زحمتکشان

بازنشستگان از یاد رفته‌اند!

فقط کافی است ۱۰ سال از زمان بازنشستگی شما گذشته باشد. دریافتی شما این‌قدر ناچیز خواهد شد که از سقف به کف خواهید رسید! و از کف به قعر و همین‌طور تا اعماق فقر به سفر خود ادامه خواهید داد. واقعیت این است که شکاف میان دستمزد و هزینه‌های زندگی از همیشه عمیق‌تر شده و این شرایط، بیشترین آسیب را به کارگران بازنشسته می‌زند…..

شرق، بهروز محمدی: داستان بازنشستگان حکایت غریبی است؛ از تورم چهارنعل که دامن‌گیر اقتصاد شده تا سیر صعودی دلار همه دست به دست هم داده‌اند تا دریافتی بازنشستگان تطابقی با هزینه‌هایشان نداشته باشد.
برای مثال اگر حداقل درآمد بازنشسته‌ای را ۱۰ سال قبل، یعنی در سال ۸۹ به دلار تبدیل کنیم (قیمت دلار در تیر‌ماه سال ۱۳۸۹ حدود ۱۰۵۵ تومان بوده است) حدود ۲۸۷ دلار می‌شود و همین درآمد در تیرماه سال ۹۹ (قیمت دلار در تیرماه سال ۱۳۹۹ حدود ۲۰ هزار تومان است) به کمتر از ۱۰۰ دلار تقلیل یافته است!
این محاسبات تماما مربوط به دریافتی‌های بازنشستگان در کف حقوق بوده است. اگر همین محاسبات را برای دریافت‌کنندگان سقف حقوق بازنشستگی انجام دهیم وضعیت بدتر خواهد بود؛ چراکه در چند سال اخیر قانون‌گذاران سقف و کف را به یک اندازه افزایش نداده‌اند، بنابراین کسانی که در ۱۰ سال پیش با سقف حقوق بازنشسته شده‌اند امروزه دریافتی متناسب با سایر سطوح ندارند.
مسئولان وزارت رفاه امسال پس از گذشت سه ماه از سال در بوق و کرنا کردند که ۲۶ درصد به حداقل حقوق کارگران بازنشسته و ۱۵ درصد به سایر سطوح حقوق‌بگیران به اضافه حدود یک‌میلیون‌و ۶۴۰ هزار ریال اضافه شده است، افزایشی که هیچ تناسبی به حداقل تورم یعنی ۴۴ درصد ندارد؛ بنابراین باید از این مسئولان پرسید که اگر تورم ۴۴ درصد است، پس چرا ۲۶ درصد به حداقل حقوق اضافه فرموده‌اند؟ و چرا برای سطوح بالاتر ۱۵ درصد افزایش را در نظر گرفته‌اند؟ این اختلاف ۲۹‌ درصدی در مقایسه با تورم اعلام‌شده یا اختلاف ۱۱ درصدی در مقایسه با ۲۶ درصد تصویبی کجا رفته است؟
جالب این است که گویا بعد از سه ماه و چند روز انتظار، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با افزایش مزایای مزدی بازنشستگان موافقت نکرد؛ این در حالی است که پیش‌تر وزیر کار در زمان اعلام افزایش ۲۶‌ درصدی مستمری بازنشستگان، وعده داده بود که با افزایش مزایای مزدی، دریافتی بازنشستگان کارگری به پایه شاغلان خواهد رسید. وعده افزایش مزایای مزدی بازنشستگان مانند بسیاری وعده‌های بی‌سرانجام دیگر تا امروز محقق نشده است و به نظر می‌رسد بازنده اصلی افزایش‌نیافتن حداقل مزد به اندازه پایه تورم، بازنشستگان کارگرانی هستند که با دستاویز قرار‌گرفتن یک خوانش تقلیل‌‌یافته از ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی، کف مستمری‌شان فقط ۲۶ درصد افزایش یافته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا