جوانان

بحران کرونا میلیون‌ها کودک را در آلمان با خطر فقر مواجه کرده است

نتایج یک تحقیق در آلمان نشان می‌دهد که از هر پنج کودک و نوجوان در این کشور، یک نفر در شرایط فقر رشد می‌کند. کارشناسان نگران آن هستند که به دلیل بحران اقتصادی ناشی از گسترش ویروس کرونا شرایط زندگی کودکان سخت‌تر شود….

به گزارش دویچه وله، میلیون‌ها کودک و نوجوانان در آلمان در خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند که با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو هستند. سال‌ها است که بهبود شرایط زندگی و رشد کودکان و نوجوانان به یکی از چالش‌های عمده اجتماعی در این کشور تبدیل شده است.

بر اساس نتایج تحقیق “بنیاد برتلسمن” که امروز چهارشنبه اول مرداد (۲۲ ژوئیه) منتشر شده، حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار کودک و نوجوان در آلمان در شرایط فقر رشد می‌کنند؛ این رقم برابر است با بیش از ۲۰ درصد کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال در این کشور.

در این پژوهش نشان داده شده که از شش سال پیش تا کنون نیز پیشرفتی نسبی در این خصوص در سطح آلمان به دست نیامده است و همچنان از هر پنچ کودک یا نوجوان بیش از یک نفر در خانواده‌ای با شرایط اقتصادی دشوار بزرگ می‌شود. این آمار در نقاط مختلف آلمان متفاوت است.

تحقیق بنیاد برتلسمن بر اساس بررسی وضعیت زندگی کودکان در خانواده‌هایی صورت گرفته که درآمد ماهیانه آنها حدود ۶۰ درصد کمتر از میانگین درآمد یک خانواده در آلمان است و یا در خانواده‌هایی که از طریق دریافت کمک‌های دولتی زندگی خود را تامین می‌کنند.

این بنیاد تاکید می‌کند که مشکلات حل‌نشده فقر کودکان عواقب قابل توجهی را در رشد، رفاه و فرصت‌های آموزشی و آینده این کودکان خواهد داشت.

بر اساس این تحقیق، شهرهای مختلف آلمان به گونه‌ای متفاوت با این مشکل روبرو هستند. به ویژه در برمن و برلین بسیاری از کودکان و نوجوانان در خانواده‌هایی رشد می‌کنند که از نظر اقتصادی ضعیف هستند. این وضعیت در شهرهایی مانند گلزن‌کیرشن، هرنه، دویسبورگ، مونشن‌گلادباخ و دورتموند نیز به چشم می‌خورد. در مقابل در شهرهای ایالت‌های بایرن و یا بادن-وورتمبرگ کودکان در شرایط بهتر اقتصادی رشد می‌کنند.

در این تحقیق آمده است که کمبود امکانات مالی خانواده، وضعیت کودکان و امکانات رفاهی آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان نمونه دو سوم کودکان در خانواده‌های فقیر امکان رفتن به مسافرت‌های تفریحی، حتی برای سفری یک هفته‌ای در سال را هم ندارند. در این خانواده‌ها پول کافی برای یک بار در ماه رفتن به سینما و یا کنسرت و یا رفتن به رستوران نیز در دسترس نیست.

برای کودکان در خانواده‌هایی که با مشکلات اقتصادی درگیرند، فراهم آوردن پول برای سفرهای کودکان از طریق مدرسه نیز با دشواری روبرو است.

رئیس حزب چپ آلمان ضمن انتقاد شدید از این موضوع گفت که «فقر کودکان در کشور ثروتمند ما یک رسوایی باورنکردنی است که باعث تباهی آینده و امکانات رشد کودکان می‌شود.»

بحران اقتصادی ناشی از گسترش ویروس کرونا بر این مشکل دامن زده است. یورگن درگر، رئیس بنیاد برتلسمن، نسبت به افزایش فقر کودکان در شرایط بحران کرونا هشدار داد. به گفته او، خطر افزایش چشمگیر فقر کودکان با توجه به بحران اقتصادی ناشی از ویروس کرونا افزایش یافته است.

رئیس بنیاد برتلسمن همچنین گفت که والدین اغلب این کودکان کسانی هستند که به کارهای موقت مشغول‌اند و یا نیمه‌وقت کار می‌کنند. این افراد به ویژه از کسانی هستند که در درجه اول شغل خود را در شرایط بحران کرونا از دست داده‌اند. یورگن درگر تاکید کرد: «جلوگیری از فقر بیشتر کودکان به ویژه در شرایط بحران کرونا باید از اولویت‌های اصلی دولت باشد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا