اخبار

اعتراض‌ شبانه در بهبهان ــ اینترنت خوزستان قطع شد

شهرستان بهبهان در استان خوزستان صحنه اعتراض‌های مردمی مشابه اعتراض‌های آبان ۹۸ بود. حکومت نیز در واکنشی مشابه شماری از معترضان را بازداشت، و اینترنت خوزستان را قطع کرد.روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه برخی از شهرهای ایران صحنه ی تجمعات اعتراضی مردم بود. ازتجمع اعتراضی مردم و حضور یگان های انتظامی در بهبهان، ارومیه، تبریز، مشهد و برخی نقاط تهران تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده است که نیروهای امنیتی به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک کرده‌اند …

ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که گروه‌های چند ده‌نفره ازشهروندان بهبهان شامگاه پنج‌شنبه ۲۶ تیر به خیابان‌ها ریختند و از جمله شعار دادند: «حکومت آخوندی / نمی‌خوایم، نمی‌خوایم»؛ «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»؛‌ «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» و «نه غزه نه لبنان/جانم فدای ایران».

این تظاهرات در اعتراض به اقتصاد بحران‌زده و همچنین صدور حکم اعدام برای چند تن از معترضان آبان ۹۸ به وقوع پیوست. صدور این احکام با اعتراض گسترده در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و هشتگ #اعدام_نکنید را به یکی از ترندهای نخست جهانی بدل کرد. تصویر دیوارنوشته‌هایی نیز در سطح شهرها با همین مضمون در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند.

بهبهان در خیزش آبان نیز شاهد اعتراض‌های گسترده بود.

با وقوع تظاهرات پنج‌شنبه شب در بهبهان، نیروهای امنیتی به سمت مردم معترض گاز اشک‌آور شلیک، و عده‌ای را نیز دستگیر کردند.

بنا بر گزارش‌های تأییدنشده،‌ یکی از دستگیرشدگان فرزانه انصاری‌فر،‌ خواهر فرزاد انصاری‌فر از جان‌باختگان خیزش آبان است. شمار دستگیرشدگان مشخص نیست.

به گفته منابع محلی با وجود حمله یگان ویژه به معترضان و حضور صدها نیروی امنیتی و انتظامی، مردم معترض همچنان در محدوده چهار راه بانک ملی و خیابان‌های اطراف حضور دارند.

در بهبهان فرزانه انصاری فر، ساکن این شهر ، یکی از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸ ساعاتی قبل توسط نیروهای امنیتی بهبهان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت خانم انصاری فر در جریان تجمعی در اعتراض به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی سال گذشته” در یکی از خیابان‌های شهر بهبهان صورت گرفته است. همزمان در بلوار امامت مشهد و برخی خیابان‌ها در شهرهای تهران، تبریز، ارومیه و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شده است.

حضور نیروهای امنیتی در ارومیه
حضور نیروهای انتظامی در ارومیه

در جریان اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸ بهبهان یکی از اولین شهرهایی بود که فیلم‌هایی از درگیری‌های گسترده در آن منتشر شد. در این شهر حداقل ۱۰ نفر از معترضان کشته شدند که نام تعدادی از آنان نیز منتشر شده است.

سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا در آبان سال ۱۳۹۸، باعث بروز اعتراضات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران شد. به گزارش رویترز خامنه ای شخصا دستور داد معترضان را به هر شکلی که ممکن است سرکوب کنند. در جریان این اعتراضات ۱۵۰۰ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند. برای تعدادی از این معترضان حکم اعدام صادر کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا