گوناگون

شناسایی عوامل پشت پرده ۲۵۰۰۰ ویلای غیرمجاز در ساوجبلاغ و چهارباغ

۱۹۰۰۰ کیلومترمربع از اراضی زراعی و باغ‌های استان در معرض تغییر کاربری قرار دارند عده‌ای از صاحبان قدرت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نسبت به تغییر کاربری زمین‌ها اقدام کرده‌اند
اشاره: سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه اوایل ماه مرداد به‌صورت سرزده به لواسانات رفت و گفت که ما لواسانات را رها نمی‌کنیم و تخلفات صورت گرفته درباره زمین‌خواری، کوه خواری و … را پیگیری خواهیم کرد. ….
روز گذشته رئیس‌کل دادگستری استان البرز از ۱۹۰۰۰ کیلومترمربع اراضی زراعی پرده برداشت که تغییر کاربری داده‌شده‌اند و گفت: ۲۵۰۰۰ ویلا در منطقه ساوجبلاغ و چهارباغ به‌صورت غیرقانونی ساخته‌شده است. این خبر شوکه کننده حاکی از آن است که همه این ویلاها باید تخریب شوند. اما به گفته رئیس قوه قضاییه وقتی در سال‌های گذشته این اراضی داده‌شده و ویلاها با مجوز ساخته‌شده‌اند اکنون باید مسئولان و مدیران آن زمان که اجازه ساخت‌وساز غیرمجاز را داده‌اند نیز محاکمه شوند. این در حالی است که متخلفان پول‌های هنگفتی را داده‌اند تا مجوز تغییر کاربری را بگیرند. گفتنی است در این میان نام افراد بانفوذ از صاحبان قدرت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیز وجود دارد که به تغییر کاربری اقدام کرده‌اند. پرسش این است که مسئولانی که در آن زمان این مجوزها را داده‌اند چه زمانی محاکمه می‌شوند؟

رئیس‌کل دادگستری استان البرز از آزادسازی ۱۶۰ هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته در البرز و وجود ۲۵ هزار ویلای غیرمجاز در ساوجبلاغ و چهارباغ خبر داد.
به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حسین فاضلی هریکندی از آزادسازی اراضی تغییر کاربری یافته چهارباغ خبر داد و گفت: با شیوع کرونا در کشور و ایجاد برخی مشکلات درروند نظارت دستگاه‌های متولی، عده‌ای از فرصت سوءاستفاده کرده و اقدام به تسریع درروند تغییر غیرمجاز کاربری و ویلا سازی در اراضی زراعی و باغ‌ها نمودند.وی افزود: دادگستری استان البرز دستوراتی را به‌منظور پالایش این موارد به دستگاه‌های متولی و سایر نهاد‌ها صادر کرد که ضمن شناسایی عوامل پشت پرده مشخص شد عده‌ای از صاحبان قدرت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هم نسبت به تغییر کاربری‌ها اقدام کرده‌اند.

مقابله بدون تبعیض و بدون اغماض
فاضلی هریکندی تصریح کرد: سیاست قوه قضائیه و برنامه دادگستری کل استان البرز بر مقابله بدون تبعیض و بدون اغماض با تغییر کاربری غیرمجاز از سوی هر شخص حقیقی و حقوقی در سطح استان است.عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز بیان کرد: صبح روز دوشنبه در راستای سیاست‌های ابلاغی رئیس قوه قضائیه و برنامه تحولی دادگستری استان البرز در زمینه مقابله با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغ‌ها، نزدیک به ۱۶۰ هکتار از اراضی زراعی و باغ‌های چهارباغ آزاد شد.

ارزش املاک
وی با اشاره به وجود بیش از ۲۵ هزار ویلای غیرمجاز در دو حوزه قضایی ساوجبلاغ و چهارباغ بر اساس بررسی‌های دبیرخانه قرارگاه صیانت از بیت‌المال و مقابله با تغییر کاربری و گزارش دستگاه‌های متولی افزود: چهارباغ یکی از مناطق مورد هجوم متخلفان و سوداگران حوزه تغییر کاربری در استان و کشور است که در دیدار حضرت آیت‌الله رئیسی از استان البرز، مقابله قاطع و جدی دادگستری استان و دستگاه‌های اجرایی با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی مورد تأکید قرار گرفت.
به گزارش میزان، رئیس‌کل دادگستری استان البرز ارزش تقریبی اراضی تغییر کاربری یافته را که آزادسازی شده بیش از ۶۴۰ میلیارد تومان بیان و تشریح کرد: این اراضی عمدتاً ویلا‌ها و چهاردیواری‌های غیرمجاز بودند که در یک عملیات هماهنگ آزادسازی شدند.

آزادسازی اراضی

وی بر لزوم اهتمام جدی و اقدامات پیشگیرانه جهاد کشاورزی استان بر مقابله جدی با تغییر کاربری‌ها تأکید و متذکر شد: طبق بررسی‌ها حدود ۱۹ هزار کیلومترمربع از اراضی زراعی و باغ‌های استان در معرض تغییر کاربری قرار دارند که باید از وقوع آن پیشگیری کرد؛ از ابتدای سال تاکنون بیش از ۸۷۲ هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته استان آزادشده است که این عملیات با توجه به تأکید صورت گرفته به روسای دادگستری و دادستان‌های استان در روز‌ها و ماه‌های آتی با شدت بیشتری در کلیه حوزه‌های قضایی ادامه خواهد یافت.

مبارزه با تغییر کاربری

رئیس‌کل دادگستری استان البرز با تشریح برنامه‌های دادگستری استان به‌منظور رصد مستمر و جلوگیری از ادامه تغییر کاربری‌ها تصریح کرد: با توجه به اینکه پیشگیری و نیز رصد عدم ساخت‌وساز مجدد یکی از چالش‌های نهاد‌های متولی مبارزه با تغییر کاربری می‌باشد، برای اولین بار در کشور، دادگستری استان البرز در راستای ایجاد تحول در فرآیند‌های پیشگیری از وقوع جرم اقدام به طراحی و راه‌اندازی سامانه اختصاصی GIS قضایی نموده تا با استفاده از این سامانه و از طریق تطبیق عکس و نقشه‌های هوایی با تغییر غیرمجاز کاربری و نیز احداث مجدد بنا مقابله به هنگام صورت گیرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا