اجتماعی

سرقت‌های خرد عمدتا ناشی از ناچاری است

آمار رئیس پلیس آگاهی تهران و تاکید بر اینکه ۵۰ درصد سرقت‌های خرد توسط سارقینی که بار اول دست به سرقت زده‌اند، اتفاق افتاده است، پیامد ناخوشایندی برای جامعه است.

آرمان ملی، سیدحسن موسوی‌چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران؛ در جوامع مختلف بعد از اینکه بحرانی شکل می‌گیرد- البته بسته به گستره و تاثیراتی که می‌گذارد، شاهد بروز پیامدهای منفی خواهیم بود که از جمله این پیامدها، افزایش آسیب‌های اجتماعی و جرائم است.

البته بستگی به شرایط اقتصادی قبل از هر بحرانی، پیامدهای منفی بعد از بحران می‌تواند متفاوت باشد اما آنچه در مورد کشورمان می‌توانیم بگوییم این است که بحران کرونا به‌اضافه شرایط اقتصادی قبل از بحران کرونا در کنار نداشتن چشم‌انداز روشن و با اطمینان نسبت به آینده و بیکاری‌های ناشی از این بحران و همینطور افزایش هزینه‌های زندگی به دلیل بالا رفتن تورم، شرایطی فراهم کرده که می‌بایست منتظر انواع آسیب‌های اجتماعی و جرائم به‌ویژه جرائم خرد باشیم. جرائم خرد مثل سرقت‌های خرد یک نشانه است که مردم برای تامین معیشت روزانه خود به سرقت‌های خرد گرایش پیدا می‌کنند.

آمار رئیس پلیس آگاهی تهران و تاکید بر اینکه ۵۰ درصد سرقت‌های خرد توسط سارقینی که بار اول دست به سرقت زده‌اند، اتفاق افتاده است، پیامد ناخوشایندی برای جامعه است. اینکه در یک بازه زمانی محدود نیمی از سارقین خرد که کشف می‌شوند به سارقین اولیه اختصاص پیدا می‌کند یعنی سیستم قضایی و انتظامی باید آماده شناسایی و برخورد باشند و از آن طرف احساس ناامنی را در میان مردم افزایش خواهد داد. و این احساس ناامنی می‌تواند روی سلامت روان مردم تاثیر بگذارد و خود این احساس ناامنی گاهی مواقع حتی ممکن است به تهدید امنیت هم ختم شود یعنی فقط احساس نیست.

توصیه‌های همکاران پلیس مبنی بر اینکه بچه‌ها را تنها نگذاریم و با آویختن طلا یا حتی بدلیجات آنها را در معرض تهدید بیشتر قرار ندهیم و در استفاده از تلفن همراه در خیابان مراقبت بیشتری به‌عمل آوریم باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

اینها سارقین بزرگ نیستند و برای تامین معیشت خود دست به سرقت می‌زنند. ممکن است برخی بی‌خانمان باشند و مرتکب جرائم دیگری هم شده باشند و در کنارش جرائم خرد هم انجام می‌دهند ولی عدد ۵۰ درصد بار اولی، هشدار جدی است. در عین حال فکر نکنیم همه جرائم به همین سرقت‌های خرد خلاصه می‌شود. عرصه که تنگ شود، شاهد زورگیری هم خواهیم بود. عده‌ای ممکن است برای فرار از شرایط به سمت مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر بروند. عده‌ای مجبور به تن‌فروشی شوند یا فرزندانشان را برای کار به خیابان بفرستند و حتی به همراه خانواده مبادرت به تکدی‌گری کنند. خ

ودکشی‌های ناشی از شرایط بد اقتصادی هم از جمله موضوعاتی است که می‌تواند اتفاق بیفتد. از آن طرف با این مساله هم مواجه خواهیم بود که متقاضیان حمایت مستمر از دولت توسط بهزیستی و کمیته امداد احتمالا بیشتر شود. مساله سالمندان تنها به دلیل شرایط بد اقتصادی می‌تواند معضل دیگری برای ما ایجاد کند. همینطور زورگیری یا سرقت از سالمندان تنها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. شیوه‌های جدید سرقت‌های خرد در جامعه شیوع پیدا کرده و آنچه مشخص است سالی که نکوست از بهارش پیداست.

آمارهای ارائه‌شده توسط همکاران عزیز انتظامی گویای این است که در حوزه جرائم و آسیب‌های اجتماعی سال سختی را پیش‌رو خواهیم داشت و بدون شک بخش عمده‌ای از اینها به حال ناخوش اقتصاد مردم و جامعه برمی‌گردد و ادامه این روند حتی می‌تواند منجر به مشکلاتی در حوزه امنیت بشود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا