گوناگون

۲۵ استان در وضعیت قرمز و هشدار

معاون کل وزارت بهداشت: مردم به مشهد و سایر شهرهای زیارتی سفر نکنند فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران: ضرورت دورکاری ۵۰ درصد کارکنان دستگاه‌های دولتی…..
به گزارش ستاره صبح،  ۲۵ استان از ۳۱ استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار کرونا قرار دارد. به همین دلیل برای مهار و کنترل کرونا فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران به وزیر بهداشت نامه نوشت و خواستار دورکاری ۵۰ درصد کارکنان ادارات پایتخت شد. همچنین به دلیل نزدیک شدن ماه محرم و صفر معاون کل وزیر بهداشت از مردم خواست تا از سفر به اماکن مذهبی و زیارتی خودداری کنند. بر اساس گزارش سخنگوی وزارت بهداشت تعداد مبتلایان ظرف ۲۴ ساعت منتهی به‌روز گذشته دو هزار و ۳۱۶ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ و تعداد جان‌باختگان به ۱۹۵ نفر در روز رسید که نشان می‌دهد ویروس کرونا همچنان در حال قربانی گرفتن است. بر اساس آمارهای جهانی روند ابتلا به کرونا همچنان در حال اوج‌گیری به‌طوری‌که تعداد مبتلایان در دنیا از مرز ۱۶ میلیون نفر گذشته است. در این شرایط تا زمانی که واکسن کرونا ساخته و توزیع نشده است بهترین را نبرد با کرونا استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی و شست و شوی دست‌هاست.

کرونا در ایران
سخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد بروز و فوتی ناشی از کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد. به گزارش ایسنا، دکتر لاری گفت: تا روز ۴ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۳۱۶ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۹۸ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۸۸ هزار و ۸۳۹ نفر رسید. لاری گفت: متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۵ هزار و ۴۸۴ نفر رسید. وی افزود: خوشبختانه تاکنون ۲۵۱ هزار و ۳۱۹ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. لاری ادامه داد: ۳۶۷۰ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، تاکنون دو میلیون و ۳۰۲ هزار و ۶۳۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است.

۲۵ استان در وضعیت اضطرار
وی با تأکید بر لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، شست و شوی مداوم دست‌ها و استفاده از ماسک در اماکن عمومی و فضاهای سربسته، گفت: همانند روزهای گذشته استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند.
سخنگوی وزارت بهداشت بابیان اینکه ۱۳ استان در وضعیت هشدار هستند، ادامه داد: همچنین استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند. اگر مردم مسائل بهداشتی را در استان‌های در وضعیت هشدار رعایت نکنند و مسئولان نظارت جدی بر پروتکل‌ها نداشته باشند، این خطر وجود دارد که در هفته‌های آتی با افزایش موارد ابتلا و فوتی ناشی از بیماری در این استان‌ها روبرو باشیم.
وی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال در استان خراسان شمالی یک طی هفته گذشته، یک شهرستان به شهرستان‌های قرمز افزوده‌شده؛ به‌طوری‌که چهار شهرستان قرمز و سه شهرستان در وضعیت هشدار بودند. موارد بستری نیز طی یک ماه گذشته در سه شهرستان این استان به سه برابر افزایش‌یافته است.

پرهیز از سفر
لاری همچنین بر لزوم پرهیز از سفر به جزیره کیش تا بهبود شرایط بیماری، ادامه داد: در استان هرمزگان دو شهرستان از وضعیت قرمز خارج شدند و در کل استان روند نسبتاً کاهشی را در موارد بستری و ابتلا شاهد هستیم اما در دو شهرستان پارسیان و جزیره کیش افزایش موارد بستری و ابتلا نگران‌کننده است؛ به‌خصوص در جزیره کیش و از هم‌وطنان می‌خواهیم تا بهبود شرایط بیماری از سفر به کیش خودداری کنند.

درخواست دورکاری ۵۰ درصد
کارکنان استان تهران
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران خواستار دورکاری ۵۰ درصد کارکنان و کارمندان سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی شد.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در نامه به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار دورکاری ۵۰ درصد کارکنان و کارمندان سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی به‌منظور کاهش تردد در سطح شهر برای جلوگیری از شیوع کرونا شد.
در نامه دکتر علیرضا زالی خطاب به سعید نمکی آمده است: «با عنایت به ابلاغ مصوبه الزام سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی مبنی بر استفاده حداکثر از دوسوم کارکنان و کارمندان برای فعالیت به‌صورت حضوری و استفاده از یک‌سوم دیگر به‌صورت دورکاری، چرخشی و… و. تأثیرات مثبت این مصوبه در کاهش تردد و تراکم صبحگاهی در استفاده از وسایل نقلیه عمومی ازجمله مترو و اتوبوس در کلان‌شهر تهران، لذا استدعا دارد دستور فرمایید این مصوبه را به‌صورت ۵۰ درصد حضوری و ۵۰ درصد دورکاری، چرخشی و … تصویب و ابلاغ فرمایند به‌نحوی‌که از مرخصی استحقاقی افراد نیز کسر نشود.»

سفر زیارتی نکنید
معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت:در شرایط کنونی کرونایی که شمار مرگ‌ومیرها افزایش‌یافته توصیه اصلی وزارت بهداشت به حداقل رساندن سفرها تا اطلاع ثانوی، ازجمله سفر به شهرهای زیارتی به‌ویژه شهر مشهد است.
دکتر ایرج حریرچی در حاشیه تشرف به بارگاه نوارنی ثامن الحجج(ع) و بازدید از نحوه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح اماکن متبرکه رضوی افزود: مسافرت به اماکن مقدس در شرایط کنونی به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود زیرا با افزایش تعداد زائران، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز دشوارتر خواهد شد. معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: امروز صحن‌های مختلف حرم مطهر رضوی مورد بازدید قرار گرفت و مشاهده شد مدیریت آستان قدس رضوی و همچنین خدام با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ازجمله فاصله‌گذاری اجتماعی در نمازهای جماعت، چینش فرش‌ها، پوشش ماسک، ضدعفونی کردن اماکن متبرکه و توزیع محلول‌های ضدعفونی دست، شرایط مناسبی را برای زیارت زائران فراهم آورده‌اند.
حریرچی افزود: البته در برخی موارد مشاهده می‌شود مردم علی‌رغم این‌که ماسک از آستان قدس رضوی تحویل گرفته‌اند اما از آن استفاده نمی‌کنند و یا تجمعاتی دارند که خدّام به‌سرعت تذکر می‌دهند و سعی در رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در سطح حرم مطهر رضوی دارند. وی تأکید کرد: هنوز رستوران‌ها، مسافرخانه‌ها، هتل‌ها و اماکن عمومی سطح شهر مشهد نتوانسته‌اند پروتکل‌های بهداشتی را کامل رعایت کنند و اماکن و فضاهای بیرون از حرم مطهر مانند داخل حرم نیست و خطر شیوع کرونا و ابتلا به کووید – ۱۹ وجود دارد.
حریرچی افزود: یکی از اقدامات مجموعه آستان قدس رضوی در راستای کمک‌رسانی و خدمت به محرومان و مستمندان در شرایط کرونایی، توزیع روزانه ۳۵ هزار ماسک در مناطق محروم است که این اقدام بسیار شایسته و درخور توجه است.

چند داروی کرونا ۳ هفته دیگر وارد بازار می‌شود
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان‌ در حوزه تأمین داروی بیماران کرونایی هم خوب عمل کردند و چند نمونه از آن‌ها به لیست دارویی کشور واردشده و بقیه هم تا سه هفته دیگر به بازار می‌آید. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور پنج مرکز نوآوری به‌صورت ویدئوکنفرانسی در پارک علم و فناوری استان همدان افتتاح شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا