جوانان

با چه روشی مردم را سرکیسه می‌کنند؟

بانک مرکزی رژیم جمهوری اسلامی از مردم ۵۰ هزار میلیارد تومان امانت می‌خواهد. روزنامهٔ مستقل در مطلبی با هشدار به مراجع حکومتی نوشته است: امروز که همه، گرفتار بحران های سخت شده‌اند، مراجع پرنفوذ و بدون وابستگی دولتی، کجا هستند؟ چرا ملت در این ایام وحشت‌آور ویرانی، تنها هستند؟ چرا علما، برای حل مشکلات مردم هیچ موضعی نمی‌گیرند؟ چرا به اشرافیت عده‌ٔ قلیلی از خودی‌ها و نخودی‌های نظام که خشم کپر و زاغه‌نشینان را به حد انفجار رسانده، عکس‌العمل نشان نمی‌دهند؟…..

به گزارش رادیو فرانسه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی از مردم می خواهد که ۵٠ هزار میلیارد تومان از دارایی های خود را امانت بدهند. معاون اقتصادی بانک مرکزی با اظهار این مطلب در گفتگو با خبرگزاری “تسنیم” گفت که برای این منظور “بانک مرکزی در نظر دارد ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه منتشر کند.”

این مقام بانک مرکزی هدف از این اقدام را “کنترل نقدینگی و مهار تورم” خواند. اما، در هفته های گذشته غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین عضو شورای فقهی بانک مرکزی، به دولت پیشنهاد کرده بود که برای رفع کسری بودجه دارایی های سپرده گذاران و بانک ها را که وی از آنها تحت عنوان “دارایی های مازاد” یاد کرده بود به عنوان “ودیعه” بلوکه و صرف طرح های عمرانی کند.

در حالی که بانک مرکزی قصد دارد به اسم “ودیعه” یا امانت ۵٠ هزار میلیارد تومان از دارایی های مردم را تقریباً بدون هزینه مسدود و استفاده کند، معاون اقتصادی بانک مرکزی، با اشاره به مصوبۀ جدید شورای پول و اعتبار از افزایش نرخ سود بانکی خبر داد و نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری را بین ١٠ تا ١٨ درصد اعلام کرد و با این سخن این نگرانی را ایجاد نمود که از جمله مصارف ۵٠ هزار میلیارد تومان “ودیعه” پرداخت سود به ۵ درصد سپرده گذاران است که ٧٠ درصد سپرده های بانکی را در دست دارند و با استفاده از سودهای کلان در نظام بانکی کشور سالهاست لانه کرده و از تولید و خلق ثروت جلوگیری می کنند. یعنی عین سناریویی که در ماجرای مال باختگان هزاران موسسۀ مالی رخ داد که روی هم دهها هزار میلیارد تومان از دارایی های مردم را تصاحب و سپس بدون نگرانی اعلام ورشکستگی کردند.

یک استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان، گفته است که این ۵ درصد سپرده گذار “در سیستم بانکی ایران از ربح مرکب استفاده می کنند یعنی اگر فردی ١۵ سال پیش یک میلیارد تومان سپردۀ بانکی داشت سرمایه او اکنون به ٢۵ تا ٣۵ میلیارد تومان رسیده و در حال حاضر از همین مبلغ سود ١۵ درصدی دریافت می کند.”

مرتضی سامتی ضمن انتقاد از افزایش دوبارۀ سود سپرده های بانکی آن را “رزق طبقات فرودست جامعه” دانست که به جیب ۵ درصد سپرده گذاران ریخته می شود. مرتضی سامت در پایان گفته است که اگر دولت و بانک مرکزی حقیقتاً در پی مهار تورم و انتقال نقدینگی به سمت تولید هستند باید سود سپرده ها را به صفر برسانند.

روحانیان عضو شورای فقهی بانک مرکزی از جمله غلامرضا مصباحی مقدم به اسم شرع و مخالفت با ربا حاضرند دهها هزار میلیارد تومان پول سپرده گذاران را به عنوان “ودیعه” و البته به زیان سپرده گذار در نزد بانک مرکزی مسدود کنند، اما، پرداخت سودهای کلان به یک اقلیت سپرده گذار را از نظر شرعی بلامانع تشخیص می دهند.

اسلام و نظام در آستانه غرق شدن

روزنامهٔ مستقل در مطلبی با هشدار به مراجع حکومتی نوشته است: امروز که همه، گرفتار بحران های سخت شده‌اند، مراجع پرنفوذ و بدون وابستگی دولتی، کجا هستند؟ چرا ملت در این ایام وحشت‌آور ویرانی، تنها هستند؟ چرا علما، برای حل مشکلات مردم هیچ موضعی نمی‌گیرند؟ چرا به اشرافیت عده‌ٔ قلیلی از خودی‌ها و نخودی‌های نظام که خشم کپر و زاغه‌نشینان را به حد انفجار رسانده، عکس‌العمل نشان نمی‌دهند؟

این منبع در ادامه افزود: این موقعیت اگر از دست برود نه مقلد و پیروی می‌ماند که علما، اسلام را برایش به حکم رساله‌ها اجرا کنند و نه (نظامی)… فرصت بسیار اندک است؛ و آینده از آن کسانی‌ست که امروز، مردم را انتخاب می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا