فرهنگی

همنوا با کلهر؛ آنلاین و رایگان

کیهان کلهر امروز نه‌‌فقط برای موسیقی این مُلک که برای کشوری به نام «ایران» در سراسر جهان به نمادی راست‌‌قامت و مایه افتخار بدل شده آن هم نه‌‌تنها بابت جوایز پی‌درپی‌اش در عرصه هنر موسیقی که بابت آرمان‌هایی انسانی که سال‌های سال است دارد با سازش فریاد می‌زند….
او همین چندوقت پیش در حالی‌که برخی از هنرمندان شناخته‌شده عرصه موسیقی ایرانی روی صحنه تبلیغاتی غول‌های تجاری ایران رفتند و برای برگزاری کنسرتی آنلاین (به گفته برخی)درآمدی چندمیلیاردی داشتند، در صفحه اینستاگرامش برای مخاطبان ایرانی به سه‌تارنوازی پرداخت. پیش از آن هم اجرایی از پیش ضبط‌شده با همراهانش در گروه «جاده ابریشم» را در یوتیوب قرار داد تا علاقه‌مندان به موسیقی بتوانند در ایام قرنطینه تماشایش کنند. کلهر در این سال‌ها کم در مسیر هنر اجتماعی گام برنداشته است.
«شهر خاموش»اش در این چندساله بارها و بارها در سالن‌های مختلف کشورمان و البته شهرهای مختلف اروپا و آمریکا به روی صحنه رفته؛ همان آلبومی که دوازده سال قبل برای اولین‌بار در ایران منتشر شد.
او در آن اثر بیم و یکه‌خوردن را توأم با هم با سازش تصویر کرده و ققنوسی شده که از زیر خاکسترِ آتشی جانسوز برخاسته تا دهکده را از نو بنا کند. کلهر، غم و اندوه را زندگی کرده، پدر و برادر و خانواده‌اش را در بمباران تهران در سال‌های جنگ از دست داده و معنای رنج و فراق و سختی را با گوشت و پوست و استخوانش چشیده است.
حالا دوباره می‌خواهد با شهر خاموشش یک ایران نه، یک جهان را روشن کند.
او به بهانه اجرایی که قرار است چند روز بعد در آن، نه با خرید بلیت که به رایگان با همه مردم ایران همراه شود، یادداشت کوتاه نوشته.
کلهر در نوشته‌اش توضیح داده که بخشی از برنامه‌ آغازشده از سوی او و گروهش در ابتدای سال، برگزاری کنسرت برای هموطنان در شهرهای مرزی و از سرگیری اجراهای رایگان پیروِ تور قبلی در مناطق محروم بود که به‌دلیل شیوع بیماری محقق نشد.
حالا او خبر از اجرای مجازی و پخش رایگان آن در اینستاگرام و یوتیوب داده تا به قول خودش در این احوال، برای ساعتی، هم‌دلانه در کنار مردم ایران باشد. او از اجرا در دو مکان زیبا و خاطره‌انگیز در تهران و اصفهان هم خبر داده و گفته که به زودی از این دو مکان رونمایی خواهد شد. چقدر بعضی‌ها معلم‌های خوبی هستند برای هم‌صنفان‌شان، هرچند اگر مایل نباشند از آنان با عنوان معلم یاد شود!
چقدر تصادف جالبی است اجرای او با همراهی یکی از برند‌های شناخته‌شده پوشاک در ایران یعنی «هاکوپیان» دقیقا چند هفته بعد اجرای دو خواننده مشهور کشورمان یعنی همایون شجریان و سالار عقیلی با این تفاوت که آنها روی صحنه یکی از اپراتورهای تلفن همراه در کشورمان رفتند به بهانه دیدار با طرفدارانشان مخاطبان را ناگزیر کردند به تهیه بلیت‌های پانزده‌هزارتومانی و حالا کلهر قرار است با علاقه‌مندانش در جای‌جای این کره خاکی دیدار کند منتها بدون ‌این‌که لازم باشد طرفدارانش ریالی هزینه کنند.
آنها می‌توانند از صفحه اینستاگرام کلهر یا صفحه یوتیوب او این دو اجرا را به رایگان ببینند.
کلهر در پست اینستاگرامی‌اش نوشته: «دوشنبه سیزدهم مرداد ماه، شهر خاموش را در خانه‌هایتان می‌نوازیم. فروردین نود و هشت و در شروع تور «شهر خاموش» قرار بر رفتن به اغلب شهرهای کشورمان را داشتیم که بخشی از برنامه‌مان نیز کنسرت برای هم‌وطنان در شهرهای مرزی و از سرگیری اجرای رایگان پیرو تور قبلی در مناطق محروم بود که به دلیل شیوع بیماری امکان‌پذیر نشد.
از این‌رو تصمیم بر ادامه این اجرا به صورت پخش زنده در فضای مجازی با امکان دسترسی رایگان برای همه مخاطبان در اینستاگرام و یوتیوب گرفتیم تا در این احوال برای ساعتی همدلانه در کنار بنوازیم و بشنویم و به این منظور دو مکان زیبا که برای تمام ایرانیان خاطره‌انگیز و عزیز است را در تهران و اصفهان انتخاب کردیم که اطلاعات آن متعاقباً به شما عزیزان اعلام می‌شود».
کیهان کلهر آخرین بار در موزه آبگینه تهران به سه‌تارنوازی پرداخت و مخاطبان توانستند اجرای او را به شکل آنلاین ببینند. آن اجرا هم از صفحه اینستاگرام کلهر پخش می‌شد و کسی مجبور به پرداخت پول برای تماشای آن اجرا نبود.

همدلی – رضا نامجو

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا