جوانان

اجاره مسکن در شمال تهران به دلار

در میهن ما ایران مشکل تأمین مسکن خصوصاً برای کارگران و زحمتکشان کشور با عملکرد رژیم‌های سرمایه‌داری از آن جمله در رژیم “فقاهتی”، حادتر و عمیق‌تر شد. به‌علت دست نیافتن خیل کثیری از جمعیت کشورمان به مسکن، این مشکل به معضل‌های چاره ناپذیر دیگر فراروی زحمتکشان جامعه قرار گرفته است. در حالی که اغلب مستاجران به دنبال دریافت وام ودیعه اجاره مسکن برای تهیه خانه هستند فرایند رهن، اجاره و خرید مسکن در مناطق شمالی تهران و برخی از شهرستان‌های کشور جور دیگری رقم خورده است و زمزمه‌هایی مبنی بر خرید و فروش و اجاره املاک به دلار در این مناطق به گوش می‌رسد….
از سال گذشته تاکنون برخی مشاوران املاک از معاملات مسکن به دلار در مناطق شمالی تهران سخن گفتند و بررسی‌های میدانی صورت گرفته حکایت از افزایش معاملات مسکن به دلار طی یک سال اخیر دارد؛ درحالی که در سال گذشته رهن یا اجاره مسکن به دلار توسط اتباع خارجی در کشور صورت می‌گرفت، امسال این شیوه از رهن و اجاره به شهروندان ایرانی نیز سرایت کرده است و در برخی از مناطق شمالی تهران مانند نیاوران، آجودانیه و فرمانیه معاملات این چنینی به وفور دیده می‌شود. یک فعال حوزه املاک در شمال تهران در این خصوص به خبرآنلاین گفت:«املاکی که به این شیوه مورد معامله قرار می‌گیرند معمولا متراژی بالای صد متر دارند و در مناطق شمالی تهران واقع شده‌‌اند و در دسته املاک لوکس قرار می‌گیرند و مبله هستند؛ از نمونه املاکی که به این شیوه مورد معامله قرار گرفته‌‌اند می‌توان به منزل سرکنسولگر یکی از کشورهای آسیای میانه در آجودانیه اشاره کرد که با متراژ ۱۸۰متر ماهانه ۸۰۰ دلار اجاره داده شده است؛ در میان سایر املاکی که به این شیوه معامله شده‌‌اند می‌توان به ملکی ۱۰۰متری در خیابان باهنر تهران با عمر بنا ۸ سال اشاره کرد که به قیمت ماهانه ۴هزار دلار اجاره شده است و این ملک با مبلغ یک‌میلیارد تومان رهن یا ماهانه ۵۰میلیون تومان اجاره برای شهروندان ایرانی در فایل مشاوران املاک بارگذاری شده است. در این میان اما املاکی در مناطق شمالی تهران برای اجاره فایل شده‌‌اند که فقط به اتباع خارجی اجاره داده خواهند شد که در این میان می‌توان به ملکی ۱۶۰متری با عمر بنا ۲۰ سال در فرمانیه تهران که با مبلغ ماهانه ۸۰۰ دلار برای اجاره فایل شده است و یا ملکی ۶۰ متری در خیابان دزاشیب منطقه یک با عمر بنا ۳۰ سال که به مبلغ ماهانه ۵۰۰ دلار فایل شده است، اشاره کرد. اخباری مبنی بر خرید یا رهن ملک در تهران به دلار منتشر نشده است و معاملاتی که تاکنون در بازار مسکن تهران صورت گرفته است درزمینه اجاره مسکن بوده است، اما زمزمه‌هایی از خرید و فروش ملک در شهرهای جنوبی تهران و جزیره کیش به دلار به گوش می‌رسد.

تقاضا در بازار مسکن تهران به چه شکل است؟

گزارش‌های میدانی حکایت از کاهش تعداد متقاضیان رهن کامل مسکن در بازار تهران دارد و بنابر گفته مشاوران املاک، رشد بازارهای موازی سرمایه را از بازار رهن مسکن خارج کرده است و متقاضیانی که تاکنون مایل به رهن مسکن بوده‌اند، اکنون به بازار اجاره روی آورده‌‌اند و مابقی سرمایه خود را در بازار بورس، طلا و ارز سرمایه‌گذاری کرده‌‌اند؛ این اتفاق درحالی می‌افتد که طی چند ماه اخیر تعداد متقاضیان خرید مسکن به شدت افزایش یافته است. تقاضا برای خرید مسکن در حالی افزایش یافته است که فروشندگان طی چند هفته اخیر فایل‌های خود را از دفاتر مشاور املاک خارج کرده‌‌اند و مگر با مبالغی بالاتر از نرخ مصوب حاضر به فروش املاک خود نمی‌شوند.

متوسط نرخ اجاره و رهن مسکن در مناطق شمالی تهران

طی چند ماه اخیر با توجه به روی آوردن متقاضیان به بازار اجاره مسکن، قیمت‌ها در این بازار رشد چشمگیری داشته است و در نتیجه این رشد زیاد قیمت مسکن طی چند ماه اخیر نرخ رهن مسکن نیز به شدت افزایش یافته است به گونه‌ای که یک واحد لوکس نوساز در منطقه ازگل تهران با متراژ ۱۵۰متر به قیمت یک‌میلیارد تومان به رهن می‌رسد؛ رشد قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران طی چند ماه اخیر به حدی بوده است که میانگین قیمت مسکن نوساز در نیاوران تهران به متری ۸۳میلیون تومان رسیده است و برای رهن یک واحد ۱۵۰متری نوساز در این منطقه باید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کرد. افزایش قیمت‌ها تنها در مناطق شمالی تهران چشمگیر نبوده است، بلکه در مناطق شرقی یا شمال شرقی نیز بازار شاهد رشد چشمگیر قیمت مسکن بوده است، به گونه‌ای که نرخ رهن یک واحد ۱۰۰متری ۳ ساله در پاسداران تهران ۶۰۰ میلیون تومان اعلام شده است یا نرخ رهن یک واحد ۷۰ متری در دولت با عمر بنا ۲۰ سال ۳۵۰ میلیون تومان اعلام شده است.

پرتقاضاترین منطقه تهران

در حالی که طی چند ماه اخیر خریداران به مناطق ۵ و ۳ تهران کوچ کرده بودند، طی چند هفته اخیر بازار شاهد هجوم خریداران و معامله‎‌گران املاک به مناطق ارزان‌‌تر و جنوبی شهر تهران است و در میان املاک مناطق جنوبی تهران حجم تقاضا به سمت واحدهای کم متراژتر و نقلی‌‌تر حرکت کرده است.

همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا