بین‌المللی

فشارهای تل‌آویو و واشنگتن به دادگاه لاهه برای عدم تحقیق درباره جنایات جنگی اسرائیل

عضو کمیته فلسطینی پیگیری جرائم اسرائیل در دیوان کیفری بین‌الملل تاکید کرد، تل‌آویو و واشنگتن دیوان کیفری بین‌الملل را برای جلوگیری از تحقیقات درباره جرائم اسرائیل تحت فشار گذاشته‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از ارم نیوز، مصطفی البرغوثی، عضو کمیته فلسطینی پیگیری جرائم اسرائیل در دیوان کیفری بین‌الملل اظهار کرد: روشن است که فشارهایی بر دادگاه از سوی اسرائیل و آمریکا برای جلوگیری از آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی اسرائیل اعمال می‌شوند.

رسانه‌های اسرائیلی روز یکشنبه اعلام کردند که دیوان کیفری بین‌الملل از آغاز تحقیقی بین‌المللی علیه این رژیم در پرونده الحاق کرانه باختری و غور اردن خودداری کرد.

طبق گزارش شبکه هفت تلویزیون اسرائیل، فاتو بن سودا، دادستان کل دیوان کیفری بین‌الملل بدون اینکه تصمیمی درباره آغاز تحقیقی علیه اسرائیل در پرونده الحاق بگیرد، به مرخصی رفته است.

این شبکه عبری زبان مدعی شد، تاخیر در بررسی این پرونده به دلیل تاخیر در اجرای “حاکمیت” اسرائیل بر کرانه باختری و غور اردن است که قرار بود اول ماه جاری میلادی اجرا شود.

البرغوثی در گفتگوی ویژه‌ای با ارم نیوز گفت: این فشارها باعث می‌شوند، دیوان کیفری بین‌الملل اعلام آغاز تحقیق رسمی از سران رژیم اشغالگر اسرائیل درباره جنایات مرتکب شده در حق فلسطینی‌های کرانه باختری و نوار غزه را به تاخیر بیندازد.

این مسؤول کمیته پیگیری جرائم اسرائیل تاکید کرد: دیوان کیفری بین‌الملل نباید تسلیم این فشارها شود بلکه باید برای حسابرسی و محاکمه مسؤولان اسرائیلی بابت جرائم‌شان تلاش کند، به مرخصی رفتن بنسودا مطلقا به معنای این نیست که او با آغاز تحقیق رسمی درباره جنایات جنگی اسرائیل مخالف است.

او افزود: امیدواریم دادستان کل به محض بازگشت از مرخصی، آغاز تحقیق درباره جنایات اسرائیل را تصویب کند تا هیچ یک از سران اسرائیل نتوانند از مجازات جرائم مرتکب شده در حق فلسطینی‌ها به ویژه جرائم مربوط به الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری فرار کنند.

شبکه هفت تلویزیون اسرائیل اعلام کرد، ارزیابی مسؤولان اسرائیل این است که اگر اسرائیل اعلام کند قصد اعمال حاکمیت خود بر اراضی کرانه باختری ومنطقه اغوار را دارد، دادگاه از موضوع بررسی پرونده به عنوان تهدیدی برای اسرائیل استفاده خواهد کرد.

این شبکه عبری زبان به نقل از برخی مسؤولان وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعضای ارشد دیوان کیفری بین‌لملل را به دلیل آغاز تحقیق درباره جنایات احتمالی سربازان آمریکایی در افغانستان تحریم کرد، دادگاه در مورد عملکرد آمریکا دچار نگرانی شده است.

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا