اخبار

انفجار بزرگ بیروت؛ شمار کشته‌ها به ۱۰۰ نفر رسید، بیش از ۵۰۰۰ زخمی

درباره انفجارهای مهیب بیروت تا این لحظه چه می‌دانیم؟ وزیر بهداشت لبنان آماری از تعداد تلفات و مجروحان انفجار امروز بیروت ارائه داد. شمار جانباختگان انفجارهای بیروت به بیش از ۱۰۰ تن رسید و ۵۰۰۰ نفر زخمی شدند…

به گزارش آفتاب نیوز، حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد که در پی انفجار امروز بیروت، آمارها حکایت از این دارد که تعداد کشته شدگان از مرز ۷۸ تن گذشته و بیش از ۴۰۰۰ تن زخمی شده‌اند.

به گزارش روسیا الیوم، در همین حال، جورج کتانه، دبیرکل صلیب سرخ لبنان با بیان اینکه صدها تن که در پی انفجار بندر بیروت زخمی شده‌اند، برای درمان به بیمارستان انتقال یافته‌اند، اعلام کرد که افراد بسیاری در خانه‌هایی که از این انفجار آسیب آسیب دیده‌اند، محاصره شده‌اند.

کتانه در گفتگو با رسانه‌های لبناین خاطرنشان کرد که آمار مشخصی از تعداد مجروحان وجود ندارد، چراکه افراد بسیاری در منازل و در داخل منطقه محل وقوع انفجار، محاصره شده‌اند و تلاش‌هایی برای نجات افراد دیگری با قایق صورت می‌گیرد.

شبکه لبنانی ال.بی.سی. آی از کادر بیمارستان اوتیل دیو نقل کرد که کادر درمانی این بیمارستان در حال درمان بیش از ۵۰۰ زخمی است و افراد بیشتری را نمی‌تواند پذیرش کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، استاندار بیروت امروز اعلام کرد که حدود ۳۰۰ هزار نفر از مردم این شهر در اثر انفجار سه شنبه شب بیروت بی خانمان شدند. این انفجار همچنین بیش از ۳ میلیارد دلار خسارت در پی داشته است.

وزیر اقتصاد لبنان هم اعلام کرد سیلوی ذخیره گندم در بندر بیروت بر اثر انفجار از بین رفته است. وزیر انرژی نیز اعلام کرد که ساختمان مرکزی اداره برق در اثر انفجار سه شنبه شب کاملا تخریب شده است

عصر سه شنبه انفجار بسیار شدیدی در بندر بیروت پایتخت لبنان رخ داد که خسارات مالی و جانی فراوانی به دنبال داشته است. وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد شمار جان باختگان این انفجار تاکنون بیش از یکصد نفر و مجروحان بیش از سه هزار نفر است.

درباره انفجارهای مهیب بیروت تا این لحظه چه می‌دانیم؟

شمار کشته‌شدگان انفجار بیروت دست‌کم ۱۰۰نفر و شمار مجروحان بیش از ۴هزار نفر است. العربیه می‌گوید انبار مهمات حزب‌الله بوده، ترامپ آن را ناشی انفجار یک بمب می‌داند. مردم از پرواز هواپیمایی پیش از وقوع انفجار می‌گویند.

انفجارهای مهیبی که وزیر بهداشت لبنان آن را فاجعه‌ای بزرگ نامیده است. غروب سه‌شنبه چهارم اوت (۱۴ مرداد) چند انفجار بیروت را لرزاند. انفجارهایی که گفته می‌شود لرزش‌ها و صدای آن در سراسر خاک لبنان حس شده است. مرکز لرزه‌نگاری آلمان شدت این انفجار را با زمین‌لرزه‌‌ای به بزرگی سه و نیم ریشتر مقایسه کرده است.

سایت “تاگس‌شاو” وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز چهارشنبه پنجم اوت گزارش جامعی درباره انفجارهای بیروت منتشر کرده است.

آنچه تا این لحظه می‌دانیم

علت اصلی انفجارهای بندر بیروت تا این لحظه روشن نشده است. نخست وزیر لبنان علت این انفجارها را انبار آمونیوم نیترات در حوالی بندر بیروت می‌داند. رئیس جمهوری آمریکا احتمال انفجار یک بمب را منتفی ندانسته است. نگاهی گذرا به آن چه غروب سه‌شنبه در بیروت روی داد و پیامدهای کوتاه مدت این انفجارها.

غروب سه‌شنبه چهارم اوت چند انفجار در نزدیکی بندر بیروت اتفاق افتاد. در ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی می‌توان شاهد یک آتش‌سوزی بزرگ بود. انفجارها پس از آن روی داده است.

معلوم نیست که آیا علت انفجارها این آتش‌سوزی بوده است یا خیر. به هر روی در ستون دود برخاسته از این آتش‌سوزی، چند انفجار کوچک روی می‌دهد. اندکی پس از آن، یک انفجار مهیب اتفاق می‌افتد که شدت آن دود و غبار گسترده‌ای در فضا می‌گستراند.

در اثر شدت این انفجار آخر، شیشه خانه‌ها و مغازه‌ها در محدوده‌ای با چند کیلومتر فاصله خرد می‌شوند. تلی از شیشه‌های شکسته و ویرانی‌های بر جای مانده از این انفجار خیابان‌های اطراف محل حادثه را می‌پوشاند.

بخش اعظم بندر بیروت کاملا نابود شده است. ویرانی در مناطق پیرامونی محل انفجار نیز دیده می‌شود. ارتباط تلفنی و اینترنتی پس از وقوع انفجار قطع می‌شود.

ساعاتی پس از وقوع انفجار، بال‌گردها برای خاموش کردن و مهار حریق به منطقه اعزام می‌شوند. گفته می‌شود صدای انفجار حتی در نیکوزیا نیز شنیده شده است. پایتخت قبرس حدود ۲۴۰ کیلومتر از بیروت فاصله دارد.

مرکز زمین‌شناسی و لرزه‌نگاری آلمان شدت این انفجار را تا حد یک زمین‌لرزه به بزرگی سه و نیم ریشتر اعلام کرده است.

شمار قربانیان و مجروحان

گزارش‌های ناظر بر شمار کشته شدگان و مجروحان انفجارهای بیروت به گونه‌ای مداوم به‌روز رسانی می‌شود. بر اساس آخرین اخباری که صلیب سرخ بین‌المللی منتشر کرده، شمار کشته‌شدگان به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است. شمار مجروحان را نیز حدود چهار هزار نفر اعلام کرده‌اند.

مسئولان وزارت بهداشت لبنان احتمال می‌دهند که تعداد قربانیان و مجروحان همچنان افزایش یابد. سایت “تاگس‌شاو” به نقل از وزارت امور خارجه آلمان از مجروح شدن برخی از کارکنان سفارت این کشور در بیروت خبر داده‌است.

وزارت امور خارجه آلمان احتمال اینکه در بین قربانیان و مجروحان این انفجارها شهروندان آلمانی هم وجود داشته باشند را منتفی ندانسته است.

افزون بر آن گفته می‌شود که یک کشتی سازمان ملل نیز در بندر بیروت آسیب دیده است. تعدادی از سربازان کلاه‌آبی حافظ صلح سازمان ملل در بیروت نیز در اثر این انفجارها مجروح شده‌اند. جراحت برخی از آن‌ها شدید اعلام شده است.

نسخه فارسی سایت “العربیه” خبر از مجروح شدن شماری از کارکنان سفارت روسیه در بیروت داده است. این خبرگزاری به نقل از مقامات روسی گفته است که انفجارهای صورت گرفته در بیروت شبیه به انفجار مواد منفجره نظامی بوده است.

حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان که برای بازدید از مجروحان به بیمارستانی در بیروت رفته بود، از فاجعه‌ای بزرگ سخن گفته است. باید یادآور شد که بیمارستان‌های بیروت در حال حاضر درگیر بیماران کرونایی است و ظرفیت پذیرش این تعداد از مجروحان را ندارد.

علت این انفجارها

علت انفجارهای غروب سه‌شنبه چهارم اوت بیروت هنوز روشن نیست. حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان علت انفجار را انبار آمونیوم نیترات اعلام کرده است.

بنا بر اظهارات او ۲۷۵۰ تن از این ماده از شش سال پیش تا لحظه انفجار بدون رعایت موازین ایمنی در این انبار وجود داشته است.

این در حالی است که عباس ابراهیم، رئیس اداره کل امنیت عمومی لبنان مدعی شده که این مواد انبار شده در همان زمان مصادره شده است.

از سوی دیگر روشن نیست علت انفجار آمونیوم نیترات چه بوده است. از این ماده می‌توان برای تولید مواد منفجره استفاده کرد. در همین رابطه، نسخه فارسی فرستنده “العربیه” مدعی شده که انبار منفجر شده متعلق به حزب‌الله لبنان بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا نیز احتمال بروز این انفجار در اثر حمله را منتفی ندانسته است. او غروب سه‌شنبه، پس از انتشار خبر انفجارهای بیروت به خبرنگاران گفته است:

«من با تنی چند از ژنرال‌های ارشد ارتش آمریکا دیدار داشته‌ام. به باور آن‌ها این رویداد ناشی از انفجار در یک کارخانه نیست. آن‌ها معتقدند که حمله‌ای صورت گرفته است. یک نوع بمب بوده است.»

این در حالی است که نه وزارت دفاع آمریکا و نه مسئولان لبنان هنوز با صراحت احتمال وقوع حمله را تایید نکرده‌اند.

شاهدان عینی گفته‌اند که پیش از وقوع انفجار صدای هواپیما شنیده‌اند. همین موضوع به شایعه مربوط به حمله دامن می‌زند.

در مرزهای جنوبی لبنان تنش بین حزب‌الله و اسرائیل ظرف روزهای گذشته تشدید شده است. پرواز هواپیمای جنگی اسرائیل بر فراز آسمان لبنان، از این رو پدیده عجیبی نیست.

این در حالی است که اسرائیل، اعلام کرده نقشی در انفجار بیروت نداشته است. مسئولان اسرائیل حتی برای کمک‌رسانی به لبنان ابراز آمادگی کرده‌اند.

ادامه تحقیقات

حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد تحقیقات تا روشن شدن مسئولان این انفجار مهیب ادامه خواهد یافت.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان نیز گفت که با مسئولان امنیتی این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.

هدف از گفت‌وگو با مسئولان شورای امنیت ملی روشن شدن علت وقوع این فاجعه اعلام شده است. میشل عون گفته است او تا زمانی که عاملان این فاجعه مشخص نشوند و به سزای اعمال خود نرسند، آرام و قرار نخواهد گرفت.

میشل عون با انتشار یک پست توییتری خبر از اعلام سه روز عزای عمومی در لبنان داده است. همچنین گفته شده که دو هفته وضعیت فوق‌العاده برای بیروت پیش‌بینی شده است.

منبع: دویچه وله
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا