فرهنگی

روزنامه اعتماد توقیف نشد اما تذکر گرفت

رژیم ولایت فقیه هراسناک از بی ثباتی و بحران سیاسی-اقتصادی ای که سراپای آن را فرا گرفته است به شکل آشکاری جو اختناق و سرکوب در کشور را تشدید کرده است. در این خصوص وزارت ارشاد دولت حسن روحانی با ارسال نامه‌ای به روزنامه اعتماد، در رابطه با مصاحبه این رسانه با عمادالدین باقی، مدافع حقوق بشر، و انتشار دیدگاه وی درباره «حق براندازی» تذکر داد.
این مصاحبه ۱۹ تیر ماه منتشر شده است و آقای باقی می‌گوید بحث «حق براندازی» به این معناست که اگر حکومت برخلاف پیمانش با مردم عمل کرد، آیا مردم حق شورش دارند یا نه.

وی می‌گوید آیت‌الله منتظری در کتاب «دراسات فی ولایت الفقیه» می‌گوید مردم از این حق برخوردارند: «چرا؟ چون اساس نظریه ایشان این است که حکومت دینی – چه شکل آن ولایت فقیه باشد یا هر شکلی دیگر، و فراتر از آن، هر حکومتی، اساسا قراردادی است؛ یعنی هیچ حکومتی، ودیعه‌ الهی و آسمانی نیست و حق و امتیاز ویژه‌ای برای کسی ایجاد نمی‌کند، بلکه قراردادی است بین مردم با خود که بر اساس آن، اختیارات‌شان را به عده‌ای می‌دهند در مورد تنظیم و تنسیق امور.»

بهروز بهزادی، جانشین مدیر مسئول و رئیس شورای سیاست‌گذاری روزنامه اعتماد، روز یکشنبه با انتشار توئیتی متن تذکر وزارت ارشاد را منتشر کرده است که می‌گوید در جلسه هیات نظارت بر مطبوعات، محتوای این مصاحبه که به نوعی «تلاش برای ترویج حق براندازی» بود، مشمول تذکر تشخیص داده شد.

آقای باقی در این مصاحبه می‌گوید اگر حاکمی و حکومتی خلاف پیمان عمل کرد، مردم مجازند برخلاف پیمانی که بسته‌اند، عمل کنند.

او  گفته است: «اگر آن حاکم چون قدرت دارد، دست به مقابله بزند، از آنجا که این قدرتی که در اختیار دارد، عاریه‌ای است و در اصل از آن مردم است، حق ندارد از این قدرت علیه مردمی که صاحب آن هستند، استفاده کند و مردم حق دارند دست به شورش بزنند و قدرت را از آن بگیرند.»

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا