بین‌المللی

ساوت چاینا: سناتورهای آمریکایی دست از سر چین بر نمی‌دارند

«ساوت چاینا مورنینگ پست» نوشت که سناتورهای جمهوریخواه آمریکا هنوز هم به دنبال راهی برای افزودن بر فشارها بر چین هستند و دست از سر این کشور بر نمی‌دارند و برای اقدامی قویتر و پرفشارتر علیه پکن آماده می‌شوند.

به گزارش ایرنا ساوت چاینا روز شنبه در مطلبی طراح اصلی هجوم به چین در روزهای آینده را سناتورهای جمهوری خواه «میت رامنی» و «جیم ریچ» می داند و به یک پیمان راهبردی اشاره می‌کند که چین را مقصر سرقت حق مالکیت معنوی و برهم زدن آرامش در دریای جنوبی می‌داند.

طرح مذکور تازه ترین سناریو از مجموعه اقدامات آمریکا علیه چین محسوب می‌شود و با توجه به اینکه کنگره آمریکا تنها چند هفته دیگر برای برگزاری نشست فعلی زمان دارد، در دست بررسی قرار گرفته است.

طرح یاد شده که یک لایحه قانونی از سوی کمیته روابط خارجی سنا و شماری از نمایندگان جمهوری خواه کنگره محسوب می‌شود در صورت تصویب چین را در زمینه هایی چون حق مالکیت معنوی، دریای جنوبی و یارانه‌های دولتی بشدت تحت فشار قرار می‌دهد.

روزنامه چینی از قول «جیم ریچ» رییس کمیته روابط خارجی سنا آورده است: حزب حاکم کمونیست چین در حال تغییر نظم بین‌المللی است به گونه ای که رژیم های اقتدارگر را منتفع می‌کند و مستقیما به منافع آمریکا و دموکراسی آسیب می‌رساند.

او که از طراحان اصلی این لایحه است، افزود: بسیار امیدوارم که بتوان با تصویب این لایحه، همکاری های فزاینده‌ای را برای رقابت با چین در سال ۲۰۲۰ میلادی و سال های پس از آن شاهد باشیم.

این لایحه که پیمان راهبردی جدید آمریکا علیه چین به حساب می‌آید، پس از پیمان خودمختاری هنگ کنگ که به امضای رییس جمهوری آمریکا رسیده است مطرح می‌شود بر اساس پیمان هنگ کنگ بانک ها و افرادی که خودمختاری عالی این منطقه را نقض کنند از جانب آمریکا تحریم می‌شوند.

دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ماه مارس هم پیمان تایوان را تصویب کرد که بر اساس آن به این جزیره امکان می‌دهد و از آن برای پیشبرد و ارتقای سطح روابط و همکاری با دیگر کشورهای دنیا پشتیبانی می‌کند.

تصویب پیمان راهبردی دست دولت ترامپ را برای تحت فشار قراردادن چین در دریای جنوبی با افزایش همکاری با شرکای دیگر در منطقه آسیا و اقیانوس هند و اقیانوس آرام بازتر می‌کند.

آمریکا هم اکنون نیز به چین وقت داده است تا در عرض ۷۲ ساعت که روز جمعه این هفته مهلت آن پایان می یابد کنسولگری خود در هیوستون را تعطیل کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا