زحمتکشان

حقوق کارگران ‌هفت‌تپه همچنان در تعلیق

باید با سیاست فریبکارانه و تفرقه آمیز رژیم ولایت فقیه در قبال جنبش کارگری و سندیکایی با اتحاد عمل فراگیر مبارزه کرد. فعالان سندیکایی و همهٔ نیروهای مدافع حقوق کارگران و زحمتکشان می‌توانند و باید از فریاد حق طلبانهٔ کارگران اعتصابی هفت تپه و دیگر موارد مشابه حمایت کنند. تقویت جنبش کارگری و سندیکایی با تشدید مبارزه و ارتقاء سطح سازماندهی و استقلال عمل طبقاتی امکان پذیر است…

همدلی: اعتراض کارگران کشت و صنعت نیشکر ‌هفت‌تپه در حالی دارد به ۶۰روز نزدیک می‌شود که روز گذشته قائم‌مقام مدیرعامل این شرکت دلیل به تعویق افتاده حقوق کارگران را مسدود بودن حساب‌های بانکی شرکت ‌هفت‌تپه توسط قوه قضائیه اعلام کرد. اظهار نظری که با واکنش دستگاه قضاء رو‌به‌رو شد، قوه قضائیه معتقد است اگر مسئولان این شرکت بخواهند می‌توانند حقوق کارگران ‌هفت‌تپه را پرداخت کنند.
شرکت کشت و صنعت نیشکر ‌هفت‌تپه طی روزهای گذشته به دلیل اعتصاب کارگران این شرکت با حواشی زیادی همراه بوده است. تقریباً از اواخر خرداد ماه کارگران این شرکت با تجمع در محل فرمانداری شوش ضمن طلب حقوق معوقه خود، درخواست داشتند که ‌هفت‌تپه از بخش خصوصی خارج شود و یک بار دیگر به دولت بازگردانده شود. آنها معتقدند عدم کفایت مدیران فعلی سبب شده شرایط تولید و همچنین پرداخت دستمزدهای کارگران روزهای خوشی نداشته باشد.
اما آنطور که از اظهار نظر دیروز قائم مقام مدیرعامل شرکت ‌هفت‌تپه برمی‌آید، او معتقد است وقتی حساب‌های این شرکت مسدود است آنها نمی‌توانند حقوق کارگران ‌هفت‌تپه را پرداخت کنند. امیرحسین اسدبیگی در حالی روز گذشته در گفت‌وگویی با شبکه خبر به ماجرای این روزهای این کارخانه پرداخت که مدعی شد: «حقوق کارگران تا اردیبهشت ماه به روز پرداخت شده؛ اما از این تاریخ به نادرست برای ما پرونده قضایی تشکیل شد و حساب‌های بانکی ما را بستند و نتوانستیم حقوق‌ها را پرداخت کنیم.»
این در حالی است که گزارش‌ها از جلسات رسیدگی به اتهام ۲۱ متهم کلان ارزی کاملاً بر خلاف ادعایی است که قائم مقام این شرکت آن را مطرح می‌کند. آنطور که ایسنا گزارش داده در دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات ۲۱متهم کلان ارزی، قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم اسدبیگی گفته که «آزادی شما برای پرداخت حقوق کارگران است و حقوق‌ها باید پرداخت شود.»
رئیس دادگاه به اسدبیگی یادآور شده که «این حساب که تخلف ارزی در آن صورت گرفته توقیف است شما منابع دیگری هم دارید و از آن می‌توانید حقوق را پرداخت کنید. تا شما را احضار می‌کنیم حقوق کارکنان را دو ماه عقب می‌اندازید. از وقتی که در اردیبهشت ماه دادگاه تشکیل شده است پرداخت حقوق را عقب انداخته‌اید و این کار را برای فشار به دادگاه انجام می‌دهید. این ده میلیون یوآن اسنادش وجود دارد و این پول ماحصل خرید و فروش ارز است. برای دادسرا امکان دادن مجوز برای این پول وجود ندارد، شما از منابع و حساب‌های دیگری که دارید پول را پرداخت کنید.»
همچنین روز گذشته محمدباقر الفت، معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به سخنان قائم‌مقام مدیر عامل شرکت ‌هفت‌تپه واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا این مقام مسئول در قوه قضائیه در خصوص پرداخت معوقات کارگران عنوان کرد که «در هشت ماه گذشته هر زمان که هیات مدیره شرکت ‌هفت‌تپه اراده‌ای برای پرداخت حقوق کارگران خود داشته است، از نظر قوه قضائیه هیچ مانعی در این مسیر وجود نداشته و هیچ دخالتی صورت نگرفته است.»
وی یادآور شد که «بنابراین آنها می‌توانند از محل اموال شرکت ‌هفت‌تپه، زمینه را برای پرداخت حقوق کارگران خود فراهم کنند و در این مسیر از نظر قوه قضائیه هیچ مانعی وجود ندارد.» این طور که از صحبت‌های قاضی مسعودی‌مقام و دیگر مقامات قوه قضائیه مشخص است گردانندگان فعلی ‌هفت‌تپه منابع مالی دیگری دارند که اگر بخواهند می‌توانند تمام معوقات این چند ماه گذشته را به کارگران این شرکت پرداخت کنند. کارگرانی که حالا چیزی نزدیک به دو ماه است که هر روز در تجمع‌های اعتراضی در تلاش هستند که صدای خود را به گوش مسئولان برسانند، تلاشی که سبب شد چند روز قبل سه عضو مجلس شورای اسلامی با حضور در یکی از تجمع‌های اعتراضی به پای درددل این کارگران بنشینند تا این‌که شاید گره‌ای از مشکلات آنها باز شود.
در همین رابطه به گزارش تسنیم، احمد نادری نماینده تهران و عضو کمیسیون آموزش مجلس در واکنش به حضورش در میان این کارگران وعده پیگیری مطالبات آنها را از طریق قوه قضائیه داد، او بیان کرد: «برای پیگیری تداوم تولید و پرداخت معوقات این کارگران با آیت‌الله رئیسی جلسه خواهیم گذاشت تا قوه قضائیه به این مسئله ورود جدی داشته باشد و با عاملان این وضعیت برخورد قاطع کند.»
نادری همچنین با اشاره به این‌که «اگر یک کارگر زحمتکش ۳ ماه حقوق نگیرد، زیبنده نیست و در این شرایط واقعا خانواده این کارگران در مشقت هستند و امیدواریم بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.» گفت که اگر در ادامه مشکلات آنها هم حل نشود «خودمان بین این کارگران در تجمع حضور خواهیم داشت.» مشکلاتی که علی خضریان دیگر نماینده تهران وعده داده که در صحن مجلس آن را پیگیری کنند. در این رابطه تسنیم به نقل از خضریان نوشته که «در مجموع قرار شد در هفته جاری موضوع ‌هفت‌تپه را به شکل ویژه در مجلس پیگیری کنیم و انشاءالله بتوانیم به راه‌حل‌های خوبی برسیم. همچنین مقرر شد پیگیری را با قوه قضائیه صورت دهیم تا ماجرای ‌هفت‌تپه در دو وجه پرداخت سریع بخشی از معوقات کارگران و تعیین تکلیف وضعیت ‌هفت‌تپه با توجه به برخی اقداماتی که در ۵ سال گذشته انجام شده و یک جوری نااهلی را در کسانی که کارخانه به آنها واگذار شده نشان می‌دهد که این مسئله می‌تواند به مراتب از ساماندهی حقوق کارگران نیز در برخی بخش‌ها مهم‌تر باشد. چرا که آینده تولید نیشکر این منطقه و اشتغال پایدار این منطقه به این کارخانه وابسته است.» همچنین عضو دیگر مجلس شورای اسلامی که با حضور در میان کارگران معترض سعی کرده گوش شنوایی برای آنها باشد در واکنش به مشکلات کارگران نیشکر ‌هفت‌تپه گفته که «این کارگران از وعده‌های توخالی عصبانی بودند اما گوش‌شان هنوز شنوای حرف حق است و به عدالت امید دارند. تا آخر برای احقاق حقوق قانونی‌شان در کنارشان خواهیم ماند.»
حال باید دید طی روزهای آینده شرایط کارگران کشت و صنعت نیشکر ‌هفت‌تپه به کجا می‌رسد و آیا به مطالبات آنها پاسخی داده می‌شود، یا این‌که این حضور سرزده در میان آنها را هم باید به حساب تبلیغات گذاشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا