جوانان

جـزئیات ورود به دانشگاه در چند کشور دنیا

در کشورهای توسعه‌یافته کیفیت تحصیل دانشجو در دانشگاه مهم‌تر از چگونگی ورود به دانشگاه است….

نحوه پذیرش در دانشگاه چیزی است که دولت هر کشور مطابق با قوانین و شرایط کشور خود، آن را تعیین می‌کند. اغلب کشورهای دنیا آزمونی مانند «کنکور» ما برای پذیرش دانشجو ندارند ولی هرکدام روش‌هایی دارند که مختص به خود است. در این گزارش نحوه پذیرش دانشجو در چند کشور دنیا را بررسی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

آمریکا
می‌توان گفت هر دانشگاه آمریکایی روش خود را برای پذیرش دانشجو دارد، ولی ازآنجاکه تحصیل در آمریکا با صرف هزینه از جانب دانشجو همراه است، اصولاً دانشگاه‌های آمریکایی نمره دیپلم را ملاک پذیرش دانشجو قرار می‌دهند و نکته جالب اینجاست که توانایی و مهارت‌های دانش‌آموزان مانند مهارت در موسیقی و ورزش، از امتیازهای مثبت برای پذیرش محسوب می‌شود. ولی آزمون‌هایی در آمریکا وجود دارد که برای پذیرش دانشجو در کالج و دانشگاه برگزار می‌شود. دو آزمون مهمی که برای پذیرش دانشجو در امریکا برگزار می‌شود، «ای سی تی» و «اس ای تی» است که دانش آموزان بسته به انتخاب و توانایی‌های خود می‌توانند در هرکدام از دو امتحان برای ورود به دانشگاه شرکت کنند.

ایتالیا و فرانسه
ازآنجاکه تحصیل در کشورهایی مثل ایتالیا و فرانسه رایگان است، همچون ایران برای ورود به دانشگاه کنکور برگزار می‌کنند. در مواردی گفته‌شده که کنکور فرانسه حتی از ایران هم سخت‌تر است. در کشوری مثل ایتالیا آزمونی مشابه کنکور در ایران برای دانشجویان خارجی برگزار می‌شود و شرط ورود به دانشگاه‌ها قبولی در این آزمون و گرفتن بورسیه ادامه تحصیل است.

اسپانیا
در اسپانیا آزمون‌هایی برای دسترسی دانشجویان به دانشگاه وجود دارد که اجباری نیستند و دانشجویان می‌توانند به‌صورت داوطلبانه و اختیاری در این آزمون‌ها شرکت کنند. این آزمون‌ها بعد از دوره دبیرستان برگزار می‌شوند و دانش‌آموزان باید شش امتحان کتبی ۹۰ دقیقه‌ای که در سه روز برگزار می‌شود، بدهند. این امتحان‌ها توسط دانشگاه‌های دولتی اسپانیا برگزار می‌شود و به دانشجویان این کشور اجازه دسترسی به سیستم دانشگاهی اسپانیا را می‌دهد.

آلمان
شرط پذیرش در دانشگاه‌های آلمان نمره دیپلم دانشجو است؛ البته برخی از دانشگاه‌های این کشور که حالت فنی دارند و به‌عنوان‌مثال رشته‌های حقوق و پزشکی نیستند، با مدرکی کمتر از دیپلم هم پذیرش دانشجو را انجام می‌دهند.

کره جنوبی
شاید بتوان گفت در میان سراسر کشورهای دنیا، شبیه‌ترین شیوه به ایران برای ورود به دانشگاه متعلق به کره جنوبی است. کره جنوبی برای پذیرش دانشجو، در دومین پنجشنبه نوامبر هرسال کنکور برگزار می‌کند. کنکور این کشور «سونن» نام دارد و از کنکور ایرانی طولانی‌تر است. برگزاری آزمون برای بیش از نیم میلیون دانش‌آموز کره‌ای تقریباً یک روز کامل طول می‌کشد و در میانه راه، به بچه‌ها برای نهار و استراحت یک‌ساعتی وقت می‌دهند.
حین برگزاری آزمون بانک‌ها و اداره‌ها موقتاً تعطیل می‌شوند، اتحادیه‌ها و معترضین سیاسی حتی اعتصابات و تظاهراتشان را به تعویق می‌اندازند و ارتش از شلیک گلوله و عملیات هوایی دست می‌کشد. از میان داوطلبانی که در این کنکور شرکت می‌کنند، ۲۰ درصد مجدداً آزمون می‌دهند. به گزارش ایسنا، در کره جنوبی نزدیک به هفتاد درصد جوانان زیر ۳۵ سال، تحصیلات دانشگاهی دارند. این بالاترین نرخ تحصیلات دانشگاهی بین کشورهای توسعه‌یافته و دو برابر اقتصادی موفق مثل آلمان است. نحوه طراحی سؤالات هم این‌گونه است که هرسال گروهی متشکل از حدود ۵۰۰ معلم از سرتاسر کره جنوبی انتخاب می‌شوند و به مدت یک ماه به مکانی نامعلوم در استان کوهستانی گنگوان منتقل می‌شوند. اعضای گروه حق ندارند از هدف این سفر با کسی حتی همسرانشان حرف بزنند و باید بهانه‌ای بتراشند. هنگام ورود به کمپ طراحی آزمون، تلفن‌های همراهشان را تحویل می‌دهند و عملاً به مدت یک ماه از ارتباط با دنیای بیرون محروم می‌شوند.

چین
«آزمون ملی ورودی کالج» که عموماً تحت عنوان «گائوکائو» شناخته می‌شود، آزمونی است که سالیانه در جمهوری خلق چین برگزار می‌شود. متقاضیان می‌توانند پس از اتمام دوره دبیرستان برای ورود به دانشگاه در این آزمون شرکت کنند؛ البته این محدودیت سنی از سال ۲۰۰۱ میلادی برداشته‌شده است. این آزمون‌ها در دوره‌ای ۲ یا ۳ روزه به مدت‌زمان ۹ ساعت برگزار می‌شود. در سال ۲۰۰۶ میلادی یک رکورد در چین زده شد و ۹.۵ میلیون نفر متقاضی این آزمون‌ها شدند. امسال این آزمون تحت تأثیر پاندمی کووید-۱۹ قرار گرفت و آزمون ۲۰۲۰ یک ماه به تعویق افتاد.
ژاپن
در ژاپن سالیانه نوعی آزمون توسط دانشگاه‌های دولتی و برخی دانشگاه‌های خصوصی برگزار می‌شود که برای ورود به برترین دانشگاه‌های این کشور است. ازآنجاکه این آزمون کلیدی برای ورود به بهترین‌های دانشگاه‌های ژاپن است، رقابت در آن بسیار سنگین است.به‌این‌ترتیب نتیجه‌گیری می‌کنیم که شیوه برگزاری کنکور و راه‌های ورود داوطلبین به دانشگاه در هر کشور متفاوت از دیگری است که هرکدام هم سختی‌های خود را دارند. نکته قابل‌توجه اینجاست که در کشورهای توسعه‌یافته کیفیت تحصیل دانشجو در دوران تحصیل در دانشگاه مهم‌تر از چگونگی ورود به دانشگاه است و دانشجویان موظف‌اند برای دوام آوردن در دوران تحصیل، کیفیت تحصیلی مطلوبی داشته باشند.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا