گوناگون

لزوم شفافیت در مبارزه با فساد

مردم می‌پرسند، چرا و چگونه شخصی که در مظان اتهام است و تاکنون ۹ جلسه دادگاه را پشت سر گذاشته و پرونده‌ آن همچنان تحت بررسی است با یک گذرنامه جعلی توانسته کشور را ترک کند.

آرمان ملی، نعمت احمدی حقوقدان؛ مبارزه با فساد باید فراگیر، همیشگی و از طریق نظارت به مجموعه‌هایی صورت گیرد که زمینه بروز این موضوع در ساختار آنها فراهم است. این در حالی است که این موضوع رخ داده و به این میزان گسترده شده و بعد از شکل‌گیری با برگزاری دادگاه‌های ضربتی با آن برخورد می‌شود.

اینگونه اقدامات در نوع مبارزه با فساد افکار عمومی را راضی نخواهد کرد. به عنوان مثال، می‌توان از دادگاه رسیدگی به پرونده‌ عوامل اخلالگر در زمینه پتروشیمی نام برد. در این دادگاه عنوان شده، که متخلفان حاضر در این دادگاه مبلغی، بالغ بر ۶ و نیم‌میلیارد یورو فساد یا حیف میل ارزی داشته‌اند. اما نکته‌ای که در این بین اهمیت دارد این است که این تخلف با این حجم و رقم، یک‌شبه و یکجا نمی‌تواند انجام شود. این نوع مسائل اگر به این حال و روز رسیده‌اند بدین علت است که مشمول مرور زمان شده است.

سوال اینجاست که در این مقطع دستگاه‌های ذی‌ربط در خصوص جلوگیری و پیشگیری این تخلفات مشغول انجام چه کاری بودند و از این موضوع غفلت کرده‌اند که تا به این اندازه رشد پیدا کرده و امروز با این حجم خود را نشان می‌دهد.

اما نکته تلخی که در این دادگاه نمایان شد این بود که در این دادگاه گفته شد متخلف یا عامل این اتفاق با یک پاسپورت جعلی از کشور خارج شده است. عنوان این موضوع افکار عمومی را نسبت به عملکرد مراجع ناظر بر مرزهای کشور بی‌اعتماد می‌کند و مردم می‌پرسند، چرا و چگونه شخصی که در مظان اتهام است و تاکنون ۹ جلسه دادگاه را پشت سر گذاشته و پرونده‌ آن همچنان تحت بررسی است با یک گذرنامه جعلی توانسته کشور را ترک کند.

با این تفاسیر تا زمانی که مردم و آحاد جامعه عزم جدی و مقتدرانه با مبارزه با فساد را در کشور نبینند، طرح موضوع مبارزه با فساد را که اینگونه در حال حاضر در کشور انجام می‌شود صددرصد باور نمی‌کنند. مدتی است که دادگاه‌های مختلف با حضور افراد متخلف برگزار می‌شود، اما در کشور شاهد یک عملکرد واضح و روشن از خروجی و نهایی شدن این‌گونه دادگاه را نداریم. در دوره قبلی قوه قضائیه شاهد بودیم که رئیس پیشین دستگاه قضا از مقام … رهبری استجازه کردند که به این موضوعات و برگزاری دادگاه بپردازند،

باید این سوال را از مسئولان قضائی پرسید که آیا توانسته‌اند به نتیجه مطلوب خود در این زمینه دست یابند و آمار مشخصی در این‌باره وجود دارد که به چه حجمی از این نوع پرونده‌ها رسیدگی شده است؟ مهم‌ترین موضوع در این بین ترمیم افکار عمومی است که به‌دلیل شفاف نبودن خروجی‌‌ها کمی خدشه‌دار شده و دلیل این موضوع و مطالبه مردم در این است که دستگاه ذی‌ربط و درگیر با مبارزه با فساد چرا عملکرد و خروجی این دادگاه‌ها را به‌طور رسمی اعلام نمی‌کنند که مردم متوجه شوند در مسیر رسیدگی به این تخلفات چه میزان از بیت‌المال از افراد فاسد باز ستانده شده است.

امیدواریم در آینده نزدیک دستگاه ذی‌ربط مبارزه با فساد به‌طور شفاف و با آمار و ارقام در جهت روشنگری افکار عمومی گام سازنده بردارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا