اخبار

دست‌کم ۶۰ کشته و بیش از ۳۰۰۰ زخمی در انفجارهای مهیب بیروت

چه کسی در پشت پرده انفجار بیروت قرار دارد؟. وزارت بهداشت لبنان در آخرین گزارش خود شمار کشته‌ها را دست‌کم ۶۰ نفر  و آمار زخمی‌ها را نیز بیش از ۳۰۰۰ نفر اعلام کرد.دو انفجار مهیب در منطقه بندری بیروت دست‌کم ۶۰کشته و ۳۰۰۰ زخمی برجای گذاشتند. یکی از انفجارها در انبار مواد منفجره رخ داده باشد. به‌نظر می‌رسد این انفجارها یک خرابکاری عمدی بوده است…

شامگاه سه‌شنبه ۱۴ مرداد (چهارم اوت) انفجاری مهیب پایتخت لبنان را به‌لرزه درآورد. به گزارش خبرگزاری‌ها، شدت انفجارها به حدی بوده است که شیشه‌های ساختتمان‌ها در مسافت چند کیلومتری خرد شده‌اند.به گزارش خبرگزاری فرانسه دو انفجار بزرگ امروز در نزدیکی بندر بیروت روی داد که بر اثر آن دستکم تا کنون ۵۰ نفر کشته و حدود ۲۷۵۰ تن دیگر نیز مجروح شدند. منشاء این انفجارها هنوز دقیقا روشن نیست. به گفته فرماندار بیروت، نیمی از شهر ویران شده و شبیه به میدان جنگ است. بررسی ها نشان می دهد که شمار قربانیان این انفجار زیاد است.

این انفجار در منطقه بندری بیروت رخ داد. در ویدئوهایی که در اینترنت منتشر شد، ستونی از دود سیاه بر فراز محل انفجار دیده می‌شود. در برخی تصاویر ویدیویی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دو انفجار دیده می‌شود. انفجار اول کوچک و دومی بسیار مهیب بود. انفجار دوم حجم انبوهی از آب دریا را در هوا می‌پراکند.

برخی شاهدان عینی گفته‌اند که پس از انفجار تا مدتی قدرت شنوایی خود را از دست داده‌اند. برخی دیگر گفته‌اند که جنازه‌های زیادی در کف خیابان‌ها افتاده است.

عباس ابراهیم، یکی از مقام‌های امنیتی لبنان گفته است انفجار در محل دپوی مواد منفجره توقیف‌شده رخ داده است. به گفته این مقام لبنانی، مواد منفجره طی سال‌های گذشته توقیف و این در این محل انبار شده بود.

حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد که مسببین این حادثه حساب پس خواهند داد. دیاب که در تلویزیون دولتی لبنان سخن می‌گفت تاکید کرد: «آنها [عاملان انفجار] هزینه این فاجعه خواهند پرداخت.»

سخنان این دو مقام لبنانی نشان می‌دهد که انفجار بیروت یک حادثه نبوده، بلکه احتمالا یک خرابکاری عمدی بوده است.

صلیب سرح لبنان اعلام کرد که با ۳۰ تیم کمکی در حال نجات زخمی‌شدگان است. مدیرعامل این سازمان امدادی به خبرگزاری آلمان گفت: «هنوز آماری از قربانیان حادثه در دست نیست اما می‌توانم بگویم که صدها نفر زخمی شده‌اند.»

حامد حسن، وزیر بهداشت لبنان شمار زخمی‌ها را “بسیار زیاد” اعلام کرد. خبرهای رسیده از بیروت در مورد شمار قربانیان و زخمی‌های انفجار لحظه به لحظه تغییر می‌کند.

اعلام حکم دادگاه

خبرگزاری آلمان نوشت، این حادثه سه روز پیش از صدور حکم “تریبونال لبنان” که دادگاهی زیر پوشش سازمان ملل است، رخ داد.

قرار است این دادگاه روز جمعه رای خود را در باره کشته شدن رفیق حریری، نخست‌وزیر سابق لبنان صادر کند. حریری در سال ۲۰۰۵ کشته شد.

محل اقامت سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان و فرزند رفیق حریری هم بر اثر انفجارهای روز سه‌شنبه آسیب دیده است.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان دستور برگزاری نشست ضروری کمیته دفاع متشکل از فرماندهان ارتش و سیاستمداران را صادر کرد.

سربازان در خیابان‌ها حضور دارند و خیابان‌های منتهی به محل وقوع حادثه را بسته‌اند.

حسن دیاب، نخست وزیر لبنان، چهارشنبه پنجم اوت را “روز عزای عمومی” اعلام کرد.

‏شدت این انفجار به قدری بود که تا کیلومترها دورتر شنیده می شد. دولت لبنان به خاطر قربانیان انفجار بندر بیروت روز چهارشنبه را عزای عمومی در کشور اعلام کرد. رئیس جمهوری لبنان نیز فرماندهان ارتش را برای تشکیل جلسه کمیته دفاع فراخوانده است.

ویدیوهای منتشر شده، به ویژه از دوربین‌های قایق‌ها نشان می‌دهد که در حالی که دود از محل وقوع انفجار اول بر می‌خیزد، انفجار دومی حجم انبوهی از آب دریا در هوا پراکنده می‌کند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشانگر آسیب دیدن ساختمان‌ها، خیابان‌ها و خودروها در خیابان‌های بیروت است.

شدت انفجار باعث شکسته شدن پنجره بسیاری از ساختمان‌های این منطقه شده و خسارات فراوانی را به ساختمان‌ها وارد کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا