بین‌المللی

خشم ژاپنی‌ها از پنهان کاری ارتش آمریکا درباره کرونا

خودداری ارتش و مقام های آمریکا از ارایه اطلاعات دقیق درباره شمار مبتلایان به ویروس کرونا در پایگاه های نظامی این کشور باعث خشم و اعتراض مردم ژاپن شده است.

به گزارش ایرنا روزنامه ژاپن تودی روز جمعه نوشت تعداد سربازان و نیروهای نظامی آمریکایی که در پایگاه های نظامی این کشور در اوکیناوا به ویروس کرونا مبتلا شده اند بسرعت در حال افزایش است و این موضوع باعث نگرانی مردم است.

رسانه های این کشور از خشم و ناراحتی شدید مردم از پنهان کاری های آمریکا خبر داده و گزارش کرده اند ارتش آمریکا حاضر نشده است در این باره و اینکه چطور این سربازان به ویروس کرونا مبتلا شده اند شفاف سازی کند.

گزارش ها حاکی است شمار مبتلایان به کرونا در چند پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا به ۱۳۶ نفر رسیده است که ۳۶ نفر آنها تنها در خلال ۲۴ ساعت گذشته به این بیماری مبتلا شده اند.

فرمانداری اوکیناوا بشدت از این رفتار و عملکرد آمریکا انتقاد کرده و خواستار توقف برنامه ها و تحرکات نظامیان آمریکایی در این پایگاه ها شده و افزوده است که سربازان این پایگاه ها و دیگر نیروهای نظامی باید فورا تحت آزمایش کرونا قرار گیرند.

از سوی دیگر گزارش رسانه های ژاپنی حاکی است به رغم اصرار مردم و مقام های محلی، نیروهای آمریکایی حاضر به ارایه اطلاعات نیستند و از هرگونه توضیح در این باره خودداری کرده اند و باعث خشم مردم شده اند.

بیشترین شمار مبتلایان از پایگاه تفنگداران آمریکایی هانسن، پایگاه هوایی فوتنما و هچنین پایگاه هوایی کادنا و چند اردوگاه دیگر نظامیان این کشور در اوکیناوا هستند.

از سوی دیگر مقام های نهادهای بهداشتی ژاپن گزارش کردند بسرعت به دنبال ردیابی افرادی هستند که به هر شکلی با این سربازان و نیروهای نظامی آمریکایی در این پایگاه ها در ارتباط بوده اند.

«دنی تاماکی» فرماندار ضد آمریکایی اوکیناوا گفت بابت این رفتار و عملکرد ارتش آمریکا و ناتوانی آنها در جلوگیری از شیوع ویروس در میان سربازان ناامید شده است.

وی که برای رایزنی با مقام های سفارت آمریکا و دولت ژاپن به توکیو سفر کرده است، گفت: بسیار ناراحت کننده است که تا امروز از میان یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت اوکیناوا فقط ۱۴۸ نفر کرونا گرفته اند اما ده ها سرباز امریکایی یکباره و با سرعتی عجیب کرونایی شده اند این موضوع واقعا شوکه کننده است.

او که بشدت خواستار کاهش شمار نظامیان آمریکایی در اوکیناوا است، گفت: این وضعیت نشان می دهد ارتش آمریکا پروتکل های بهداشتی و تدابیر کنترلی را به طور جدی اجرا نکرده است.

موضوع افزایش شمار سربازان آمریکایی مبتلا به کرونا در اوکیناوا به بحث و مناظره جدی در میان مقام ها و مسئولان وزارتخانه های دفاع و خارجه ژاپن نیز تبدیل شده است.

«کونو تارو» وزیر دفاع ژاپن گفت که ارتش آمریکا باید موضوع را بسیار جدی تلقی کرده و اجازه ندهد این ویروس از این پایگاه ها با جامعه اوکیناوا سرایت کند. این وضعیت قابلیت ها و آمادگی نظامی آمریکا را تحت تاثیر قرار می دهدو ما با نگرانی مساله را دنبال می کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا