جوانان

گرانی بی‌رویهٔ اجناس و کالاها: دشواری‌های معیشت مردم

گرانی بی‌سابقه اجناس و کالاهای موردنیاز مردم به‌منظور گذران روزمرهٔ زندگی‌شان، وضعیتی بس هولناک در جامعه به‌وجود آورده است. گرانی افسارگسیخته در کنار سطح پایین درآمد زحمتکشانی که دستمزدی ثابت دارند، سبب شده است بسیاری از مردم حتی از تأمین حداقل‌های خوراک موردنیاز تغذیهٔ روزانه‌شان ناتوان و در عذاب بمانند….

اگر مقایسه ای کوتاه میان حداقل قیمت مسکن، خودرو و ارزش پول ملی را با توان خرید کارگر انجام دهیم معلوم می شود که اگر کارگری در سال ۹۷ با پس انداز ۲۲۰ ماه حقوق خود می توانست صاحب مسکن شود، امروز -در مرداد ماه سال ۹۹- باید ۳۲۰ ماه از حقوق خود را برای خانه دار شدن کنار بگذارد.

به گزارش ایلنا اگر کارگری در سال ۹۷ می‌توانست با دو ماه حقوق خود یک سکه بهار آزادی بخرد، امروز باید ۵ ماه از حقوق خود را برای خرید یک سکه کنار بگذارد. گرچه قدرت خرید کارگر برای خرید حداقل‌های مورد نیاز یک زندگی معمولی، بسیار کم است، اما امسال این توان خرید کمتر و بی رمق هم شده است؛ به گونه‌ای که عملاً امروز نه خرید خانه، که تامین بهای رهن و پرداخت هزینه اجاره و اقساط خودرو به آرزوی کارگران تبدیل شده است.

 با بررسى قیمت محصولات و کالاهایى مانند خودرو، ارز،طلا و  مسکن از سال ۹۷ نسبت به سال جارى متوجه مى شویم که در خوش بینانه‌ترین حالت نرخ بیشتر محصولات بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته  اما در نقطه مقابل افزایش حقوق کارگران و کارمندان متناسب با این گرانى ها همواره از نکاتى است که جاى تأمل دارد. امروز و در پی کاهش عجیب ارزش پول ملی، مردم نگران آب رفتن روزانه دارایى هاى ریالى شان و کاهش روزافزون توان خرید خود هستند.

بحران سو تغذیه در انتظار کارگران

آن طور که مؤیدی عضو شورای عالی کار می گوید: متاسفانه حقوق کارگران حتی نسبت به قیمت بنزین هم افزایش نداشته است.

مهرزاد مویدی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه با ورود به هر مغازه ای  به راحتی می‌توان افزایش  قیمت کالاها و محصولات را نسبت به دو سال گذشته مشاهده کرد ، می افزاید: اگر حقوق کارگر در دو سال گذشته مطابق با نرخ محصولات لبنی افزایش یافته بود به مراتب این قشر با مشکلات کمتری مواجه بودند.

عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات کارمندان و افرادی که از دولت حقوق می گیرند به مراتب کمتر از قشر کارگران است بیان می کند: اگرچه دولت مبالغی را در قالب کمک هزینه به کارمندان اختصاص می‌دهد اما متاسفانه  هیچ وقت تصمیمی برای رفاه جامعه کارگری اتخاذ نمی کند.

کارگران

مؤیدی در ادامه با اشاره به اینکه بی‌شک زندگی جامعه کارگری تحت  تاثیر گرانی‌ها بیمار شده است می‌افزاید: متاسفانه تورم موجود باعث شده که مشکلات کارگران روز به روز بیشتر شود.

عضو شورای عالی کار می افزاید: اگرچه حقوق کارگران در سال جاری حدود ۲۱ درصد افزایش یافت اما این افزایش هیچ تناسبی با قیمت کالاهای موجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در صورتی‌که حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکند بی شک در آینده ای نه چندان دور با بحران سو تغذیه مواجه خواهند شد.

با بررسى قیمت دلار در تیر ماه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال جارى متوجه مى‌شویم که قیمت دلار از حدود ۸۵۰۰ تومان در سال ۹۷ به بیش از ۲۱  هزار تومان در تیر ماه سال جارى رسید.

قیمت هر گرم طلا هم که در اوایل مرداد ماه سال ۹۷ حدود ۳۰۵ هزار تومان در اوایل مرداد ماه سال ۹۹ بود به حدود ۹۸۰ هزار تومان رسیده و به گفته مستغنی رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز قیمت طلا نسبت به اوایل سال ۹۶ حدود ۱۰ برابر گران تر شده است.

افزایش بیش از ۱۰۰ درصدى قیمت خودرو

بررسى‌ها از بازار خودرو نشان مى‌دهد که قیمت تمامى خودروهاى وارداتى به صورت چشمگیرى نسبت به آغاز سال ۹۷ افزایش یافته  و هیچ کنترلى نیز بر روى قیمت ها وجود ندارد.

مقایسه قیمت خودروهاى داخلى از تیرماه سال ۹۷ نسبت به تیرماه سال ۹۹ نشان از افزایش بیش از ۱۰۰ درصد قیمت در تمامى مدل‌های تولیدى دارد. به عنوان مثال خودروهایى مانند پراید، پارس و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که قیمت‌هایشان در تیرماه سال ۹۷ به ترتیب ۲۵،۴۸ و۴۲  میلیون تومان بود در حال حاضر  و طى حدودا دو سال با بیش ۱۰۰ درصد افزایش به  ۹۰، ۱۵۰، حدود ۱۷۰ میلیون تومان رسیده است.

به‌گفته باقرى رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و نمایندگى هاى فروش و خدمات پس از فروش اتومبیل شیراز قیمت خودروهاى داخلى در تیر ماه سال جارى نسبت به مدت مشابه سال هاى گذشته و سال ۹۷ حدود ۱۰۰ درصد گران‌تر شده است.

خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و نمایندگى هاى فروش و خدمات پس از فروش اتومبیل شیراز با بیان اینکه قیمت خودرو مجددا افزایش یافته است مى گوید: در حال حاضر بازار خودرو در حالت رکود به سر مى برد اما نباید فراموش کرد که قیمت خودرو در یک ماه گذشته حدود ۱۵ الى ۲۰ درصد مجددا گران  تر شده است.

هدایت الله باقرى در گفت و گو با ایلنا مى افزاید: قیمت خودرو ۲۰۶ که در یک ماه گذشته حدود ۱۲۰ میلیون تومان بود در حال حاضر به حدود ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است و دیگر خودروها هم مانند پژو  پارس که ۱۳۰ میلیون تومان بود در حال حاضر به ۱۷۰ میلیون تومان رسیده است؛ این در حالى است که قیمت خودروهاى خارجى در این بازه زمانى حدود ۱۵۰ درصد گران تر شده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و نمایندگى هاى فروش و خدمات پس از فروش اتومبیل شیراز مى افزاید: در حال حاضر افرادى هستند که در دو سال گذشته خودرو کوییک را با ۶۰ میلیون تومان ثبت نام کرده اند اما در حال حاضر قیمت این خودرو ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است که این مهم باعث شده این افراد در تامین این مبلغ با مشکل مواجه شوند.

افزایش ۲۵۰ درصدى قیمت خانه در دو سال اخیر

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونى در نقاط عالى شهر شیراز که در تیرماه سال ۹۷ حدود ۵ میلیون تومان بود، پس از گذشت دو سال یعنى در تیر ماه سال جارى با افزایش بیش از ۱۵ میلیون تومان به ۲۵ میلیون تومان رسیده است.

مسکن

 یزدان پناه، نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با اشاره به اینکه قیمت ملک در سال جارى نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۰۰ درصدى داشته است، مى گوید: این در حالى است که قیمت مسکن در سال جارى نسبت به سال ۹۷ حدود ۲۵۰ درصد گران تر شده است.

عقیل یزدان پناه در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه قیمت هر متر آپارتمان در نقاط حاشیه اى شهر شیراز حدود ۴ الى ۴ میلیون و پانصد هزار تومان است مى افزاید: قیمت هر متر خانه در نقاط خوب وعالى شهر شیراز حدود ۲۵ الى ۳۰ میلیون تومان است.

گزارش: محمدرضا طاهری

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا