حقوق بشر

غیبت قاضی در دادگاه محمود صادقی

محمود صادقی، نماینده سابق مردم تهران که متهم به تبلیغ علیه نظام شده بود دیروز برای جلسه محاکمه خود راهی دادگاه شد اما قاضی دادگاه او نیامد. صادقی می‌گوید که ساعت ۹ صبح به دادگاه انقلاب شعبه ۲۸ مراجعه کردم، نماینده دادستانی نیز حضور داشت، منتظر ماندم، اما به علت عدم حضور قاضی جلسه برگزار نشد. ….

محمود صادقی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر درباره علت محاکمه خود گفته «موضوع این اتهام جملاتی تقطیع شده از سخنرانی من در دانشگاه امیرکبیر در تاریخ ۱۵ آذر ۹۵ پیرامون آسیب‌شناسی علل شیوع فساد در دستگاه‌های اجرایی و قضایی است. سر وقت رفتم دادگاه قاضی نیامد. جلسه برگزار نشد!»
نماینده سابق تهران همچنین در گفت‌وگو با برنا توضیح داده: «نکته قابل ذکر این است که نخستین جلسه دادگاه در مهر ماه سال گذشته برگزار شد. در آن جلسه اعتراضم بر این بود که اتهام تبلیغ علیه نظام ضمن کیفرخواست واحدی در دادگاه کیفری دو (کارکنان دولت) به من تفهیم شده است و قاضی شروع به رسیدگی کرد، لذا نمی‌شود به یک اتهام در دو دادگاه رسیدگی شود. ضمن این‌که این اتهام، مشمول قانون جرم سیاسی است و باید در دادگاه صالح با حضور هیات منصفه به آن رسیدگی شود.»
به گزارش همدلی، محمود صادقی مطرح کرد: «پس از آن جلسه مطلع شدم دادگاه انقلاب قرار عدم صلاحیت صادر کرده و پرونده را به دادگاه کیفری دو عودت داده است. دادگاه کیفری دو هم در رأی مورخ ۲۷ بهمن ۹۷ در چهار مورد، جمعا بنده را به ۲۱ ماه حبس و ۱۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرد و در مورد بقیه اتهامات مندرج در کیفرخواست، از جمله اتهام تبلیغ علیه نظام بعلت فقدان سوء نیت مرا تبرئه کرد که متعاقبا این رأی در دادگاه تجدیدنظر، تأیید و قطعی شد. عجیب این‌که همزمان با صدور رأی دادگاه تجدیدنظر از شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای من اخطاریه‌ای آمد که موضوع همان اتهام تبلیغ علیه نظام بود.»
صادقی افزود: «طبق این اخطاریه که برای امروز سیزدهم مرداد ساعت تعیین وقت شده بود در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب حاضر شدم، اما قاضی دادگاه نیامدند و جلسه برگزار نشد.» در این میان اوایل اردیبهشت ماه سال جاری خبری درباره شکایت آیت‌الله آملی لاریجانی، ‌‌رئیس سابق قوه قضائیه از محمود صادقی نماینده تهران و به دنبال آن صدور حکم «۲۱ ماه حبس و ۱۰ میلیون تومان جزای نقدی» منتشر شد که به دنبال انتشار این موضوع، صادقی ضمن تایید آن ابراز تعجب کرد که چطور این موضوع به یک رسانه درز پیدا کرده است، چون این حکم ۲۷ بهمن سال گذشته صادر شده و در مرحله بررسی دادگاه تجدید نظر بوده و او نمی‌خواسته به دلیل شرایط بحرانی کشور با شیوع کرونا آن را رسانه‌ای کند. اما چهارم اردیبهشت ماه محمود صادقی از اتهام مربوط به حساب‌های قوه قضائیه تبرئه شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا