گوناگون

آیا درگیری آذربایجان و ارمنستان می‌تواند به جنگی تمام عیار تبدیل شود؟

سه روز است درگیری مرزی میان آذربایجان و ارمنستان ادامه دارد. شماری از سربازان و افسران دو طرف کشته شده‌اند. یک کارشناس سیاسی می‌گوید، کشورهای همسایه نمی‌گذارند این درگیری به جنگی تمام عیار بدل شود…..

درگیری مرزی میان آذربایجان و ارمنستان روز یکشنبه ۲۲ تیر (۱۲ ژوئیه) آغاز شد و در سومین روز نیز آتش نبردها خاموش نشده است.

کرم ولی‌اف، معاون وزیر دفاع آذربایجان اعلام کرد ارتش این کشور ضربات سختی به “نیروهای دشمن” وارد کرده است. به گفته ولی‌اف، درگیری روز سه‌شنبه ۲۴ تیر هم ادامه داشته و چندین افسر و سرباز این کشور کشته و زخمی شدند. به گفته منابع آذری، هفت سرباز آذری و دو سرباز ارمنی کشته شده‌اند.

وزارت امور خارجه ارمنستان نیز از نابودی پایگاه‌های نظامی آذربایجان خبر داده است. به گفته این وزارت‌خانه پس از آن که شهر مرزی  “برد” در منطقه طاووس مورد حمله آذربایجان قرار گرفته، ارمنستان پایگاه‌های نظامی ارتش آذربایجان را نابود کرده است.

افشار سلیمانی، سفیر پیشین ایران در باکو و کی‌اف درباره چگونگی درگیری میان دو کشور همسایه چنین توضیح داد: «ظرف دو روز گذشته ارمنستان حملاتی را از منطقه طاووس انجام داده و در نتیجه ۱۱ تن از سربازان و افسران عالیرتبه آذربایجان کشته شدند. ارمنستان با این حملات آتش‌بسی که از سال ۱۹۹۴ با وساطت گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برقرار شده را نقض کرده است.»

سلیمانی در ادامه ضمن اشاره به اوضاع داخلی ارمنستان گفت: «با توجه به قول‌هایی که نیکول پاشینیان، رئیس جمهوری ارمنستان به مردم داده و دولت و مجلس را به دست گرفته، نتوانسته تابه‌حال پاسخگو باشد و برای فرافکنی و انحراف افکارعمومی خواسته که یک وضعیتی را برای خود ایجاد بکند. چون مخالفین در ارمنستان فعال شدند و اعتراض می‌کنند و ایشان ممکن است دچار مشکلاتی شوند. با توجه به این‌که آقای کوچاریان، رئیس جمهوری اسبق ارمنستان هم در بازداشت هستند و طرفداران او هم علیه پاشینیان و دولتش و همین‌طور طرفداران سرکیسیان و اکثر افرادی که در مجلس و دولت نیستند، اکنون فعال شده‌اند. من فکر می‌کنم این موضوع یکی از دلایل بروز این درگیری بوده است.»

افشار سلیمانی سفیر سابق ایران در باکو افشار سلیمانی سفیر سابق ایران در باکو

سلیمانی در ادامه توضیحات خود افزود: «پاشینیان چون نه ارمنی جناح قره‌باغی است و نه ارمنی “روسوفیل” و در بحث قره‌باغ هم مقداری مواضع منفی نسبت به او در ارمنستان شکل گرفته و شاید به خاطر این هم که شده، خواسته نشان دهد که ایشان هم دنباله رو سیاست‌های قبلی است.»

سفیر سابق ایران در باکو در ادامه صحبت‌های خود  ضمن اشاره به سیاست‌های روسای جمهور سابق ارمنستان گفت: «کوچاریان و سرکیسیان روسای جمهور پیشین ارمنستان از ارامنه قره‌باغ بودند و وابسته به روسیه و تابه‌حال نه مسئله قره‌باغ را حل کردند و نه ارمنستان پیشرفت کرده است، چون ارمنستان مقصر است و ۲۰ درصد از خاک آذربایجان را اشغال کرده و تابه‌حال به‌رغم صدور چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر خروج نیروهای ارمنی از خاک آذربایجان، این کشور تن به این کار نداده است.»

سفیر سابق ایران در باکو در ادامه گفت‌وگو با دویچه‌وله به تلاش‌های گروه مینسک (آمریکا، روسیه و فرانسه) هم اشاره کرد و گفت: «گروه مینسک  نتوانسته مشکل قره‌باغ را حل بکند و هروقت آذربایجان از طریق نظامی برای بازگرداندن خاکش خواست اقدام بکند، روسیه مانع آن شده است. چون روسیه بیشتر در اشغال خاک آذربایجان نقش دارد و خواسته است آذربایجان را به حوزه نفوذ خود بکشاند.»

سلیمانی معتقد است درگیری‌ها میان آذربایجان و ارمنستان “جسته و گریخته” ادامه پیدا خواهد کرد اما این درگیری‌ها به یک جنگ تمام عیار تبدیل نخواهد شد.

او اما خاطرنشان کرد: «برای حل بحران قره‌باغ سازمان ملل و شورای امنیت، کشورهای اسلامی، اروپایی‌ و گروه مینسک نتوانستند کاری ‌کنند و این اراضی آذربایجان تحت اشغال ارمنستان باقی مانده، بنابراین جامعه جهانی نسبت به این مسئله باید حساس باشد و قطعنامه و مصوبه شورای امنیت سازمان ملل باید ضمانت اجرایی داشته باشند.»

مواضع ایران و ترکیه در قبال درگیری مرزی

افشار سلیمانی سفیر سابق ایران در باکو و کی‌اف که در رسانه‌های کشور مسائل قفقاز را هم تحلیل می‌‌کند در ادامه صحبت‌های خود با دویچه‌وله درباره مواضع ترکیه و ایران هم چنین توضیح داد: «ترکیه همیشه طرف آذربایجان را گرفته و با ارمنستان رابطه سیاسی ندارد و مرزهای این دو کشور بسته شده‌اند. هر چند تجارت میان دو کشور وجود دارد، مخصوصا ارمنی‌هایی که در ترکیه ساکن هستند سالانه ۳۰۰ میلیون دلار تجارت می‌کنند. موضع ترکیه باکو را راضی کرده زیرا آذربایجان ترکیه را متحد خود می‌داند.»

درباره موضع ایران هم سفیر سابق ایران در باکو چنین گفت: «ایران همیشه در بحران قره باغ خواسته است که این مناقشه از طریق مذاکره و گفت‌وگو در چارچوب تمامیت ارضی کشورها حل شود و وارد جزئیات نمی‌شود و سخنگوی وزارت خارجه هم این را بیان کرده و رئیس دفتر روحانی هم با آقای شاهین مصطفی‌یف تماس تلفنی داشته و همین موضوع را منتقل کرده است. طرف آذربایجان همیشه موضع‌گیری ایران را به نفع ارمنستان تلقی می‌کند و ارمنستان هم از موضع‌گیری ایران رضایت دارد.»

افشار سلیمانی در پایان صحبت‌های خود تاکید کرد که بحران میان آذربایجان و ارمنستان مدتها ادامه پیدا خواهد کرد اما به دو کشور اجازه داده نخواهد شد جنگی در آنجا صورت بگیرد و این درگیری‌ها به جنگ تبدیل نخواهد شد.

بحران قره‌باغ در سال ۱۹۸۸ آغاز شد و پس از فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ همچنان ادامه یافت. حدود ۲۰ درصد از اراضی جمهوری آذربایجان به تصرف ارمنستان درآمده است. در سال ۱۹۹۴ به کمک گروه مینسک (آمریکا، روسیه و فرانسه) توافقنامه آتش‌بس میان آذربایجان و ارمنستان به امضا رسید. این تنش تاکنون بیش از ۳۰هزار قربانی بر جای نهاده است.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا