمهوری اسلامی ایران نوعی رفتار کرده که سلامت زندانیان تامین شده است. به شایعات توجه نکنید که کسی مبتلا شده است قبلا در یکی دیگر از استان‌ها شایعه شد، بررسی کردیم اما صحت نداشت.»
نرگس محمدی در نامه‌ای که همسرش، تقی رحمانی، آن را روز دوشنبه ۲۳ تیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است، شرایط خود و هم‌بندیانش در زندان زنجان را شرح داده و نوشته که در مجموع ۱۲ نفر از آنها به بیماری کووید ۱۹، ناشی از ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. محمدی عنوان کرده که علائم بیماری کرونا از ۱۱ روز پیش در بند زنان زندان زنجان نمایان شده و اگرچه از آنها تست کرونا گرفتند، ولی جواب تست هرگز به ما ابلاغ نشد تا امروز که به ناگهان تعدادی به داخل بند آمده و بند را تفکیک کردند.
او سپس ضمن درخواست از وزیر بهداشت برای اعزام نماینده‌ای جهت بازدید از بند زنان زندان زنجان نوشته است: «ما ۱۲ نفر با علائم خستگی مفرط و درد ناحیه شکم، اسهال و استفراغ و از دست دادن حس بویایی بدون دارو و درمان و تغذیه مناسب روی تخت‌ها افتاده‌ایم.» او در نهایت عنوان کرد: «من از طریق نامه شکایت قانونی خود را به جهت اعمال شرایط سخت و طاقت‌فرسای زندان زنجان در ۶ ماه گذشته و عدم رسیدگی پزشکی اعلام می‌دارم.» نرگس محمدی که به ۱۶ سال حبس محکوم شده است، چهارم دی پارسال از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شد. اتهامات او، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل کمپین لغو گام به گام اعدام است.
نخستین واکنش رسمی قوه قضائیه به شیوع کرونا در کشور، پنجم اسفند ماه بود که در جلسه شورای عالی قضایی مصوب شد، بخشنامه ویژه‎ای به‎منظور حفاظت زندان‎های کشور در مقابل شیوع ویروس کرونا تهیه و به مسئولان مربوطه ابلاغ شود.
در این جلسه مقرر شد کمیته‌ای به ریاست معاون اول قوه قضائیه، وضعیت قضایی زندانیان را بررسی و تدبیری اتخاذ شود تا ورودی زندان‌ها در شرایط فعلی کشور حتی‌الامکان کاهش یافته و به جز مواردی که بازداشت متهمان ضرورت دارد، از صدور قرار منتهی به بازداشت اجتناب شود. همچنین مقرر شد در مورد زندانیان واجد شرایط نیز، اعطای مرخصی ویژه در دستور کار قرار گیرد.
در ادامه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، اصغر جهانگیر رئیس سازمان‌ زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی از تعلیق تمام فعالیت‌های جمعی زندانیان از جمله فعالیت‌های ورزشی، هنری، فرهنگی، حرفه‌آموزی و اشتغال و حتی برگزاری نماز‌های جماعت در تمامی زندان‌های کشور خبر داد و رعایت دقیق این دستور را از سوی مدیران زندان‌ها و با نظارت مدیران کل استان‌های سراسر کشور الزامی دانست.
این پایان کار نبود و اصغر جهانگیر در نشست سراسری با مدیران کل ستادی و استانی سازمان زندان‌ها که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد با تأکید بر رعایت حقوق زندانیان، انجام اقداماتی را به مدیران کل زندان‌ها گوشزد که آن جمله، ضد عفونی کردن روزانه و مستمر بخش‌ها و وسایل موردنظر، قرار دادن وسایل بهداشتی در دسترس زندانیان، ارائه آموزش‌های لازم به زندانیان و زندانبانان برای خود مراقبتی و نیز تشکیل کمیته‌های سلامت در زندان‌ها برای کنترل و مراقبت از وضعیت سلامت زندانیان و شناسایی افراد در معرض خطر به نحوی که با شنـاسایی و تشخیص اولیه پزشکان زندان، نسبت به جداسازی و سایر اقدامات بهداشتی و درمانی افراد بدون فوت وقت اقدام شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا