اخبار

هزینه‌های کمرشکن

معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران هشدار داد که موج دوم کرونا از موج اول “خیلی سنگین‌تر” است. او می‌گوید تنها در یکی از بیمارستان‌های پایتخت ۱۷۲ نفر از کادر درمان به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد که همه‌گیری کووید۱۹ با تحمیل بار اقتصادی و روانی به خانوارها، «هزینه‌های کمرشکن سلامت» را در خانوارهای شهری از ۳,۷ درصد به حدود ۸ درصد رسانده است. به گفته او این شاخص در خانوارهای روستایی از ۴,۹ به ۱۲,۹ درصد و در خانوارهایی که دارای عضو مسن‌تر از ۶۰ سال هستند، تا ۱۲,۳ درصد افزایش پیدا کرده است. از مهمترین ابعاد این هزینه‌ها برای نظام سلامت، ابتلای ۹ هزار پرستار به ویروس کروناست….

موج جدید شیوع ویروس سارس-کوو۲ در ایران مسئولان را به اعمال مجدد محدودیت‌ها در برخی کلان‌شهرها، از جمله پایتخت واداشته است.

یکی از این محدودیت‌ها دورکاری یک سوم کارمندان استان تهران است که قرار است از شنبه ۲۸ تیرماه آغاز شود و شامل شاغلان وزارت‌خانه‌ها نیز می‌شود.

معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران از شیوع موج دوم کرونا خبر داده و می‌گوید فعلا قرار است این محدودیت‌ها یک هفته ادامه پیدا کند و بسته به وضعیت “شاید قرنطینه چند روز یا چند هفته بعد ادامه پیدا کند تا بتوانیم این موج دوم را کنترل کنیم”.

به گزارش خبرگزاری ایسنا رضا جلیلی خشنود روز پنج‌شنبه ۲۶ تیر در یک گفت‌وگوی رادیویی با بیان این که موج دوم کرونا از موج اول “خیلی سنگین‌تر” است از همه دستگاه‌ها خواست برای مقابله با گسترش اپیدمی کمک کنند زیرا کادر درمانی “واقعا در مضیقه هستند”.

ابتلای ۱۷۲ نفر از کادر درمان یک بیمارستان

معاون ستاد مقابله با کرونا می‌گوید فقط در بیمارستان “شهدای تجریش” ۱۷۲ نفر از کادر درمان، از جمله دو معاون این بیمارستان به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و خود او نیز مبتلا و بستری است.

او در تشریح کمبودهای مراکز درمانی افزود: «ما با دو مشکل کمبود تخت بستری و کمبود کادر درمان مواجه هستیم. کادر درمان ما اکثرا آلوده می‌شوند یا اینکه اقوام درجه یکشان مبتلا می‌شوند که مجبورند از آنها مراقبت کنند.»

خشنود با اشاره به کمبود “تخت‌های مراقبت ویژه و تخت‌های بستری” و کمبود کادر درمانی ابراز امیدواری کرد وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه به وعده‌هایی که برای کمک در این زمینه داده‌اند عمل کنند تا “حداقل به صورت موقت هم که شده” امکان ارائه خدمات درمانی فراهم شود.

این کمبودها در برخی دیگر از استان‌ها مانند مازندران که وضعیت آنها قرمز اعلام شده نیز وجود دارد. سیمین بابایی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران روز پنج‌شنبه به خبرگزاری ایرنا گفت حدود ۳۰ درصد کل تخت‌های بیمارستانی در این استان به “بیماران کرونایی” اختصاص یافته است.

آغاز موج دوم کرونا از نیمه دوم خرداد

به گزارش ایسنا معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران درباره اینکه موج دوم کرونا از چه زمانی آغاز شده گفته است: «تقریبا از نیمه دوم خرداد با افزایش در میزان ابتلا و چند روز بعد میزان بالایی از مرگ و میر روبه رو شدیم که نشان داد موج دوم موج سنگینی است.»

بازار تجریش در دوران اوج شیوع کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری ۲۶ تیرماه اعلام کرد در شبانه روز گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده است.

به گفته سیما سادات لاری تا ظهر پنج‌شنبه تعداد مجموع مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در ایران به ۲۶۷ هزار و ۶۱ نفر رسید.

۲۵ استان در وضعیت قرمز و هشدار

سادات لاری اعلام کرد در حال حاضر و مانند روزهای اخیر ۲۵ استان ایران در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند.

در شبانه‌روز گذشته ۱۹۸ نفر از مبتلایان بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و شمار قربانیان این بیماری در ایران به ۱۳ هزار و ۶۰۸ نفر رسید.

ایران به لحاظ تعداد مبتلایان در جایگاه دهم و به لحاظ تعداد قربانیان کرونا در ردیف هشتم کشورهای جهان قرار دارد و درگیرترین کشور منطقه با بحران کرونا به شمار می‌رود.

بر پایه فهرستی که پژوهشگران دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز منتشر می‌کنند، تا ظهر پنج‌شنبه نزدیک به ۱۳ میلیون و ۵۷۹ هزار مورد ابتلا به کرونا در ۱۸۸ کشور جهان شناسایی شده و حدود ۵۸۵ هزار نفر در ارتباط با بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ایالات متحده آمریکا همچنان در صدر کشورهای درگیر با بحران کرونا قرار دارد. تعداد مبتلایان در آمریکا به حدود سه و نیم میلیون نفر رسیده و شمار قربانیان از ۱۳۷ هزار و ۴۰۰ نفر فراتر رفته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا