بین‌المللی

حضور نظامیان آمریکا در لهستان دائمی می‌شود

وزارت دفاع لهستان اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا با استقرار حدود هزار سرباز اضافی، حضور نظامی خود در این کشور اروپایی را دائمی می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، وزارت دفاع لهستان اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا با استقرار حدود هزار سرباز اضافی، حضور نظامی خود در این کشور اروپایی را دائمی می‌کند.

لهستان با توجه به رفتار همسایه ‌شرقی‌اش، روسیه و تهدیدهای فزاینده این کشور به ویژه از سال ۲۰۱۴ که شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد، اکنون به فکر گسترش پیوندهای دوجانبه دفاعی با آمریکا افتاده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا نیز روز ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد) در دیدار با «آندژی دودا» رئیس‌جمهوری لهستان در کاخ سفید، موافقت او را برای گسیل هزار سرباز آمریکایی دیگر به خاک لهستان جلب کرده بود.

مذاکرات دو کشور در مورد محل دقیق استقرار کل نیروهای آمریکایی و جزئیات مشارکت پولی لهستان سال‌ها طول کشیده بود. اما :ماری مارتز بلاژاک» وزیر دفاع لهستان روز جمعه گفت: «ما این کار را کردیم. ما مذاکرات مربوط به همکاری‌های نظامی را به پایان رساندیم.»

در حال حاضر لهستان میزبان سپاهی از سربازان آمریکایی به تعداد بیش از چهار هزار نفر است و با حضور دائمی ارتش آمریکا در لهستان که موضوع توافق جدید دو کشور است، شمار این نیروها به حداقل پنج هزار و ۵۰۰ نفر خواهد رسید؛ توافقی که احتمالا برای لهستان نیز بار مالی بیشتری خواهد داشت.

در این بیانیه وزارت دفاع لهستان آمده است: «این توافق همچنین شامل افزایش دادن ظرفیت تخصصی نیروهای لهستانی در زمینه‌های شناسایی و فرماندهی و نیز دربرگیرنده این شرط است که در صورت افزایش تهدید علیه لهستان، شمار بیشتری از نیروهای آمریکایی به این کشور بیایند.»

جزئیات مالی توافق جدید آمریکا و لهستان در بیانیه وزارتخانه فاش نشده است.
ارتش آمریکا روز چهارشنبه از طرح خود برای خروج حدود ۱۲ هزار سرباز این کشور از خاک آلمان خبر داد و اعلام کرد که بخشی از این نیروها احتمالا به لهستان یا کشورهای بالتیک منتقل می‌شوند. در بیانیه‌ای که دولت لهستان روز جمعه منتشر کرد، اعلام نشده که هزار سرباز آمریکایی جدید قرار است از کجا وارد این کشور عضو اتحادیه اروپا شوند و مشخص نیست که آیا این نیروها بخشی از سربازانی هستند که در آلمان حضور دارند و قرار است از آنجا خارج شوند یا نه.با این حال مقام‌های واشنگتن پیش از این تأکید کرده بودند که توافق با لهستان و تصمیم به بیرون کشیدن بخشی نیروهای آمریکایی از آلمان دو موضوع جداگانه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا