بین‌المللی

کارشکنی‌ آمریکا در ساخت خط لوله گازی روسیه – آلمان

یک روزنامه آلمانی نوشت، آمریکا برای متوقف کردن ساخت خط لوله گازی نورد استریم ۲ (از روسیه به آلمان) پیمانکاران این طرح را تحت فشار قرار داده است.

به گزارش ایرنا از بلومبرگ، روزنامه آلمانی ولت‌ام سونتاک (Welt am Sonntag) شنبه شب فاش کرد که آمریکا در حال افزایش فشار دیپلماتیک بر روی پیمانکاران اروپایی برای کنار گذاشتن پروژه خط لوله نورد استریم ۲ است.

روزنامه آلمانی افزود: ده‌ها تن از مقامات آمریکا  در روزهای اخیر با پیمانکاران اروپایی کنفرانس‌های ویدئویی برگزار کردند و بر توقف ساخت خط لوله گاز از روسیه به آلمان تاکید کردند.

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا نیز در اوایل ماه جاری با تاکید بر توقف ساخت این خط لوله گازی خطاب به پیمانکاران گفت: همین الان از پروژه خارج شوید یا تبعات اجرای آن را بپذیرید.

نورد استریم ۲، دومین خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپاست که با مخالفت شدید آمریکا مواجه است. واشنگتن در حالی که مدعی است اروپا با اجرای این طرح بیش از پیش به روسیه وابسته می‌شود، در نظر دارد گاز خود را به اروپایی‌ها بفروشد.

شرکت دولتی روسیه گازپروم در پشت پروژه خط لوله قرار دارد که نیمی از کل هزینه‌های برنامه ریزی شده ۹. ۵ میلیارد یورویی آن را تأمین می‌کند. نیمی دیگر نیز توسط پنج شرکت انرژی اروپا از جمله وینترشال دئا،  OMV، یونیپر، رویال داچ شل و انجی تأمین می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا