جوانان

حذف کنکور بررسی می‌شود

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، حذف کامل کنکور را از دستور کارهای کمیسیون آموزش اعلام کرد و گفت: در حال طراحی فرایندی هستیم که بر اساس آن افراد بتوانند بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور در رشته موردعلاقه و دانشگاه هدف خود تحصیل کنند. «علیرضا منادی سفیدان» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا بابیان اینکه از هزاران رشته کنکور، فقط در حدود ۲۵ رشته رقابت وجود دارد، افزود: در ۸۵ درصد رشته‌ها امکان استفاده از سابقه تحصیلی برای ورود دانشجو بدون امتحان کنکور وجود دارد….
به گزارش ستاره صبح، او با اشاره به هزینه بالای کلاس‌های کنکور برای خانوارها تصریح کرد: هزینه کلاس‌های کنکور الآن رقم قابل‌توجهی از سبد خانوار را به خود اختصاص می‌دهد و دانش آموزان در این کلاس‌ها مطالبی را یاد می‌گیرند که تنها مصرف آن‌ها کنکور است و ارزش دیگری ندارد.
منادی سفیدان درباره احتمال سلیقه‌ای شدن انتخاب دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری در صورت حذف کنکور نیز گفت: در حال برنامه‌ریزی برای حذف کنکور در مقاطع ارشد و دکتری هستیم به‌طوری‌که اعمال سلیقه کمتر شود و افراد لایق انتخاب شوند.
وی، حذف شهریه دانشگاه‌ها را در دستور کار کمیسیون آموزش مجلس دانست و گفت: دنبال حذف شهریه در دانشگاه‌ها هستیم به‌طوری‌که شهریه بعد از فراغت از تحصیل دانشجو از وی گرفته شود.منادی سفیدان بابیان اینکه الآن به‌صورت یک‌ساله وام‌های شهریه به نام وام ضروری به دانشجویان نیازمند داده می‌شود، گفت: به دنبال این هستیم که این وام را با بازپرداخت چهارساله بدهیم و دانشجو در طول تحصیل دغدغه شهریه نداشته باشد.معاون پیشین امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی درباره گلایه‌های صندوق رفاه دانشجویان درباره پرداخت نشدن وام‌های دانشجویی از سوی برخی فارغ‌التحصیلان نیز گفت: وام دانشجویی جزئی از تسهیلات حاکمیت به دانشجویان است و بانک‌ها موظف به تأمین آن هستند. ضمن اینکه وام‌های داده‌شده به دانشجویان رقم قابل‌توجهی نیست.

برگزاری نیمه‌حضوری- نیمه مجازی کلاس‌ها
منادی سفیدان با توجه به پیک دوم کرونا، احتمال برگزاری کلاس‌ها در سال جدید تحصیلی به‌کل مجازی زیاد است. بنابراین مجلس دنبال تقویت زیرساخت‌های آموزش مجازی برای بهبود این شکل از آموزش است.
وی خواستار توجه به شیوع بیماری کرولا در محیط‌های آموزشی شد و افزود: سال آینده تحصیلی نیمه مجازی-نیمه‌حضوری خواهد بود. درس‌هایی که آزمایشگاه و کار عملی دارند با رعایت پروتکل به‌صورت حضوری برگزار خواهند شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا