بین‌المللی

اختلاف کشورهای اروپایی بر سر چگونگی عبور از بحران اقتصادی کرونا

اختلاف‌نظرها میان سران اتحادیه اروپا درباره اختصاص ۷۵۰ میلیارد یورو برای برون‌رفت از پیامدهای اقتصادی ناشی از بحران کرونا در حالی بالاگرفته که پیش‌بینی‌ می‌شود اقتصاد این حوزه امسال (۲۰۲۰) رکود عمیقی را تجربه کند.

ستاره صبح؛ کمیسیون اروپا در گزارشی که به‌تازگی منتشر کرده، تخمین زده است که اقتصاد این حوزه امسال ۸.۷ درصد از قدرت خود را براثر بحران کرونا از دست خواهد داد. در همین ارتباط آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، اعلام کرده که اعضای اتحادیه اروپا درباره نحوه برون‌رفت از پیامدهای اقتصادی ناشی از بحران شیوع کرونا با یکدیگر اختلاف دارند.

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا، روند عبور از محدودیت‌های قرنطینه در قیاس با آنچه در ابتدای شیوع کرونا پیش‌بینی می‌شد آهنگ آهسته‌تری را طی کرده و بدین ترتیب تأثیر آن بر فعالیت‌های اقتصادی سال ۲۰۲۰ فراتر از حدی است که تخمین زده‌شده بود. «اورسلا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا ۲۷ می (۷ خرداد) پیشنهاد تشکیل صندوق بازیابی باهدف احیای اقتصادهای زیان‌دیده از کرونا را مطرح کرد و افزود: ما باید متحد باشیم چراکه فرصتی باقی نمانده و خسارت‌های جبران‌ناپذیر اتحادیه ما را تهدید می‌کند. سران اتحادیه اروپا اواخر خردادماه گذشته در نشستی که به‌صورت مجازی برگزار شد درباره این پیشنهاد تشکیل جلسه داده اما به نتیجه نرسیدند. آن‌ها قرار است روز جمعه برای تصمیم‌گیری دراین‌باره دوباره تشکیل جلسه دهند.

اختلاف‌نظرها

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که کشورش از ابتدای ماه جاری ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده‌گرفته روز دوشنبه اظهار داشت که اعضا در این رابطه با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند. وی در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا افزود: نمی‌توانم اعلام کنم که ما روز جمعه به توافق می‌رسیم. مرکل به‌ضرورت همپوشانی مواضع اعضای اتحادیه اروپا درباره نحوه برون‌رفت از پیامدهای اقتصادی ناشی از بحران شیوع کرونا اشاره کرد و افزود؛ اگر به اتفاق‌نظر نرسیم، شاید به برگزاری جلسه دیگری در این رابطه نیاز باشد. اگر این طرح به موافقت برسد طبیعتاً بخش اعظمی از آن به کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا اختصاص خواهد یافت که بیشترین آمار ابتلا به کرونا را در ماه‌های گذشته ثبت و خسارت قابل‌توجهی را در صنعت گردشگری تحمل کرده‌اند. از سویی چهارکشور موسوم به میانه‌روهای اتحادیه، شامل اتریش، دانمارک، سوئد و هلند با این طرح مخالفت کرده‌اند.

مسیر درست

«سباستین کورتس» صدراعظم اتریش یکشنبه گذشته در گفت‌وگو با یک نشریه آلمانی اظهار کرد: اگر بخواهیم پول زیادی را هزینه کنیم باید اطمینان حاصل کنیم که در مسیر درستی خرج می‌شود. وی معتقد است که به‌جای کمک مالی می‌توان این اعتبار را در قالب وام فراهم کرد. صدراعظم اتریش همچنین گفت: سرمایه‌گذاری در زمینه تحقیق و توسعه زیرساخت‌های فناوری، باهدف حمایت از محیط‌زیست، مهم‌تر از اختصاص بودجه برای مقابله با بحران اقتصادی ناشی از کروناست. در همین پیوند، وزیران محیط‌زیست اتحادیه اروپا از طریق ویدئوکنفرانس تشکیل جلسه داده تا درباره چگونگی بهره‌برداری از بسته اقتصادی اروپا برای تحقق اهداف اقلیمی این حوزه رایزنی کنند. بر اساس گزارش‌ها تاکنون ۲ میلیون و ۵۸۶ هزار و ۴۷۱ نفر در قاره اروپا به کرونا مبتلا شده که از این تعداد ۱۹۶ هزار و ۸۲۱ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا