گوناگون

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در پاریس به زمین نشست

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، به سوی فرانسه پرواز کرد. پس از هفت ماه، اختلاف در مورد تجزیه و تحلیل اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما، بین ایران، کانادا و اوکراین، نهایتا این محموله راهی فرانسه شد تا اطلاعات آن، در آنجا مورد بازیابی قرار گیرند. به گفته محسن بهاروند، معاون حقوقی وزارت امور خارجه، جعبه سیاه این هواپیما، روز جمعه توسط مسئولین سازمان هواپیمایی کشوری و یک نفر از قضات به پاریس منتقل شد و عملیات خوانش آن از روز دوشنبه آغاز خواهد شد. او در این خصوص، ضمن تشکر از دولت فرانسه، اظهار کرد که در این رابطه، دولت فرانسه همکاری بسیار خوبی با هیات ایرانی داشته است….

همدلی: پس از این تصمیم و ارسال جعبه سیاه این هواپیما به فرانسه، هیئت ایمنی و حمل و نقل کانادا نیز از آغاز خوانش جعبه سیاه هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین در روز دوشنبه هفته جاری در فرانسه خبر داد و اعلام کرد که کانادا نیز، تیمی را به پاریس، پایتخت فرانسه اعزام می‌کند تا در بررسی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، مشارکت داشته باشند.
در این زمینه، مدیر ارتباطات هیئت ایمنی و حمل و نقل کانادا در ایمیلی که به رسانه‌ها ارسال کرد، اطلاع داد که تنها خبری که در حال حاضر ما از آن مطلع هستیم، این است که ما این هفته تیمی را در پاریس مستقر می‌کنیم و اطلاعات بیشتر را روز دوشنبه از همانجا خواهیم داد.
این تصمیم در حالی عملیاتی شد که اوایل ماه جاری، محمد جواد ظریف در گفت وگویی تلفنی با فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه کانادا به او اطلاع داد ه بود که ایران ظرف چند روز آینده، جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را برای خوانش اطلاعات آن به فرانسه ارسال خواهد کرد. ظریف همچنین اظهار کرده بود که تصمیم برای ارسال جعبه سیاه مدتی است اتخاذ شده و به زودی این تصمیم اجرایی خواهد شد. او همچنین در این زمینه به همتای کانادایی خود نیز اطلاع داده بود که آمادگی ایران برای حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به خانواده مسافرینی که در این واقعه تاسف بار جان خود را از دست داده‌‌‌‌اند و همین طور جبران خسارت هواپیمای اوکراینی مدت‌ها است به طرف اوکراینی اعلام شده ولی طرف مقابل تاکنون هیات خود برای انجام مذاکرات را معرفی نکرده است و البته ایران همچنان پیگیر موضوع است.
این در حالی است که محسن بهاروند اواسط خردادماه گذشته اظهار کرده بود از نظر ما تحقیقات در مورد هواپیمای اوکراینی تمام شده و فکر می‌کنیم محتوای جعبه سیاه تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر روند بررسی‌ها و نتیجه آن ندارد.
ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه سال ۹۸، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، از فرودگاه امام به مقصد کی‌یف پرواز کرد که ۶ دقیقه بعد به دلیل شلیک غیرعمد پدافند هوایی سپاه، در حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرده و همه سرنشینان آن جان باختند. پس از آن، محل و چگونگی خوانش اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما به مناقشه جدیدی بین ایران و کشورهای کانادا و اوکراین تبدیل شد. مساله‌‌‌ای که به نظر می‌رسد با شروع تجزیه و تحلیل اطلاعات آن در فرانسه، قدمی رو به جلو در این زمینه باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا