اخبار

عزاداری ماه محرم و آمار تازه بهشت‌زهرا

ویروس کرونا همچنان در ایران قربانی می‌گیرد و تازه‌ترین اخبار از شدیدترشدن شیوع این ویروس خبر می‌دهد. در تازه‌ترین اخبار رسمی، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۲ بیمار بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۱۵ هزار و ۹۱۲ نفر رسیده است.تا زمانی که بستریها کاهش نیابد، مرگ بالای ۲۰۰ تایی مهمان ماست….
در آستانه برگزاری مراسم ماه محرم، تعداد کسانی که در ایران در اثر ابتلا به بیماری کویید ۱۹ جان خود را از دست می‌دهند همچنان سه‌رقمی است. با این حال مراسم محرم برگزار می‌شود. با توجه به بحران اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم، بازار انواع داروها که گفته می‌شود به درمان بیماران کویید ۱۹ کمک می‌کنند داغ است، از جمله داروی موسوم به امام کاظم که در قم و مشهد توزیع می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: »در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (ششم مرداد ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۳۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده که هزار و ۴۳۶ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۹۳ هزار و ۶۰۶ رسید.

به گفته او، تاکنون دو میلیون و ۳۵۳ هزار و ۵۳۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت هم‌چنین درباره وضعیت استان‌های کشور از نظر شیوع کرونا گفت: «همانند روزهای گذشته استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویراحمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.»

به گزارش شرق، وزارت بهداشت آمار جان‌باختگان روز گذشته را ۲۱۶ نفر اعلام و معاون وزیر بهداشت هم در توصیف شرایط از عبارت «اوضاع اصلا خوب نیست» استفاده کرد. درباره آخرین آمار، ظهر دیروز سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی دوهزارو ۳۳۳ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور در شبانه‌روز گذشته خبر داد. «سیماسادات لاری» دراین‌باره گفت: «از روز شنبه تا یکشنبه پنجم مرداد ۱۳۹۹ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، دوهزارو ۳۳۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزارو ۲۸۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۹۱هزارو ۱۷۲ نفر رسید». او درباره جان‌باختگان هم گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۵هزارو ۷۰۰ نفر رسید. خوشبختانه تاکنون ۲۵۳هزارو ۲۱۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. سه‌هزارو ۶۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند». لاری درباره وضعیت استان‌های کشور هم گفت: «مانند روزهای گذشته، استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان‌وبلوچستان، اردبیل و کهگیلویه‌وبویراحمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند».
دیروز همچنین معاون کل وزارت بهداشت در تشریح وضعیت کرونا در کشور، با بیان اینکه وضعیت اصلا خوب نیست، تهران را منبع پخش کرونا در کل کشور خواند. «ایرج حریرچی» درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، با بیان اینکه در استان خراسان رضوی افزایش ابتلای ۳۰۰ درصدی داشته‌ایم، گفت: «بر همین اساس با نظر وزیر بهداشت چند نفر از معاونان و مدیر کل‌های وزارت بهداشت به این استان سفر کردند. درعین‌حال دانشگاه علوم‌ پزشکی استان هم به‌خوبی عمل می‌کند، بااین‌حال شرایط در این استان بغرنج است. تقریبا کل کشور وضعیت قرمز دارد؛ برخی استان‌ها که قرمز نیستند، یک میلیون نفر جمعیت دارند. بنابراین وضعیت قرمز و در حال هشدار است». حریرچی ادامه داد: «در اسفند و فروردین میزان بستری در کل کشور بسیار زیاد شد، اما سپس روند کاهشی را حفظ کرد و اکنون مجددا روندی افزایشی دارد. به‌طوری‌که میزان بستری ما از هر صد هزار نفر جمعیت حدود پنج نفر است و روزانه تقریبا چهار هزار فرد مشکوک یا کرونا مثبت را بستری می‌کنیم. تا زمانی که ابتلا و بستری صعودی است، دو تا سه هفته بعد مرگ‌های ناشی از بیماری نیز افزایش می‌یابد؛ زیرا پنج تا ۱۰ درصد افرادی که در بیمارستان بستری می‌شوند، فوت خواهند کرد. تا زمانی که بستری کاهش نیابد، مرگ ۲۰۰ تایی میهمان ماست». او با بیان اینکه میزان مرگ‌های ما بسیار ناراحت کننده است، گفت: «روزی ۲۰۰ مرگ، یعنی ۲۰ درصد موارد مرگ روزانه در کشور. بر این اساس اکنون از هر پنج فوتی که در کشور اتفاق می‌افتد، یکی مربوط به کروناست. این واقعیت امروز ماست و تا زمانی که مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری را رعایت نکنیم، حل نمی‌شود. فکر نکنیم که کرونا برای همسایه است. ۷۰ درصد مردم ما یا چاق هستند یا اضافه‌وزن دارند و ۳۰ درصد لاغرند یا وزن نرمال دارند. در بالغ‌ ۱۴ درصد دیابت دارند و… . افراد عادی که چاق هستند هم می‌توانند مبتلا شوند. چاقی یکی از ریسک‌فاکتورهای کروناست و ثابت شده هر یک کیلوگرم کاهش وزن، یک درصد احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد». حریرچی درباره وضعیت تهران نیز گفت: «بستری‌های تهران در فروردین رو به سقوط گذاشت، اما اکنون بستری روزانه جدید روزی ۶۰۰ مورد است. همچنین در تهران حدود چهارهزارو ۵۰۰ بستری روی تخت داریم. باید توجه کرد تا زمانی‌که این روندها افزایشی است، مرگ‌ومیر نیز افزایشی خواهد بود. کرونا آینه عمل ماست، هر رفتار نامناسب بهداشتی ما پنج تا هفت روز بعد خودش را در حوزه سرپایی نشان می‌دهد، دو تا سه هفته بعد در بستری و چهار تا شش هفته بعد در مرگ‌ومیر. اکنون تهران منبع پخش بیماری به کل کشور شده و چرخش زیاد است؛ به‌ویژه در شهرستان‌های اطراف تهران مانند البرز و بعد هم شمال و… . هرکس از تهران به شهرهای اطراف در رفت‌وآمد است، می‌تواند افراد دیگر را آلوده کند».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا