احزاب و شخصیت‌ها

هشدار سازمان پزشکان جبهه ملی ایران

تنها وسیله مقابله با این بیماری، پیشگیری و قطع زنجیره انتشار آن است. و  بدین منظور، قطع ارتباط افراد از هم و خود داری از تشکیل هر گونه تجمعات انسانی، مهمترین اقدام است. البته این اقدام مهم، هم تصمیم قاطع حکومت و هم تامین مالی قشرهای ضعیف جامعه را از طرف آن می طلبد.

در اوایل دی ماه ۹۸ اپیدمی ویروس کرونا از شهر ووهان چین آغاز شد و به سرعت تبدیل به پاندمی یا همه گیری جهانی گردید . این پاندمی از خیلی جهات در دنیا منحصر به فرد و بی سابقه بوده و هست .

همه گیری های وبا و طاعون در قرون گذشته ، هیچگاه چنین ابعاد گسترده ای که ۵ قاره جهان را درهم نوردد ، پیدا نکردند . اپیدمی آنفلوانزای معروف به اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ با وجود مرگ و میر فراوان ، گسترش جهانی به شکل پاندمی کنونی را تجربه نکرد . و در دهه های اخیر سارس ( سندرم حاد تنفسی ) در سال ۲۰۰۲ و مرس ( سندرم تنفسی خاورمیانه ) در سال۲۰۱۲ و ابولا ( تب عفونی خونریزی دهنده ) که در سال ۱۹۷۶ شروع شد و در سال ۲۰۱۴ موجب اپیدمی در غرب آفریقا  گردید ، هیچکدام این ابعاد وسیع را نیافتند . بنا بر این بیماری کووید۱۹ را باید یک تجربه جدید و شوم برای جامعه بشری به حساب آورد . با پیدایش بیماری کووید۱۹ ، چین برای جلوگیری از انتشار ویروس ، شهر ده میلیون نفری ووهان را قرنطینه نموده و ورود و خروج افراد از این شهر را به شدت جلوگیری نمود و در داخل شهر نیز ساکنین را از خارج شدن از منازلشان ممنوع کرد . البته باید گفت که دولت چین ، آب آشامیدنی و مواد غذایی را به دست همه ی شهروندان در منازلشان رسانید . با این اقدامات چین توانست تا حدود زیادی گسترش عفونت ویروسی را مهار و کنترل کند . اما عامل بیماری که نوعی ویروس از خانواده کرونا است ، به علت ندانم کاری حکومت ، و بی کفایتی مسئولان ، خیلی سریع به ایران وارد شد . در ابتدا مواردی از بیماری در شهر قم و سپس در تهران تشخیص داده شد . حد اقل در اوایل بهمن ۹۸ گزارشات مسئولین بهداشت و درمان قم  راجع به ظهور بیماری ، به مسئولین کشوری ذیربط ارسال گردید . اما مسئولین با ملاحظاتی حقیر، به این گزارشات توجهی نکرده و با پیشنهاد قرنطینه کردن قم نیز موافقت ننمودند . و در نتیجه این پاندمی خطرناک توانست در همه جای ایران پراکنده گردد . امروز که بیش از ۸ ماه از بروز و ظهور این همه گیری جهانی گذشته ، جهان پزشکی در بر خورد با این بیماری به این جمع بندی رسیده است که اولا برای این بیماری داروی موثر و قطعی وجود ندارد . و ثانیا واکسن موثر هنوز به مرحله استفاده ی عملی نرسیده است . بنا بر این تنها وسیله مقابله با این بیماری ، پیشگیری و قطع زنجیره انتشار آن است . و  بدین منظور ، قطع ارتباط افراد از هم و خود داری از تشکیل هر گونه تجمعات انسانی ، مهمترین اقدام است . البته این اقدام مهم ، هم تصمیم قاطع حکومت و هم تامین مالی قشرهای ضعیف جامعه را از طرف آن می طلبد . اکنون پیشنهاد این است که مجالس جشن و میهمانی ، مجالس ترحیم و عزاداری ، تشکیل کلاس های حضوری ، برپایی نمازهای جماعت ، حضور جمعیت در زیارت گاه ها ، برگزاری آزمون های دانشگاهی و مراسم عزاداری دسته جمعی همگی باید لغو شوند . از مسافرت های بین شهری جلو گیری گردد . مغازه ها و مشاغل و مراکز خرید های غیر ضروری تعطیل شوند .شهروندان حتی المقدور در خانه بمانند . استفاده از ماسک باید برای همه اجباری شود . استفاده از دستکش مناسب و شستن مرتب دست ها و رعایت فاصله فیزیکی اقداماتی است که میتواند از گسترش و تداوم این بیماری خطرناک جلو گیری نماید . هشدار می دهیم که عدم توجه به این پیشنهادات فجایعی  سنگین به دنبال خواهد داشت .

پانزدهم مرداد ماه ۱۳۹۹

از طرف سازمان پزشکان جبهه ملی ایران

دکتر جهانشاه برومند – دکتر علی حاج قاسمعلی – دکتر منوچهر خلیل زاده مقدم – دکتر منوچهر سرداری – دکتر رضا گل نراقی – دکتر رضا لامع – دکتر حسین موسویان – پروفسور صادق مسرت – دکتر حسین مجتهدی – دکتر شهرام مهدوی – دکتر مجتبی نیک نژاد – دکتر شکرالله یوسفی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا