اخبار

بلایی که رژیم بر سر مردم آورده است

رئیس اتاق بازرگانی تهران: ۶۰ درصد مردم زیر خط فقر قرار دارند.جمهوری اسلامی بعد از چهل و یک سال حکومت دینی جز فقر، فساد، فحشا، تروریسم و سرکوب مداوم آزادی های سیاسی و اجتماعی نتیجه ای برای جامعه ی ایران به همراه نیاورده است. فقر در سطح جامعه چنان گسترده شده که مسئولان دولتی نیز آن را کتمان نمی کنند….
در اثر سیاست‌های فاجعه بار حکومت ولایی هر روز بر میزان فقر و محرومیت در جامعه ما افزوده می شود. در جامعه‌ای که تا پیش از کرونا بنا به‌‌آمار رسمی موجود، ۲۷ درصد آن زیر خط فقر روزگار می‌گذراندند، اکنون کرونا مزید بر علت شده تا همین نهادهای حکومتی- مانند مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی- نسبت به افزایش جمعیت زیر خط فقر هشدار بدهند و از افزایش حداقل ۲/۶ میلیون نفری جمعیت بیکاران ابراز نگرانی کنند.

نبود زیرساخت‌های توسعه‌یافته، نبود اشتغال پایدار، فقدان سرمایه‌گذاری‌های تازه، به‌کار‌ نگرفتن نیروی انسانی حتی متخصصان و تحصیل‌کردگان در ادارات و معدود واحدهای صنعتی، و از آن سو هم به‌صرفه نبودن کشاورزی و دامداری به‌خاطر مکانیزه نبودن کشت و نبود حمایت از تولیدات کشاورزی و دامداری سبب شده است تا گسترهٔ رنج‌ها و محرومیت‌های ناشی از بیکاری و دربدری، بی‌سامانی امور کشور، و فساد مالی گسترده حکومتی نه‌تنها زندگی و آیندهٔ زحمتکشان شهر و روستا بلکه امروزه هستی قشرهای میانی جامعه را نیز دربرگرفته است.

روزنامه همشهری،  به‌نقل از طلافروشان بازار تهران، از “حجم تقاضای بالا برای فروش طلای خانگی” خبر داده و نوشته است: “بیشتر مراجعه‌کنندگان که در خرداد با کیف‌هایی که سخت به سینه چسبانده‌اند در بازار پرسه می‌زنند و از این مغازه به آن مغازه قیمت می‌گیرند، کسانی‌اند که کرونا و دشواری‌های برآمده از روزهای طولانی بیکاری و بی‌پولی آنها را به صرافت استفاده از سرمایه‌های کوچکشان انداخته است. شاید آخرین سرمایه‌ها برای روز مبادا

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره افزایش فقر در جامعه ایران گفته است: «اکنون ۶ دهک زیر خط فقر قرار گرفته‌اند».

مرکز پژوهش‌های مجلس فروردین سال ۹۸ – کمتر از یک سال و نیم پیش – اعلام کرده بود که سه تا چهار دهک جامعه ایران زیر خط فقر قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، خوانساری که روز سه‌شنبه ۳۱ تیرماه در جلسه اتاق بازرگانی تهران سخن می‌گفت با اشاره به رشد ۷ برابری قیمت سکه و ۵.۲ برابر شدن قیمت دلار در این فاصله، گفت احتمال دارد با «ابر تورم» مواجه شویم.

او گفته است در سال ۹۸،‌ تجارت خارجی ایران ۴۴ درصد کاهش یافته و برای «آوردن ارز به کشور دچار مشکل هستیم».

رئیس اتاق بازرگانی تهران همچنین ادعای بانک مرکزی ایران مبنی بر برنگرداندن ۲۷ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات توسط صادرکنندگان را دقیق ندانسته است.

این موضوع در روزهای اخیر به یک چالش بین بانک مرکزی و صادرکنندگان بخش خصوصی تبدیل شده است.

بانک مرکزی صادرکنندگان را متهم می‌کند که با بازنگردان ارز ناشی از صادرات باعث کمبود عرضه ارز و افزایش نرخ آن شده‌اند. در مقابل برخی مقام‌های اتاق بازرگانی می‌گویند ۸.۷ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات به کشور برنگشته است که در این میان سهم بخش خصوصی فقط ۲.۵ میلیارد دلار است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا