اخبار

چرا موج دوم “کرونا” در ایران فاجعه بار است؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفته: بستری های کرونایی در این شهر سه برابر شده اند و با این شرایط وضعیت قم، قرمز می‌شود….
به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا قدیر با توجه به این که تمام استان‌های مجاور قم قرمز هستند، در حال حاضر طبیعتا قم نمی‌تواند وضعیت سفید یا زرد داشته باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هم گفت: شنبه شب بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی با پذیرش ۳۳۰ بیمار مشکوک به کرونا در شیفت شب، وضعیت بی‌سابقه و بحرانی را تجربه کرد.

محمدرضا رضایی بنا اظهار کرد: در ۲۴ ساعت اخیر ۸۳۵ بیمار به بخش اورژانس بیمارستان‌های استان اردبیل مراجعه کرده و ویزیت شده‌اند که این آمار از زمان آغاز شیوع کرونا در استان بی‌سابقه بوده است.

وی تصریح کرد: در شبانه‌روز اخیر متأسفانه ۸ بیمار مبتلا به کرونا در استان اردبیل فوت کردند که متأسفانه تعدادی از جان باختگان در بدو ورود به بخش اورژانس بیمارستان‌ها به دلیل وخیم بودن وضعیت عمومی، جان خود را از دست دادند.

مدیر تخصصی بیمارستان اکبر مشهد هم گفت: همزمان با موج دوم افزایش تعداد بیماران کووید ۱۹، ابتلا به این بیماری در کودکان افزایش پیدا کرده است و روزانه ۱۲ کودک مبتلا در این مرکز بستری می شوند.

نبرد با ویروس کرونا سخت تر شده است

یک استاد دانشگاه علوم پزشکی بهشتی هم گفت: معمولا زمانی که پیک اول بیماری طی می شود، تصور عادی شدن شرایط ایجاد می شود بنابراین بازگشت به مرحله قبل از شروع پیک اول بسیار دشوار است.

به گفته این اپیدمیولوژیست، زمانی که روند اپیدمی طولانی می شود در بیشتر موارد آحاد جامعه تاب آوری اجتماعی و رعایت توصیه ها را از دست می دهند و از طرفی دلایل مختلف اقتصادی و اجتماعی نیز تحمل رعایت توصیه ها و شرایط قرنطینه را محدود تر می کند.

وی افزود: این موضوع پیک دوم را با بحران و افزایش آمار مواجه کرده است.

۵۰ درصد مرگ‌های کرونایی مربوط به تهران است؟

در تازه‌ترین مورد دیروز و در صحن علنی، شورای شهر بار دیگر آماری از جان باختگان این ویروس در تهران منتشر کرد که در صورت صحت، از نادرستی آمار وزارت بهداشت حکایت دارد.

به گزارش روزنامه شرق، سخنان دیروز رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران بار دیگر ماجرای اختلاف اعداد اعلام‌شده از سوی سازمان بهشت زهرا و آمار رسمی وزارت بهداشت را هم آشکار کرد. در بخشی از گزارش خداکرمی آمده بود «بیش از هفت‌هزارو ۱۶۷ نفر در تهران بر اثر کرونا جان باختند و در بهشت زهرا آرام گرفتند».

این عدد و تعداد جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در تهران زمانی مسئله‌ساز می‌شود که بدانیم وزارت بهداشت تا صبح دیروز آمار جان باختگان کل کشور را ۱۳هزارو ۹۷۹ نفر اعلام کرده بود. به عبارت دیگر بیش از ۵۰ درصد تعداد جان باختگان در کل کشور، مربوط به تهران است.

با توجه به اینکه جمعیت تهران تنها ۱۰ درصد جمعیت کشور است و از طرفی در ماه‌های گذشته همواره استان‌های فراوانی در مرحله قرمز قرار داشتند، به نظر می‌آید صحت و دقت آمار وزارت بهداشت محل پرسش است.

خداکرمی در سخنان خود علاوه بر آمار تمام روز‌های کرونایی، اعلام کرد که «دیروز (شنبه) ۱۰۱ نفر در تهران بر اثر کرونا جان باختند». این عدد هم در حالی اعلام شد که آمار وزارت بهداشت از جان‌باختگان ویروس کرونا در شنبه همین هفته و در کل کشور، ۱۸۸ نفر است؛ به عبارت دیگر در روز شنبه هم آمار عضو شورای شهر از تعداد جان‌باختگان ویروس کرونا در تهران بیش از ۵۰ درصد آمار اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت برای کشور است.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، در جلسه علنی روز یک‌شنبه ۲۹ تیرماه شورای شهر تهران همچنین با اشاره به اینکه تاریخ ورود ویروس کرونا به ایران در روز ۳۰ بهمن، گزارش شده بود، گفت: اولین مرگ (بر اثر) کرونا ویروس در تهران را در تاریخ اول اسفند داشتیم که این نشان می‌دهد ورود کرونا به ایران خیلی قبل‌تر از تاریخ رسمی اتفاق افتاده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا