گوناگون

سوالات بی‌پاسخ درباره یک جسد

اطلاعات کامل در خصوص علت مرگ قاضی منصوری، تا دو هفته آینده تکمیل خواهد شد. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در پاسخ به سوالی درباره علت مرگ قاضی منصوری، اشاره کرد که چون در حوزه سم‌شناسی و پاتولوژی فرآیندهای آزمایشگاهی طولانی است، امیدواریم بتوانیم در یکی دو هفته آینده پاسخ را به مراجع قضایی اعلام کنیم. به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضائیه، عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در حاشیه مراسم رونمایی از مستند کاشف در خصوص نقش و جایگاه پزشکی قانونی در پرونده‌ها عنوان کرد از حدود ۱۰روز پیش که جنازه متوفی منتقل شد، بررسی‌های اولیه و معاینه جسد انجام شده است و به جهت این‌که در حوزه سم‌شناسی و پاتولوژی فرآیندهای آزمایشگاهی برای آماده‌سازی لام‌های تشخیصی طولانی است، امیدواریم بتوانیم در یکی دو هفته آینده پاسخ را به مراجع قضایی اعلام کنیم….
به گزارش همدلی، او در پاسخ به این سوال که آیا زمان مرگ را تشخیص داده‌اید؟ گفت که تا زمانی که آزمایش‌ها برای ما مشخص نشود، زمان را مشخص نمی‌کنیم. مسجدی همچنین در خصوص تحویل جسد به خانواده نیز اشاره کرد که با دستور مقام قضایی تحویل شده و موضوع در دادسرای جنایی در حال بررسی است. او اضافه کرد که بعد از تشخیص هویت قطعی و با دستور مرجع قضایی جسد به خانواده تحویل داده می‌شود. مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در مورد پرونده قاضی منصوری عنوان کرد که روال این پرونده در حال طی شدن است و قوه قضائیه موشکافانه در حال پیگیری پرونده است، اما از آنجا که بخشی از کار در اختیار قوه قضائیه نیست و محل وقوع این جنایت در خارج از مرزهای ما بوده است، قدری کار با کندی پیش می‌رود که طبیعی است. او اضافه کرد که ما نیز به عنوان کمیسیون امنیت ملی درباره این موضوع در تماس و ارتباط هستیم.
در این زمینه چندی پیش، دادستانی تهران درباره انتقال جسد قاضی منصوری به کشور اطلاعیه‌ای صادر کرده بود و در آن عنوان کرده بود که جسد نام‌برده پس از انجام تشریفات قانونی و انتقال از کشور رومانی به ترکیه و سپس از طریق فرودگاه امام خمینی(ره) وارد کشور شده و بلافاصله با دستور معاون دادستان تهران جهت تشخیص هویت به پزشکی قانونی منتقل شده است. در گزارش پزشکی قانونی آمده بود که با معاینه دقیق جسد و تصویربرداری و اقدامات پزشکی و تشخیصی صورت پذیرفته مشخص شد ه است که اولا بر اساس ظواهر، جسد متعلق به آقای غلامرضا منصوری می‌باشد و ثانیاً بررسی‌ها حاکی از آن است که او از مکان بلندی سقوط نموده است چرا که شکستگی در سر و صورت و تنه (کتف راست و چپ و استخوان‌های صورت) با تصویربرداری رویت شده است. در ادامه این بیانیه آمده بود که نمونه‌های سم‌شناسی و آسیب‌شناسی جسد نیز اخذ گردیده و جهت احراز هویت علمی، نمونه DNA از جسد اخذ شده تا با حضور اولیا دم، تطبیق نمایی شود. غلامرضا منصوری یکی از متهمین پرونده فساد موسوم به پرونده اکبر طبری بود که در زمانی که برای معالجه در رومانی به سر می‌برد، در حادثه‌ای کاملا مشکوک کشته شد. مرگی که البته علت اصلی آن با شائبه‌های زیادی روبه‌رو شد. در این حادثه، پلیس اینترپل ایران بلافاصله از اینترپل رومانی درخواست بررسی و پیگیری ماجرا را کرده بود. نهایتا با انتقال جسد به کشور، کار تحقیقات پزشکی بر روی آن همچنان ادامه دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا