اجتماعی

تعدادی کمی از کشاورزان مستمری بیکاری گرفته‌اند/ نخیلات شادگان در معرض خشک شدن هستند

مستمری بیکاری به تمامی کشاورزان مشمول این مستمری پرداخت نشده و دریافت کنندگان آن هم چیزی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان گرفته‌اند.

 به گزارش ایلنا، هوشنگ مقامسی (دبیر نظام صنفی کشاورزی شادگان) با بیان اینکه بخش کشاورزی نیز مانند سایر بخش‌ها از شیوع کرونا آسیب دیده است، عنوان کرد: این آسیب خود را در کاهش تولید که منجر به کاهش درآمد شده، نشان داده است.

او ادامه داد: درصدی از کشاورزان که مشمول قانون بیکاری بودند در سامانه‌های مربوط به مستمری بیکاری ثبت‌نام و مدارک خود را ارائه دادند، اما درصد کمی از آنها موفق به دریافت مستمری بیکاری شدند و رقم این مستمری هم نه به اندازه حداقل دستمزد که ماهانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است. کشاورزان نمی‌دانند مستمری چگونه محاسبه شده و چرا برخی مشمول دریافت آن نشده‌اند؟

دبیر نظام صنفی کشاورزی شادگان در بخش دیگری از اظهارات خود به کمبود نهاده‌های کشاورزی پرداخت و گفت: کود اوره برای استفاده کشاورزان در کاشت شلتوک و صیفی‌جات کمیاب و نایاب شده است و قیمت آن از ۴۰ هزار تومان به ۱۸۰ هزار تومان رسیده است. همچنین در تامین تراکتور با مشکل روبه‌رو هستیم، به گونه‌ای که در شادگان و در حالی که تقاضای بیش از ۲۰۰ تراکتور وجود داشت، فقط چهار تراکتور مهیا شد.

او به بحث حقابه و تامین آب لازم برای نخیلات شادگان نیز اشاره و عنوان کرد: سازمان آب ملزم به تامین آب کشاورزان است، اما عدم تامین آب باعث شده نه تنها محصول نخیلات در حال از بین رفتن باشد که خود درخت‌های نخل هم در معرض خشک شدن قرار گیرند. این در حالی است که هفت تا هشت سال طول می‌کشد که یک نخل به بار بنشیند و خشکی آنها خسارت هنگفتی به کشاورزان وارد می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا