اخبار

نخستین دور مذاکرات ایران و اوکراین

نخستین دور مذاکرات ایران و اوکراین درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران به پایان رسید. گفت‌وگوها در کی‌یف به نتایج مشخصی نرسیده است اما قرار است دور بعدی مذاکرات در تهران برگزار شود….

هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران که برای مذاکره در باره ابعاد گوناگون سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط موشک‌های سپاه پاسداران به کی‌یف رفته بود، از روز پنچشنبه، نهم مرداد (۳۰ ژوئیه) گفت‌وگوهای خود را با مقامات اوکراینی آغاز کرد.

بر اساس گزارش‌ها، مذاکرات در روز جمعه، امروز، نیز ادامه داشتند. در پایان این مذاکرات دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در کنفرانس مطبوعاتی اینترنتی با “خوشبینی محتاطانه” نسبت به مذاکرات برخورد کرد.

او گفت که “هنوز بسیار زود است در باره میزان پرداخت خسارت از سوی ایران چیزی بگوییم”. کولبا تاکید کرد که دو طرف مذاکره‌کننده توافق کرده‌اند که ایران باید “تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه” در باره آنچه که اتفاق افتاده را انجام دهد.

سرپرستی این هیات ایرانی به عهده محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران بود.

به گفته وزیر امور خارجه اوکراین این دور از مذاکرات با ایران حدود یازده ساعت ادامه داشته است. کولبا گفت: “البته اگر مذاکرات با ایران ناموفق باشد ، ما به دادگاه های بین المللی خواهیم رفت.” وزیر امور خارجه اوکراین خاطر نشان کرد که این “اما این طرح جایگزین است. و طرح اول مذاکره با ایران است”.

کولبا در اوایل هفته جاری نیز گفته بود که مذاکره کنندگان اوکراینی برای تسکین “درد و اندوه بستگان قربانیان”، قصد دارند حداکثر میزان خسارت را برای بازماندگان این حادثه به دست آورند.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ (هشتم ژانویه ۲۰۲۰) از تهران عازم کی‌یف بود، اما در حوالی تهران مورد اصابت دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. در این حادثه تمامی ۱۶۷ مسافر و نه خدمه هواپیما کشته شدند.

به گزاش رسانه‌های اوکراینی، در ملاقات هیأت ایرانی با یوگنی ینین، معاون وزیر امور خارجه و هیأت کارشناسی اوکراین در کی‌یف، ابعاد گوناگون فنی و حقوقی حادثه مورد بررسی قرار گرفت و در خصوص ادامه مسیر همکاری های دو کشور توافقات لازم به دست آمد.

گیوندوز مامدوف، معاون دادستان اوکراین نیز گفت، مقامات این کشور بر ضرورت بررسی همه‌جانبه و بی‌طرفانه سرنگونی هواپیما در اسرع وقت تاکید ورزیده‌اند.

به گفته مامدوف، برای این منظور ابزارهای قانونی ملی و بین‌المللی وجود دارد.

ایجاد کارگروه تحقیقاتی

به گزرش دویچه وله، دادستانی کل اوکراین اعلام کرد که نمایندگان دو کشور در کی‌یف بیش از هر چیز در باره جزئیات پیشنهادهای اوکراین تبادل نظر کرد‌ه‌اند.

از جمله موضوعات مورد بحث، ایجاد یک کارگروه تحقیقاتی مشترک برای تحقیقات، معاینات و بازجویی‌ها در داخل ایران بوده است.

قرار است دور بعدی مذاکرات در ماه اکتبر و در تهران برگزار شود.

پس از ماه‌ها کشمکش در باره ارسال جعبه‌های سیاه هواپیما به کشوری که قادر به بازگشایی و بازخوانی آنهاست، این وظیفه به کارشناسان فرانسه واگذار شد.

دفتر تحقیقات و بررسی ایمنی هوایی فرانسه روز دوم مرداد اعلام کرد کار بازخوانی و تحلیل داده‌های جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی با موفقیت خاتمه یافته و نتایج آن در اختیار نمایندگان جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

یوگنی ینین روز سوم مرداد در یک پیام توئیتری اعلام کرد بازخوانی داده‌های جعبه‌های سیاه با موفقیت انجام شده و “مداخله غیرقانونی” در پرواز ۵۷۲ را تائید می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا