اخبار

اوضاع کشور؛ دروغ‌های روحانی باور نکردنی است!

روحانی: اقتصاد ایران در مقایسه با کشورهای غربی، در جریان شیوع ویروس کرونا، «تاب‌آوری بالاتری» داشت.برخلاف دروغ‌گویی و خوش‌خیالی‌های سران “نظام” اسلامی، به موازات بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در ایران، فاجعهٔ انسانی دیگری نیز در ابعادی بسیار گسترده در شکل سونامی بیکاری و فقر فراگیر در شرف وقوع است.حاکمیت اسلامی ثابت کرده است که قادر به مهار و کاهش و از میان بردن ضربه‌های دهشتناک اقتصادی بر زندگی زحمتکشان نیست، به‌ویژه که خودش هم از لحاظ سیاسی در وضعیت نامتعادلی قرار گرفته است. اصولاً برای دولت روحانی و سران “نظام”، در مسیر حفظ منافع نجومی لایه‌های فوقانی بورژوازی دلال و رانت‌خوار و ادامه دادن “اقتصاد سیاسی” ضدمردمی کنونی که بقا و دوام حکومت به آن متکی است، وضعیت فلاکتبار مردم مطرح نیست…

به گزارش رادیو فرانسه، حسن روحانی، بر این باور است که «محور اصلی جنگ روانی دشمنان»، «القاء ناکارآمدی دولت و نظام وضعیف جلوه دادن موفقیت‌های بزرگ کشور» است. به گفته حسن روحانی، «تلاش جریان مرموز ناامیدساز»، «ترسیم آینده مبهم و غیرواقعی از کشور» است. به گفته رییسروحانی در دوران شیوع ویروس کرونا نیز اقتصادی ایران «تاب‌آوری بالاتری» نسبت کشورهای غربی داشته است.

روحانی روز سه‌شنبه ۱۴ مردادماه ۱۳۹۹، در نشست ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با اشاره به اظهارات علی خامنه‌ای، رهیر جمهوری اسلامی ایران، که همواره بر «اهداف شوم کوتاه مدت و بلند مدت دشمنان دیرینه ملت ایران برای جلوگیری از پیشرفت اقتصادی کشور» تاکید دارد، گفت: «دو جریان تحریف و تحریم همزمان به دنبال محقق کردن این هدف از طریق توقف حرکت اقتصادی کشور و سیاه‌نمایی نسبت به دستاوردها و یأس نسبت به آینده هستند».

حسن روحانی، نمونه‌های «جریان تحریف» را «ناامید کردن مردم و تضعیف رزمندگان خط مقدم جبهه نبرد اقتصادی» عنوان نمود که (به گفته او) «در یک جنگ فرساینده، هوشمند و سخت اقتصادی» بعنوان «ستون پنجم دشمن» عمل می‌کنند.

روحانی، با بیان اینکه «ستون پنجم دشمن» در تلاش است تا مردم را «در یک جنگ فرساینده»، «ناامید» سازد، افزود: محور اصلی جنگ روانی دشمنان، پس از شکست و عدم موفقیت در تحقق اهداف اساسی جنگ اقتصادی، القاء ناکارآمدی دولت و نظام و تحریف وانکار توانایی‌ها و موفقیت‌های بزرگ کشور است.

حسن روحانی که از تلاش «جریان مرموز ناامیدساز» برای «تحریف در مانع‌تراشی‌های اقتصادی در دوران تحریم» سخن می‌گفت، بر این باور است که «تحریم‌کنندگان»، «بیش از همه شکست خود را شاهدند».

به گفته او، «ترویج پی‌درپی شایعات، سیاه نمایی از طریق ارائه آمار و اطلاعات نادرست و القای ناتوانی و ناکارآمدی و شکاف میان مسوولان و قوای کشور و مهمتر از همه ایجاد فاصله میان مردم و مسوولان، به نوعی حرکت در راستای تحقق توطئه دشمنان علیه کشور ونظام است».

رییس دولت ایران، با تاکید بر اینکه «ملت بزرگ ایران همواره پشتیبان نظام و مسئولان» است، لزوم «انسجام میان همه مسئولان در مقابله موثر با عملیات جنگ روانی، تحریم و تحریف دشمنان» را یادآوری کرد.

حسن روحانی، ‌فشارهای حداکثری دولت دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را «اعمال فشار بی‌سابقه و جنگ تمام عیار اقتصادی» عنوان نمود و از «مدیریت» کشور در شرایط «کاهش چشم‌گیر اتکا به درآمد نفت» یاد کرد که (به گفته او) دولت «علاوه بر تامین مایحتاج ضروری و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، جریان صادرات غیرنفتی را ادامه داده و از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری» کرده است.

حسن روحانی، افتتاح و راه اندازی «طرح‌های بزرگ در بخش‌های مختلف» را که در «پنجشنبه‌های جهش تولید» در سراسر کشور انجام می شود، «خاری در چشم دشمنان» برشمرد، و این اقدامات را عامل «عصبانیت دشمن» دانست.

در مقایسه با جهان، اقتصاد ایران تاب‌آوری بالاتری داشت

حسن روحانی، در نشست روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد، با اشاره به «آسیب‌های سنگین شیوع کرونا بر اقتصاد جهان و حتی کشورهای پیشرفته و قدرتمند»، از اقدامات دولت «همزمان با نبرد در جبهه تحریم و اعمال فشار اقتصادی و مقابله با بیماری ویرانگر کرونا، یاد کرد که (به گفته او) دولت «چه در زمینه پیامدهای اقتصادی و چه در زمینه حفظ سلامت مردم، موفقیت‌های غیرقابل انکار و به اذعان دیگر کشورها پیشرفت‌های چشمگیری داشته است».

در پی ادامه بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، گزارش‌های منابع داخلی حاکی از افزایش اعتصابات کارگری در کشور است. معترضان و اعتصاب‌کنندگان خواهان دریافت حقوق معوقه خود هستند. بسیاری از کارگران به مدت چندین ماه است که هیچ دستمزدی دریافت نکردند.

روحانی، در عین حال بار دیگر «جریان تحریم و تحریف» را به تلاش برای «انکار و تضعیف این دستاورد داخلی و بین‌المللی» متهم کرد و یادآوری کرد که مقایسه «سقوط تولید ناخالص داخلی در اروپا و آمریکا»، «به خوبی نشان می‌دهد که در این ابتلا جهانی، اقتصاد ایران تاب‌آوری بالاتری را به نمایش گذارده است».

در گزارش بانک جهانی که در ماه خرداد منتشر شد، آمده است که اقتصاد ایران، برای سومین سال متوالی به میزان ۵.۳ درصد سقوط می‌کند. به گفته کارشناسان اقتصادی، اقتصاد ایران حتی پیش از بیماری کووید ۱۹ در شرایط به شدت اضطراری به سر می‌برده و این بیماری مصیبتی است که بر مشکلات پیشین اقتصاد ایران افزوده است.

بحران وضعیت اقتصادی ایران، بنا بر اظهارنظرهای داخلی، از جمله وزیراقتصاد ایران، با آسیب‌های جدی روبرو است.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران، در خرداد ماه، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ایران، گفته بود: بیماری کرونا، ۱۵ درصد به تولید ناخالص داخلی آسیب وارد آورده است.

در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، ‌رییس فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی، به گزارش خبرگزاری ایلنا،‌ ضمن هشدار نسبت به «اقتصاد ضعیف کشور» گفته بود: باید بین سلامت و اقتصاد تعادل برقرار کنیم تا اقتصاد دچار فروپاشی نشود».

مردم احساس قربانی شدن می ‌کنند

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیأت ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی امروز با اشاره به فساد گسترده حاکم بر اقتصاد کشور به روزنامه اعتماد گفت: گاهی اتفاقی رخ می‌دهد که نمی‌دانم منشاء آن کجاست؟ کسانی با یک تلفن زدن روزانه میلیاردها تومان به جیب می‌زنند.

این روزنامه در مطلبی نوشت: زمین خوردن بسیاری از حوزه‌های اقتصادی، باعث ایجاد بحران های خاص اجتماعی و حتی سیاسی و امنیتی می‌شود. دیر زمانی نمی‌پاید که این در هم پیچیدگی‌های مسائل، با سقوط یک مهره، به ریختن دومینوهای متعدد منجر می‌شود و چنان که در مواردی مثل آبان ۹۸ دیدیم هر چالشی، می‌تواند بحران بزرگی بسازد.

روزنامه آفتاب یزد نیز به ‌نقل از یک کارشناس نوشت: جامعه ما در حال حاضر با امواج مختلفی از اضطراب و نگرانی روبه‌رو است. اعتماد عمومی به مسئولان کم رنگ شده. آنها احساس قربانی شدن می‌کنند. مهمترین خطر زمانی است که اعتماد بین مردم و مسئولان کمرنگ شود. و این به‌صورت یک بغض و خشم فرو خورده در مردم پیدا شده به همین دلیل مردم همه عصبی هستند و واکنش تندخویانه دارند. مثلا یکی از این خشم‌ها به واسطه این هست که اگر کشور مذهبی داریم چرا در آن این‌قدر اختلاس هست. چرا من الآن از حداقل‌ها برخوردار نیستم ولی فلان کس میلیاردها میلیارد اختلاس کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا