گوناگون

هواپیمای اوکراینی؛ نگرانی روزافزون آتش به اختیاران

رژیم جمهوری اسلامی با ابراز نگرانی از فرانسه خواسته است که اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شدۀ اوکراینی را در اختیار رسانه ها نگذارد…

به گزارش رادیو فرانسه، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی امروز در پاسخ به این سئوال که چه تضمینی وجود دارد که فرانسه اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی را در اختیار رسانه ها نگذارد، گفت : فرانسوی ها این حق را ندارند که اطلاعات را در اختیار رسانه ها قرار بدهند.

این سخنگو گفت که جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شدۀ اوکراینی “با هماهنگی انجام شده به فرانسه منتقل شد” زیرا این کشور تکنولوژی خواندن اطلاعات این جعبه ها را دارد و فرانسه موظف است که اطلاعات استخراج شده را تنها در اختیار کشورهای ذینفع” از جمله جمهوری اسلامی ایران بگذارد.

چرا از انتشار اطلاعات می ترسند؟

معاون وزیر خارجه اوکراین می گوید اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده خطوط هوایی این کشور در ایران از دخالتی غیرقانونی در پرواز این هواپیما حکایت دارد.

از سوی دیگر یک مقام کانادایی گفت: بسیاری از مسائل در مورد هواپیمای اوکراینی همچنان بی‌پاسخ مانده است و رژیم ایران مایل نیست که اطلاعات استخراج‌شده منتشر گردد.

به گزارش رادیو فرانسه، خانم کَتی فاکس رئیس دفتر امنیت ترابری کانادا هیچ توضیحی در بارۀ محتوای جعبۀ سیاه هواپیمای اوکراینی نداد و فقط گفت: “کار در پاریس شاید به پایان رسیده باشد اما بسیاری از مسائل همچنان بدون پاسخ مانده است”.

او گفت: “ما از رژیم ایران خواسته‌ایم که اطلاعات برآمده از دستگاه‌های ثبت اطلاعات (متعلق به جعبه‌های سیاه) را هرچه زودتر منتشر کند”، اما به گفتۀ وی، تهران که رسماً رهبری تحقیقات را بر عهده دارد، اجازه نداده است که دفتر امنیت ترابری کانادا جزییاتی از اطلاعات به‌دست آمده را منتشر کند.

بنابراین گزارش، سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه نیز که به عنوان ارائه‌دهندۀ خدمات فنی در پرونده دخیل است، حق انتشار اطلاعات را ندارد.

واکنش خانواده‌ها به بازخوانی جعبه سیاه هواپیما

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی با صدور بیانیه‌ ای با اشاره به بازخوانی جعبه سیاه هواپیما در فرانسه خواهان تحقیقات جامع درباره جنایت سرنگونی هواپیما توسط سپاه پاسداران شدند.

در بخشی از بیانیه خانواده جان‌باختگان آمده است: رژیم ایران تمام تلاش خود را کرد که راز جنایتش را به جعبه سیاه تقلیل دهد هر چند بازخوانی جعبه سیاه اولین قدم در انجام تحقیقات نسبت به این جنایت است.

در ادامه بیانیه؛ انجمن خانواده‌ها با اشاره به شواهدی چون بازگذاشتن آسمان ایران در شرایط خطیر جنگی، اجازه دادن به پرواز هواپیمای خطوط هوایی اوکراین، شلیک چندین موشک به هواپیما، تخریب سریع صحنه سقوط و ترساندن شاهدان و سرکوب خانواده‌ها، تأکید کرده است که آنها صرفا به اطلاعاتی که از طریق جعبه سیاه به دست می‌آید، دل خوش نکرده‌اند.

این در حالی است که وزیر خارجه کانادا نیز اعلام کرد که اعتبار زیادی برای گزارش رژیم ایران در این زمینه قائل نیست و این موضوع نمی‌تواند فقط خطای انسانی باشد.

اسرار جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی استخراج شد

پس از شش ماه تعلل، رژیم ایران روز یک شنبه اعلام کرد که جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه فرستاده است. کشورهای کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا که بر روند کار نظارت دارند، اعلام کردند که این اقدام باید مدت‌ها پیش صورت می‌گرفت.

با این وجود اداره بررسی سوانح هوایی فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که کارشناسان این نهاد موفق شده‌اند صدای مکالمات درون کابین خلبانان هواپیمای اوکراینی را از جعبه سیاه این هواپیما استخراج کنند.

این نهاد فرانسوی در توییتی با اشاره به ضبط مکالمات درون کابین اعلام کرد که نه تنها صدای خلبانان، بلکه تمام اطلاعات درون دستگاه ضبط “جعبه سیاه” با موفقیت استخراج شده‌اند.

بنا به گزارشها، اداره بررسی سوانح هوایی فرانسه هنوز درباره محتویات و داده‌های استخراج‌شده سخنی نگفته است.

آگاهان می گویند که معلوم نیست در این جعبه چه اسراری وجود دارد که رژیم ایران ۵ ماه از ارایه آن خودداری ورزید

در همین حال وزیر خارجه کانادا، در گفت‌وگویی تلفنی در مورد گزارش مقامات رژیم ایران و اینکه شلیک موشک‌های سپاه پاسداران “خطای انسانی” بوده، به خبرگزاری رویترز گفته است: من به این گزارش چندان باور ندارم. این رویداد فقط یک خطای انسانی نبوده است. به نظر من این ساده کردن آن چیزی است که واقعا رخ داده است.

هشدار اروپا نسبت به خطای آتش به اختیاران هوایی

آژانس ایمنی حمل و نقل هوایی اتحادیه اروپا (EASA) در مورد خطر پرواز هواپیما های غیر نظامی و مسافربری در حریم هوایی ایران هشدار داده است.

به گزارش بلومبرگ، آژانس ایمنی حمل و نقل هوایی اروپا هشدار داد هواپیماهای مسافربری که از طریق حریم هوایی ایران پرواز می‌کنند ریسک این را دارند که به‌طور تصادفی توسط سیستمهای پدافند هوایی این کشور مورد هدف قرار بگیرند.

در خبرنامه EASA آمده است: “با توجه به وضعیت ناپایدار امنیتی و هماهنگی ضعیف بین هواپیمایی کشوری و عملیات نظامی ، خطر خطا در شناسایی هواپیمای غیرنظامی وجود دارد. با توجه به وجود سیستم های دفاع هوایی با فناوری پیشرفته ، توصیه می شود خطرات موجود برای هواپیما های غیر نظامی را با دقت ارزیابی کنید.”

پس از سقوط هواپیمای بوئینگ شرکت هواپیمایی اوکراین ، اوضاع در حریم هوایی ایران متشنج شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا