بین‌المللی

واکنش پارلمان اروپا به تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از آلمان

رئیس بزرگترین فراکسیون پارلمان اروپا در واکنش به تصمیم “دونالد ترامپ” برای بازگرداندن نیروهای آمریکایی از خاک آلمان خواستار تشکیل نیروهای عملیاتی اروپایی به فرماندهی این اتحادیه شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، “منفرد وبر”، رئیس فراکسیون حزب مردم پارلمان اروپا در واکنش به تصمیم آمریکا برای خروج بخشی از نیروهای خود از خاک آلمان خواستار استقلال امنیتی بیشتر اروپا شده و گفت: اروپا باید حالا بیشتر به دفاع از خود فکر کند. تصمیم آمریکا برای بازگرداندن نیروهای آمریکایی از خاک آلمان ما را مجبور به عمل می کند.

این مقام پارلمان اروپا تاکید کرد که اروپا باید حالا مشخص و دقیق عمل کند. به گفته وی تشکیل یک گروه عملیاتی اروپایی تحت فرماندهی اتحادیه اروپا باید حالا انجام شود.

وی در گفتگو با یک رسانه آلمانی تاکید کرد: ما اروپاییان باید بالاخره بیدار شویم. مهم نیست که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چگونه پیش رود ؛ بهر حال آمریکا دیگر به نقش خود به عنوان پلیس جهانی باز نمی گردد.

وبر این انتقاد که اروپا هزینه کمی برای دفاع از خود انجام می دهد را بجا دانسته و گفت: قید و شرط های پارلمان آلمان می تواند در این راستا الگویی برای اروپا باشد. این بدین مفهوم است که نیروهای امنیتی اروپا تنها می توانند برای عملیاتی اعزام شوند که پارلمان اروپا برای آن چراغ سبز نشان دهد.

مقامات آلمانی واکنش‌های انتقاد آمیزی به تصمیم ترامپ برای بازگرداندن بخشی از نیروهای خود از خاک آلمان نشان داده و درخواست‌هایی برای قطع همکاری‌های تسلیحاتی با واشنگتن مطرح شده است.

وزیر دفاع آمریکا چندی پیش اعلام کرد بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، حدود ۱۲ هزار نظامی آمریکایی خاک آلمان را ترک خواهند کرد که حدود ۵۶۰۰ نفر از آنها در دیگر کشورهای عضو ناتو مستقر خواهند شد.

مارک اسپر در خصوص برنامه جابجایی بخشی از نیروهای آمریکایی مستقر در آلمان به خبرنگاران گفت: «بر اساس برنامه‌ریزی یوکام [ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی در اروپا] تقریباً ۱۱۹۰۰ نیروی نظامی از آلمان خارج خواهند شد و تعداد نیروها از ۳۶ هزار نفر به ۲۴ هزار نفر کاهش خواهد یافت.»

این تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتقادهای فراوانی روبرو شده و بحث های زیادی را در دولت ائتلافی آلمان درباره چگونگی واکنش در برابر این تصمیم ترامپ ایجاد کرده است.

ایالت های بایرن، بادن-وورتمبرگ و راینلند –فالتز آلمان بخصوص تحت تاثیر این تصمیم ترامپ قرار می گیرند. قرار است مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در اروپا از آلمان به مونس بلژیک منتقل شود. یکی از مقرهای نظامی ناتو در حال حاضر در این منطقه قرار دارد.

احتمالا بر اساس تصمیمات اتخاذ شده مرکز فرماندهی آفریقا هم از اشتوتگارت آلمان به جای دیگری منتقل خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا