حقوق بشر

ادامه بازداشت فعالان مدنی : علیرضا فرشی و بهنام شیخی دستگیر شدند

علیرضا فرشی و بهنام شیخی، فعالان مدنی آذربایجانی شامگاه روز ۳۱ تیر ۹۹ در شهر تهران بازداشت شده‌اند. فرشی، هنگام مراجعه به منزل و شیخی، در میدان انقلاب تهران توسط مأموران امنیتی دستگیر شده‌اند….

پیش از این هم خبر بازداشت حمید منافی نادارلی منتشر شده بود.

با دستگیری علیرضا فرشی و بهنام شیخی، این احتمال قوت گرفته است که این دستگیری‌ها در ارتباط با حکم قطعی این فعالان در مورد برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲ باشد.

سال گذشته حمید منافی، همراه با اکبر آزاد، علیرضا فرشی و بهنام شیخی از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به اتهام شرکت در مراسم روز جهانی زبان مادری، هر یک به دو سال حبس تعزیری و دو سال تبعید محکوم شدند.

این چهار فعال مدنی پس از بازداشت در سال ۱۳۹۲ به قید وثیقه و تا پایان فرایند دادرسی موقتا آزاد شده بودند. دادگاه تجدید نظر اما روز دوشنبه دوم دی ماه ۱۳۹۸ به ریاست قاضی بابایی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران برگزار و حکم صادره روز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸ پس از احضار سید محمد فقیهی، وکیل پرونده، به او ابلاغ شد.

این فعالان مدنی اما در جلسه دادگاه تجدیدنظر اعلام کرده بودند:

«هر حکمی که فارغ از کم و کیف آن در این دادگاه صادر شود طرز نگاه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به مسئله زبان مادری اتنیک‌های غیرفارس قلمداد و در تاریخ ثبت خواهد شد.»

به گزارش هرانا، علیرضا فرشی، اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی بر اساس احکام بدوی شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان در سال ۹۵، بابت اتهام «مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور بر هم زدن امنیت کشور» به ترتیب به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر از توابع استان ایلام، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند که در دادگاه تجدید نظر حکم هر چهار نفر به دو سال حبس و دو سال تبعید کاهش یافت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا