اجتماعی

سلطان ۴۰ ساله قبر در شهرری

سال‌هاست که قبر در شهر تهران و گورستان‌های اطراف آن با رشد قیمتی قابل توجهی همراه بوده و در حال حاضر متوسط قیمت قبر در گورستان‌های تهران ۱۷ تا ۷۰۰ میلیون تومان است.

آرمان ملی:‌ در روزهایی که «سلطان»‌ها در کشور ما زیاد شده و پس از دستگیری سلطان سکه، سلطان قیر، سلطان دلار، سلطان پوشاک و… مردم فکر می‌کردند که نسل این سلطان‌ها منقرض شده است، این‌بار از سلطان قبر رونمایی شد و این افراد به گورستان تاریخی ابن‌باویه به عنوان نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان بزرگ تهران مشغول گسترش کاسبی و درآمد هستند! «س.ح.ا» فردی است که به‌گفته مدیر آستان شیخ صدوق و آرامستان ابن بابویه، بیش از ۴۰ سال در این گورستان تاریخی سلطنت کرده است.

مافیای فروش قبر

سال‌هاست که قبر در شهر تهران و گورستان‌های اطراف آن با رشد قیمتی قابل توجهی همراه بوده و در حال حاضر متوسط قیمت قبر در گورستان‌های تهران ۱۷ تا ۷۰۰ میلیون تومان است. این گفته‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا، روز ۲۸ دی ماه سال گذشته اعلام داشت: «ادعای وجود قبرهای نجومی واقعیت ندارد و گران‌ترین قبری که در طول تاریخ ۴۷ ساله بهشت‌زهرا فروخته شده ۱۶میلیون تومان بوده آن هم در قطعات ۱ تا ۱۱۰ بوده که قدمت آنها بیش از ۳۰ سال است. همچنین در فاز دوم بهشت‌زهرا حداکثر قیمت قبور ۹میلیون تومان و در فاز سوم و قبور قیمت هر طبقه ۷۵۰هزار تومان است.» اما این روزها با نگاهی به سایت‌های فروش قبر با رقم‌های بالایی چون ۷۰۰میلیون تومان برای قبرهای بهشت زهرا مواجه می‌شویم و حتی فروشندگان از رقم‌های میلیاردی در معاملات قبر خبر می‌دهند. حجت‌الاسلام سیدعلی علامه، مدیر آستان شیخ صدوق و آرامستان ابن‌بابویه در توضیح این موضوع می‌گوید: سال‌هاست که فردی به‌نام «س.ح.ا» یا سلطان قبر ایران، در نزدیکی آرامستان ابن‌بابویه مغازه دارد، خود را مسئول دفن اموات در ابن‌بابویه، امامزاده عبدالله، شاه عبدالعظیم (ع) و بهشت‌زهرا (س) معرفی کرده و به نوعی نه تنها کنترل دفن اموات در کل پایتخت را در اختیار داشته، بلکه هماهنگی‌هایی در خارج از این مکان‌ها را نیز انجام می‌داد. وی در رابطه با دامنه گسترش فعالیت‌های آنها می‌افزاید: روز اول که ما به این مکان آمدیم، سند‌هایی را از سوی این فرد برای ما می‌آوردند که ما آنها را امضا نکردیم و بعد از این اتفاق از ادارات مختلف به ما فشار آوردند که چرا مقابل کار این فرد را می‌گیرید، بگذارید کارش را انجام دهد! آنها یک مافیای بزرگ فروش قبر را تشکیل داده بودند که بعد‌ها متوجه آن شدیم.

شاکیان به دادستانی مراجعه کنند

همچنین دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری، نیز در خصوص فرد معروف به سلطان قبر اعلام کرده است: استعلام برای شناسایی هویت فرد خاطی در خصوص خرید و فروش قبر انجام شده و مردمی که در این رابطه متضرر شده‌اند نیز برای شکایت باید به دادسرا مراجعه کنند. غلامرضا نوفرستی افزود: با توجه به اظهارات رئیس اداره اوقاف شهرستان ری در خصوص اخراج فرد خاطی، باید مدت فعالیت این شخص، میزان مبالغ دریافتی و تمام جزئیات مشخص شود. استعلامات لازم در خصوص شناسایی هویت، فعالیت و سمت این شخص از ادارات مربوطه انجام شده، اما بخش مهم این پرونده مربوط به شکایت شاکیان است که میزان مبالغ پرداختی را اعلام کنند تا تحقیقات به صورت جدی و با دقت انجام شود. نوفرستی تصریح کرد: هویت شخص هنوز مشخص نشده اما طبق تحقیقات فعلی، نام‌خانوادگی این فرد «امیری» است؛ ضمن آنکه باید توجه داشت که این‌گونه افراد با نام‌های گوناگون اقدام به چنین فعالیت‌هایی می‌کنند، لذا همکاری مردم در این موضوع بسیار قابل اهمیت خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا